Хроніка терактів

Жахливий теракт у французькій Ніцці, в результаті якого загинуло більше 80 чоловік, продемонстрував, в першу чергу, що в країнах Євросоюзу відбувається переломний момент у звичному для них житті. Підтвердженням стали ще кілька терактів у Німеччині, які сталися буквально за тиждень після трагедії в Ніцці. Світ змінюється, і цей процес розпочався давно. В Європі – два роки тому, коли терорист 7 січня 2015 року розстріляв редакцію французького сатиричного журналу Charlie Hebdo. А 13 листопада 2015 року біля стадіону "Стад де Франс" у Парижі через напад терористів "Ісламської держави" загинуло більше 100 чоловік.

Нагадаємо, що 15 липня в Ніцці вантажівка врізалася у натовп людей на набережній, які відзначали національне свято Франції – День взяття Бастилії. Водій вантажівки – 31-річний виходець із Тунісу, громадянин Франції. Жертвами теракту стали 85 осіб, в тому числі один українець.


Терорист забрав життя майже сотні людей, серед яких 10 дітей

22 липня під час стрілянини в Мюнхені загинуло 10 людей. Нападник – 18-річний Давид Алі С., виходець з Ірану.

В ніч на 25 липня біля ресторану в німецькому місті Ансбах стався вибух, в результаті якого загинула одна людина, більше десяти поранено. Очільник МВС Баварії Йоахім Геррманн заявив, що винуватцем є 27-річний сирієць.

Нападники – біженці з мусульманських країн, які діють від імені і під впливом так званої "Ісламської держави". Таке загострення змусило керівництво, зокрема Франції, оголосити надзвичайний стан у країні і максимально посилити безпекові заходи. Однак немає жодних гарантій, що від цього буде ефект. Відслідкувати всіх терористів-одиночок, які є прихильниками "Ісламської держави", практично неможливо. В першу чергу – через величезний потік біженців, який накрив Європу після початку військових дій у Сирії проти "Ісламської держави".

Причини нападів

  1. Масовий потік біженців.

Як зазначив у коментарі сайту політолог Микола Давидюк, причиною активізації хвилі терактів в Європі стала дестабілізація безпекової ситуації, пов’язана з подіями в Сирії, діяльністю "Ісламської держави" та надзвичайно великим потоком мігрантів. Це результат мільйонних емігрантських напливів. Адже мігранти з собою принесли і правила свого життя. Це політика їхньої неприязні до Європи.


Європа не в стані проконтролювати і надати притулок всім біженцям

На думку політичного експерта Дмитра Васильєва, терористи-одиночки переконані, що західний світ зіпсував життя Іраку, Сирії і іншим країнам ісламського світу. При цьому вони надзвичайно ідеологічно мотивовані "Ісламською державою". Тому, вважає він, звичайними посиленнями безпекових заходів спецслужбами навряд чи можна досягти якогось реального ефекту. Причина криється саме в країнах ісламського світу і безпосередньо – в "Ісламській державі". Там, де наразі йдуть війни, гинуть люди, населення голодує. Якщо там нормалізується життя, то і таких терактів буде менше, переконаний політолог.

Читайте також: Найбільші теракти у Франції за останні роки: інфографіка

  1. Російський слід.

На перший погляд, така версія може здатися занадто фантастичною. Та не треба забувати, що Росія, яка вже другий рік поспіль перебуває під економічними санкціями через анексію Криму і розпалювання війни на Донбасі, дуже зацікавлена в розколі Європи. Після кожного теракту Москва висловлює "щире співчуття" і пропонує об’єднати зусилля в боротьбі проти світового тероризму і "Ісламської держави". Росія обіцяє сприяти зниженню потоку біженців із Сирії та інших мусульманських країн. Власне, через дії російських військ у Сирії і збільшилася кількість біженців до Європи, адже Путін не стільки знищує позиції "Ісламської держави", скільки допомагає авторитарному президенту Сирії Башару Асаду, проти якого виступають США і ЄС.

При цьому, звичайно, Кремль хоче зняття санкцій, визнання Криму російським, а Україну – повернути в свою геополітичну орбіту. Вашингтон і Брюссель поки що не пристали на цю пропозицію, однак, якщо Москва продовжить бомбардування, біженців стане більше. Відповідно, терактів і загиблих також може побільшати.

