Про це йшлося сьогодні під час круглого столу: "Конфіскація майна колишніх високопосадовців чи захист права власності?" за участю народного депутата фракції "Народний фронт", співавтора законопроекту Тетяни Чорновол, громадського активіста Карла Волоха та низки посадовців і громадських діячів.

Януковичем і його оточенням, за різними підрахунками, було вкрадено від 30 до 70 мільярдів доларів з українського бюджету. Зараз стоїть питання повернути хоча би частково ці кошти до українського бюджету. Поки арештовані лише 4 мільярди: 50% за кордоном і 50% в Україні,
— розповіла Чорновол.

За її словами, подібні норми повернення вкрадених коштів діють майже в 40 країнах.

"В Італії подібний закон був ухвалений ще в 80-х роках, і де кошти мафії конфіскуються до цього часу. Так, бюджет до цих пір отримує 5 мільярдів євро щороку", — наголосила вона.

На думку народного депутата, таким чином українське законодавство іде в руслі західної практики і спрямоване на повернення вкрадених Януковичем і його оточенням коштів. За її словами, приблизно 1,6 трлн доларів у світі повертається у бюджети різних країн завдяки такому механізму.

Представник "Народного фронту" зазначила, що в оновленій версії закону є лише одне прізвище в преамбулі — екс-президента Віктора Януковича. Таким чином були враховані зауваження до законопроекту. Тетяна Чорновол також підкреслила, що готова співпрацювати з авторами альтернативного законопроекту, зокрема народним депутатом від БПП Сергієм Лещенком і головою Центру протидії корупції Віталієм Шабуніним.

Я готова подати руку Лещенку та Шабуніну, аби була користь. Готова відкликати свій підпис із законопроекту, нехай він іде під підписом Лещенка. Але він повинен бути прийнятий, оскільки є надзвичайно важливим,
— наголосила депутат.

У свою чергу експерт, громадський активіст Карл Волох зазначив, що режим спецконфіскації дозволить викрити і довести до кінця незакриті корупційні схеми.

"Є конкретні арештовані кошти. І ми можемо довести, що вони злочинні", — сказав він.

Карл Волох навів у якості прикладу схему виведення коштів оточенням Януковича із "Нафтогазу України" на сумнівні схеми, а потім на рахунки у Белізі. За його словами, у Фінмоніторингу є можливості довести ці зв’язки з кінцевим бенефіціаром Олександром Клименком, що дозволить повернути вкрадені кошти.

Експерт також спростував інформацію про те, що закон Чорновол начебто пропонує здійснювати конфіскацію без вироку суду.

"Має місце плутанина термінів. У запропонованому законопроекті конфіскацію дійсно пропонують робити без вироку, але за рішенням суду", — пояснив Волох.