Чи правильне і доцільне рішення президента, і які його наслідки – розбиралися журналісти сайту "24".

Боротьба з російською агресією і захист національної безпеки України

Причина закриття російських сайтів досить очевидна. Через свої ресурси і соцмережі Росія вела пропагандистську роботу і не тільки. Їхня діяльність становить реальну загрозу національній безпеці. Як зазначає в коментарі директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, ці сайти використовувалися для імперського впливу, розповсюдження пропагандистських новин.

За допомогою російських соцмереж відбувалася мобілізація вбивць – бойовиків на Донбас для війни з Україною. У 2013-2014 роках через них збирали людей на антимайдан. Через бухгалтерську програму 1С весь український бізнес контролюється Росією,
– говорить Давидюк.

Як зауважує політичний експерт Тетяна Лупова, ці сайти повністю контролювалися російськими спецслужбами і використовувалися як один з елементів гібридної війни Росії з Україною.

Хто виграє від блокування
Хто виграє від блокування "Вконтакте"?

За словами політичного аналітика Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимира Горбача, Україні потрібен інформаційний карантин, тому що нинішня війна ведеться, передусім, за свідомість громадян. А через свої ресурси Росія практично отримувала доступ прямо в мізки людей.

Відключення російських телеканалів свого часу також було вимушеним і, як показує досвід, цілком виправданим. Уявляєте, що було б під час здійснення ворожих інформаційних спецоперацій, якби це ще й розносилося по Україні телебаченням РФ? Скільки додаткових ресурсів довелося б витрачати на протидію, і то – без гарантії результату через різницю потенціалів,
– наголошує Горбач.

Політтехнолог Тарас Березовець зазначає, що після указу про заборону російських соцмереж і пошуковиків акції "Яндекса" впали на Московській біржі на 3,3%. А це – кілька мільйонів доларів тільки за один день.

Це тільки початок. Там ще mail.ru, "Однокласники" і "ВКонтакте" обваляться. Їх істерична реакція показує, як росіянам сьогодні зробили боляче. Росія хотіла гібридну війну, вона її отримала. Розкажіть тепер, як все було марно,
– переконаний Березовець.

При цьому багато хто з політиків, журналістів і експертів вважає, що такий крок потрібно було зробити ще три роки тому. І не бачать особливої трагедії для користувачів цих мереж. Всі свої дані можна легко перенести і замінити російські соцмережі на Facebook, Twitter, Instagram, Gmail, GoogleMaps. Згодом, на їх переконання, з’являться українські аналоги, і жодних проблем не буде.

Крім того, у Північноатлантичному союзі погодилися з позицією Києва, що рішення блокувати в Україні російські інтернет-ресурси є питанням безпеки, а не свободи слова.

Цензура, повернення в часи "папєрєдніков" і фінансові втрати

Критики рішення Петра Порошенка не розділяють оптимізм щодо того, що таким чином Україна буде ефективніше боротися з Росією. Перш за все, на їх переконання, це може бути кроком до автократії. За словами Миколи Давидюка, є певні ризики. Будь-яка заборона, вважає він, діє як наркотик для влади. Коли влада починає йти шляхом заборон, це наближає її до автократії. А ідея створення спеціальної інфраструктури-фільтра через провайдерів цілком може використовуватися для цензури, моніторингу і контролю.

Загроза в тому, що влада може створити інструменти, які потім використовуватимуть для політичної цензури і для політичної конкуренції в середині країни. Через три роки це рішення може аукнутися дуже сильно. Може бути створений непублічний аналог російського "Роспотребнадзора", який заборонятиме сайти, блокуватиме блогерів тощо,
– зауважує експерт.

Блокування
В подальшому влада може використати подібні рішення для боротьби всередині країни

На переконання народного депутата Сергія Лещенка, цим рішенням Порошенко фактично зачищає інформпростір, щоб виграти президентські вибори в 2019 році.

Ідея Порошенко – перевести фокус суспільної дискусії: з боротьби з корупцією на тему псевдопатріотизму. Він буде вигадувати все нові і нові ідеї, покликані створити ілюзію, що саме він – головний заслін від російської агресії. І паралельно буде просувати сценарій знищення НАБУ і дискредитації антикорупціонерів,
– вважає Лещенко.