Як зауважив експерт Тарас Чорновіл, між "Ісламською державою" і Росією є певна схожість.

Коли "Ісламська держава" організовує теракти у Франції, які спрямовані проти мирного населення, одне із його завдань – стимулювати місцеву владу до закручування гайок. Тому що вільне суспільство, де задоволені люди, ненавидять ті, хто звик в себе вдома робити пекло і терор. Росія і "Ісламська держава" абсолютно однакові в цьому плані. Вони хочуть нав’язати таку ситуацію всьому світу. Щоб у нас було менше свободи,
– підкреслив Тарас Чорновіл.

Як можна врегулювати ситуацію?

Припинити теракти, на жаль, навряд чи вдасться. На думку Миколи Давидюка, теракти – це елементи нової реальності Європи. Виходом із ситуації, на його переконання, є не тільки посилення безпекових заходів – треба почати шукати правильні світоглядні рішення для біженців, плюс контроль над потоком нелегальної зброї.

Тому що ці терористи не купують зброю в магазинах. І посилювати безпекову ситуацію треба на рівні антитерористичних сил,
– підкреслив він.

За словами експерта Андрія Бузарова, безумовно, зміцнення безпеки – один із варіантів локалізації терактів. Зокрема, треба уважно стежити за численними радикальними мережами, діяльністю громадських організацій, де є ісламська складова. Адже ЄС перенасичений вихідцями з Близького Сходу, які створили масу небезпечних шкіл та течій.

Водночас Дмитро Васильєв вважає, що вони заспокояться тільки тоді, коли побачать, що в тих країнах, де є зосередження ісламу, відновилося нормальне життя. При цьому, на його думку, тими заходами, які проводили до цього спецслужбами різних країн, побороти загрозу терактів, які здійснюють такі одиночки, майже неможливо.

Україна і тероризм

Україна також перебуває в центрі постійних терористичних атак через події на Донбасі. При цьому, як зауважив Микола Давидюк, за два останні місяці на сході України загинуло не менше людей, ніж від терактів в Європі. При цьому світ не так активно реагує на загибель людей в Україні, як в країнах ЄС. Одна з причин – навколо терактів в Європі підіймається більше інформаційного шуму.

Крім того, не без участі Росії ситуацію в державі намагаються також розхитати, щоб максимально ослабити її позиції, перш за все, на міжнародній арені. Навколо хресної ходи на Київ, ініційованої УПЦ Московського патріархату, відбувається чимало спекуляцій. В Москві дуже чекають на те, щоб під час неї відбулися якісь провокації нібито зі сторони праворадикалів, щоб роздути це на весь світ. І не виключено, що цими провокаторами будуть перевдягнені співробітники російських спецслужб.

В Україні немає сірійських біженців, але чимало внутрішніх переселенців, серед яких багато озброєних людей. Київ, як може, намагається боротися з цим. Причому зброю, якою наразі переповнена Україна, заїжджають купити і європейські "гості". Напередодні Євро-2016 СБУ затримала громадянина Франції, котрий нелегально купував зброю та боєприпаси у зоні АТО з метою організації терактів на чемпіонаті.

Вочевидь, це не поодинокий випадок. Брюсселю треба не говорити про те, що Україна повинна виконувати Мінські угоди, і при цьому закривати очі на дії Москви. В ЄС повинні зрозуміти, що Київ у боротьбі з тероризмом – один із важливих союзників. Тим більше, що Україна знаходиться в центрі Європи. Тож Брюсселю та Києву необхідно разом протистояти терору – інакше він захлисне весь європейський континент. На радість деяким північно-східним сусідам.

Що стало причиною терактів в Європі? Думки експертів

Микола Давидюк, директор аналітичного центру "Політика"

Причиною активізації хвилі терактів в Європі стала дестабілізація безпекової ситуації, пов’язана з подіями в Сирії, діяльністю "Ісламської держави" та надзвичайно великим потоком мігрантів, адже мігранти з собою принесли і правила свого життя. Адже незважаючи на прагнення жити в Європі, жити за місцевими правилами мігранти не хочуть.

Це більше окремі випадки, які терористи влаштовують, керуючись ідеологією "Ісламської держави". Але навряд чи вони несуть окремі політичні цілі. Це не дуже велика хвиля активізації. Просто ці випадки терактів в Європі активно висвітлюються в ЗМІ. На Донбасі людей гине не менше. За два останні місяці там загинуло не менше людей, ніж в Європі. Але на Заході навколо цих подій створюється сильний інформаційний шум. Тому здається, що це окрема хвиля. А в Україні ця хвиля не стихає вже другий рік.

