Тому я впевнений, що ЄС зробить все, щоб врятувати цю угоду. Гарантії, що у випадку відновлення переговорів з Україною щодо угоди нова переговорна команда так само всі принципові питання зіллє, як попередня, немає, тому в ЄС виберуть шлях найменшого опору щоб вирішити питання завершення ратифікації існуючого тексту угоди.

Як?

Для цього існує тисячу і один спосіб. В Єврокомісії дійсно найкваліфікованіші спеціалісти по видумуванню формулювань і плануванню та здійсненню ігор щодо досягнення мети у ході переговорів найпростішим способом — і поважають вони, до речі, тільки таких же професіоналів, які здатні з ними грати в такі ж ігри, а не популістів, які заради фото з керівництвом ЄС готові злити все на світі.

Так от, найпростіший спосіб — прийняти заяву Нідерландів чи, як варіант, Ради ЄС у контексті ратифікації Нідерландами угоди про асоціацію з Україною. У цій заяві буде викладена національна позиція у більш чи менш жорсткому варіанті. Аж, як знову ж таки варіант, до слів про те, що ця угода у жодному випадку не призведе до вступу України до ЄС. Ще один плювок у сторону України, але одним більше, одним менше, хто їх вже рахує.

Одностороння заява, до речі, можливо і найкращий шлях і для вітчизняної дипломатії — якщо там залишилися люди, здатні спланувати гру так, щоб така заява не містила образливих слів, а більш загальні формулювання про "... future should not be prejudged".

Але головне не те, як ЄС далі гратиме з угодою. Головне — чи українці нарешті навчаться відрізняти полову від зерна і не дозволяти горе-політикам і горе-дипломатам вішати локшину про "європейську перспективу в угоді про асоціацію, яка є, але захована там дуже глибоко", як одного разу заявив нинішній міністр закордонних справ нашої країни. Так глибоко, що, мабуть, до сьогоднішнього дня не може знайти.

Угоду ми підписали і ратифікували, і до її виконання про новий етап відносин говорити немає сенсу — якщо ми поважаємо себе як держава.

Тобто попереду ще років 10, якщо не 15, активних реформ і змін перед тим, коли в нас знову будуть умови для постановки питання про вступ в ЄС.

За таких умов, напевне, все-таки потрібно провести чесний і відвертий національний діалог — яку ж ми все таки країну будуємо. Без прив'язки до євроінтеграційної жвачки, яку так гарно опанували нинішні демагоги, і яку використовують для відповіді на усі питання. Нам треба все таки зрозуміти, яку модель держави ми будуємо, які напрями економіки розвиваємо і так далі, і тому подібне.

Без цього і через 10, чи 20 років ми залишатимемося далі там, де були вчора.

Читайте також: 6 важливих висновків для України після референдуму у Нідерландах