До того ж, зауважують експерти, в сфері діяльності цих ресурсів задіяні близько 250 тисяч українців, які втратять роботу. Саме ж створення такого фільтру займе не менше року і коштувати мінімум мільярд доларів.

Не перетворитися на Північну Корею

Загалом, закрити російські ресурси – правильно і доцільно. До речі, це підтверджує і реакція в Росії. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що підписаний українським президентом Петром Порошенко указ щодо блокування російських соцмереж зашкодить інтересам його країни і звинуватив в русофобії. А МЗС РФ заявив, що рішення української влади свідчить про "байдуже ставлення до міжнародних норм права і моралі та зобов'язань у сфері захисту прав і свобод людини".

Через блокування
Ізоляція від інших не принесе користі для держави

З одного боку, українцям трохи менше "промиватимуть" мізки російською пропагандою. З іншого, як зауважує Тетяна Лупова, знизиться вплив на психіку дітей, підлітків і молоді, яку здійснювали через ресурс "ВКонтакте".

"ВКонтакте" – це божевільний вплив на дітей і підлітків. Неможливо навіть скласти повну картину тієї шкоди, яку завдає ця соцмережа. Навіть невідомі точно методи, якими в численних групах обробляється психіка юних користувачів. Всі знають про "групи смерті" і "гру" "Сині кити" для підлітків. Призупинити роботу цих "ігор" дуже складно, як і встановити тих, хто керує цим процесом. Краще, коли діти будуть більше читати книжок, ніж сидіти "ВКонтакте",
– наголошує Лупова.

Але постає питання методів при ухваленні рішення про заборону і про те, щоб це не стало прецедентом для згортання демократії в Україні. Як зауважує Микола Давидюк, Україна не повинна себе ізолювати від світу і тієї ж Росії, інакше влада сяде нам на голову. А треба бути відкритими і мати безвізовий режим і з Європою, і з Росією. Інакше ми перетворимося на аналог Північної Кореї.

З людьми з Росії треба спілкуватися і показувати, що в нас краще, ми отримали "безвіз", ідуть реформи і прокуратура не сталінська, чиновники дійсно заповнюють е-декларації. Якщо ми це будемо показувати, то допомагатимемо РФ виходити з сірої зони. Тоді буде, що Росія – Північна Корея, а Україна – Південна. Але, якщо Україна себе ізолює, то Північною Кореєю будемо ми. Не можна, щоб влада йшла в автократію, бо дуже легко управляти державою, затягнувши всі паски, і даючи всім вказівки,
– підкреслює політолог.

Водночас, як зазначає політичний експерт Юрій Романенко, проблема соцмереж робить мільйони аполітичних громадян залученими в конфлікт з владою, який вона могла не починати.

Влада очевидно думає, що вона настільки сильна, що може ігнорувати таке невдоволення. Але рейтинги влади такі, що ігнорування і, найголовніше, генерування нових видів невдоволення може виявитися фатальним для влади. Саме так вели себе регіонали в 2013 році,
– переконаний політолог.

Тому, хоча закриття російських сайтів і матиме певний позитив, але він не настільки масштабний. Крім того, очікувати якось сильного ефекту не варто. Хто захоче, знайде можливості і далі ними користуватися – сьогодні багато хто в Україні продовжує дивитися російське ТБ. Крім того, у Facebook також досить успішно діють кремлівські боти.

Тому це рішення більше схоже на пропагандистський крок. Тому що для того, щоб виграти війну з Росією, цього мало. І питання не тільки в проведенні реформ і боротьби з корупцією. Сьогодні в Україну продовжують постачати чимало товарів із Росії, діють російські структури. Ті ж банки працюють, як і раніше. А на українських телеканалах і далі показують російські серіали. Загалом, до того, як влада бореться з агресором, є багато питань.

Читайте також: Заборона "ВКонтакте", "Яндекса" та інших: відповіді на популярні запитання