Водночас хвиля терактів може бути наслідком якихось непублічних процесів, про які невідомо широкому колу людей. Втім, теракти – це елементи нової реальності Європи. Теракти, на жаль, входять у щоденне буття європейців. Виходом із ситуації є не тільки посилення безпекових заходів, але й пошук правильних світоглядних рішень.

Треба думати, як інтегрувати мігрантів в європейське суспільство. Звичайно, необхідний контроль потоків нелегальної зброї. Тому що ці терористи не купують зброю в магазинах. І посилювати безпекову ситуацію на рівні антитерористичних сил.

Андрій Бузаров, політичний експерт

Всі теракти в Європі взаємопов'язані. Починаючи з розстрілу редакції французького сатиричного журналу Charlie Hebdo. Зараз неможливо точно сказати, хто за ними стоїть. "Ісламську державу" найпростіше обвинувачувати в цих терактах. Не виключено, що це можуть бути сили, яким вигідна дестабілізація ситуації в ЄС. Може, це і група країн.

Наслідки неоднозначні. З одного боку, ЄС буде зміцнювати систему безпеки. Це вплине на двосторонні відносини з іншими країнами. Але, з іншого боку, багато політичних лідерів і партій використовують ситуацію для зміцнення влади або для піару. У Франції введення надзвичайного стану використовують для обмеження прав і свобод людини. Для контролю над суспільством. Це суперечить основним європейським цінностям.

Крім того, все, на жаль, говорить про те, що подальші теракти продовжаться. У зоні ризику опиняються ключові гравці ЄС – не тільки Франція та Німеччина, а й Іспанія, Британія. І центр ЄС – Брюссель.

Проблема криється, зокрема, в участі Франції як союзника США в операції на Близькому Сході. Тому коріння треба шукати там. В Сирії, Іраку. Звідти йде фінансування і наймаються бойовики. Хоча, безумовно, зміцнення безпеки – один із варіантів. Треба уважно стежити за численними радикальними мережами, діяльністю громадських організацій, де є ісламська складова. ЄС перенасичений вихідцями з Близького Сходу, які створили масу небезпечних об'єктів: шкіл, течій.

Україна не цікава для ісламських радикалів. Теракти в Європі зміщують акценти на міжнародній арені. І розпалювання нового військового конфлікту в Україні не вигідно нікому. Навіть Росії.

Дмитро Васильєв, політичний експерт

Причини терактів, які здійснюються представниками "Ісламської держави", ховаються зовсім не на території Європи. Вони не залежать від того, наскільки ефективно діють спецслужби.

Тими заходами, які проводилися до цього спецслужбами різних країн, побороти загрозу терактів, які здійснюють такі одиночки, майже не можливо. Адже величезна кількість центрів "Ісламської держави" зараз знищуються ще на територіях тих країн, де вони сформовані. Тому ця так звана держава може припинити своє існування найближчим часом.

Водночас, це не призведе до зменшення терактів. Представники цієї так званої держави – це величезна кількість людей, які надзвичайно мотивовані ідеологічно. Коли "Ісламську державу" знищать, вони з такими-от поглядами потраплять назад до своїх же країн, а ще частина – в ЄС. Адже чимало з них мають громадянство ЄС.

Але ці люди, які повернуться в Європу, вважають, що саме західний світ знищив їхню віру і сподівання на майбутню країну, якою вони жили. З іншого боку, вони не забудуть, для чого створювалася та уявна держава. На їхнє переконання, західний світ зіпсував життя Іраку, Сирії та іншим країнам. Тим, де наразі йдуть війни, гинуть люди, населення голодує.

Тому не можна сподіватися, що ті люди, які прийдуть назад в Західну Європу, заспокояться. Це станеться тільки тоді, коли побачать, що в тих країнах, де є зосередження ісламу, відновилося нормальне життя. Відновилася економіка, люди не перебираються з одних місць на інші, що їх не вбивають. Тому причина цих терактів – не на території Західної Європи. Причина – в ісламському світі. Якщо там нормалізується життя, то і таких терактів буде менше.

Читайте також: Наймасштабніші теракти світу за останній рік: страшна статистика