Він прийшов в українську політику як радник, друг і одногрупник Петра Порошенка. Той після Майдану заходився призначати іноземних менеджерів, які мали змінити країну. І колишній Президент Грузії за квотою Президента України отримує посаду Голови Одеського регіону

Втім замість проведення реформ, використали його в Україні зовсім для іншого. Главою держави Петро Порошенко став у несприятливий для країни, але сприятливий для себе час. З огляду на примару війни він став президентом вже у першому турі. А одночасно – отримав підтримку і найвпливовіших олігархів – Ахметова, Фірташа і Коломойського – і західних партнерів, яким був необхідний легітимний глава у Києві.

Та отримана влада все одно видавалась президенту хиткою. Він прагнув позбутися політичних конкурентів, і фігура реформатора-Саакашвілі для цього підходила якнайкраще. Руками Саакашвілі було зручно послабити і позиції олігарха Ігоря Коломойського, який хазяйнував у Дніпрі, і посунути тодішнього прем’єра Арсенія Яценюка – після гучних антикорупціних форумів Саакашвілі той пішов у відставку.

Читайте також: Захід триматиметься від скандалу навколо Саакашвілі якнайдалі, – експерт

А про те, щоб сам Саакашвілі посів реально впливове місце в політиці – не йшлося, вважають експерти.

Я не думаю, що Порошенко реально хотів зробити Саакашвілі прем’єром з однієї причини. Вже наприкінці 2016 року стало очевидним, якщо Саакашвілі стане прем’єром, то неминучим буде конфлікт між Президентом і прем'єром. "Два ведмеді в одній берлозі не вживуться",
– сказав політолог Володимир Фесенко.

Втім "грузинські реформи" таки були у планах. Для цього Саакашвілі навіть привіз в Україну цілий десант – команду у складі Давіда Сакварелідзе, Еки Згуладзе, Хатії Деканоїдзе, Олександра Квіташвілі. Але в умовах української корупції ідеї і досвід грузинських реформаторів виявилися недієвими.

Що таке грузинська схема реформаторства? Це уряд плюс силові структури, які працюють у тісному синтезі, для цього треба було тримати "карт бланш" від Порошенка, а ми знаємо, що Порошенко хоче сам все контролювати і не впускає контроль, зокрема, над силовими відомствами, не кажучи про фінансовий сектор. Тут Саакашвілі помилився і почалася ця охота на грузинів,
– розповів журналіст, блогер Леонід Швець.

Успіх реформ у Грузії став можливим через напівавторитарний режим, який створив президент Саакашвілі. Російська пропаганда взагалі виставляла його тираном, який проводить чистки в країні.

Головним прикладом того подавався силовий розгін проросійських протестувальників напередодні Дня незалежності Грузії. Російські ЗМІ говорили про двох жертв серед поліцейських і загибель одного учасника мітингу, грузинські джерела вказують на одну загибель – поліцейського, який потрапив під кортеж Ніно Бурджанадзе.

Читайте також: Справа Сакварелідзе: прокуратура проситиме "найм’якіший запобіжний захід"

Фінансувався процес оновлення грузинської держави, окрім вливань західних партнерів, зокрема і коштами російського олігарха з грузинським паспортом – Бідзіни Іванішвілі. Як стверджували політологи – в обмін на свободу олігарха. Та врешті Іванішвілі сам спокусився на владу – і Саакашвілі йому програв. Прихильники Саакашвілі опиняються за гратами, проти самого екс-глави держави порушують чотири кримінальні справи, сам він змушений був виїхати до України.

А от тепер, без паспорта і громадянства, Саакашвілі ризикує бути екстрадованим в Грузію – або ж надовго стати подразником для української політики. В оточенні політичних сил усіх кольорів, він знов вирушив у турне Україною – з гаслами побороти корупцію та оновити владу.