Без несподіванок

Довибори знову засвідчили, що охочих потрапити до парламенту чимало. ЦВК зареєструвала аж 376 кандидатів. Найбільше – по 114 округу, що в Луганській області. Там бажаючих отримати мандат 107 кандидатів.

Між тим, як зазначать політичні експерти, більша частина цих кандидатів – так звані технічні. За словами Тетяни Лупової, зокрема в Дніпрі (27 виборчий округ), де йде досить запекла боротьба між лідерами громадських симпатій, багато кандидатів зареєструвалися винятково для продажу місць у виборчій комісії. Як стверджує експерт, так такі "кандидати" просто заробляють гроші.

За словами політолога Віталія Кулика, така велика кількість кандидатів – одна з виборчих технологій. Це так звані тролі або клони, яких використовують основні кандидати для відтягування голосів у опонента. Загалом, стверджує експерт, несподіванок від цих виборів чекати не варто.

Несподіванок, за винятком Луганської області і Дніпра, очевидно, не буде. На всіх інших округах переможець визначений – це кандидат, який іде від адміністративного ресурсу. Тобто від партії влади або за її згодою,
– підкреслив він.

Основні кандидати

Дніпро – 27 округ

У цьому окрузі розгорнулася боротьба між провладним кандидатом, лідером волонтерського руху Тетяною Ричковою і Загідом Красновим – консолідованим кандидатом від не провладних сил. Він знаходиться в опозиції до влади і чинного мера Бориса Філатова. Втім, як зазначила Лупова, Краснова підтримує Опоблок. До того ж, так звані демократичні сили не об’єдналися навколо єдиного кандидата – Ричкової. Натомість УКРОП висунув свою кандидатуру Оксану Томчук, яка почала сильно критикувати провладного кандидата. Цим скористався Краснов, адже через поливання брудом Ричковох частину електорату вона втратила. Томчук же пізніше зняла свою кандидатуру.


Порошенко і Коломойський не доповилися про єдиного кандидата в Дніпрі

Луганська область – 114 округ

Це прифронтовий округ. Тому і кампанія особлива. Головними ж конкурентами за депутатський мандат експерти називають Бориса Лебедєва від Опоблоку, Сергія Шахова від "Нашого краю" (партія, яка, в основному, складається з колишніх регіоналів) і самовисуванця Валерія Мошенського.

В окрузі точиться серйозна боротьба, яка доходить навіть до фізичного насильства. Так, був жорстоко побитий голова виборчої комісії Євген Байрамов, який потрапив до реанімації. За словами Тетяни Лупової, представники одного з кандидатів побили власного політтехнолога, щоб привернути більше уваги.

Чернігів – 206 округ

Цей округ став майданчиком для боротьби кандидатів-парашутистів. Боротьба розгорнулася між претендентами, які не мають жодного відношення до Чернігова. Це скандальний київський забудовник, голова державної будівельної корпорації "Укрбуд", депутат Київради від "Солідарності" Максим Микитась. Саме він стоїть за скандальною забудовою на Микитській Слобідці в Києві, проти якої виступають місцеві жителі.


Здоровенний комлекс, який будує Микитась, спотворює Лівобережжя і лишає киян зони відпочинку

Ще один парашутист – Єгор Фірсов, якого БПП позбавила депутатського мандата за вихід із фракції.

Офіційно БПП висунула Сергія Гаруса – директора комунального підприємства "Паркування та ринок" Чернігівської міської ради.

Читайте також: "Самопоміч" висунула кандидатів до Верховної Ради на довиборах по чотирьох округах

Волинь – 23 округ

Це округ трагічно загиблого рік тому бізнесмена Ігоря Єремеєва. Як стверджує Тетяна Лупова, найбільше шансів у креатури екс-губернатора Одеської області і близького соратника олігарха Ігоря Коломойського – Ігоря Палиці. За його підтримки там балотується Ірина Констанкевич. Офіційно її висунув УКРОП, але вона також є заступником голови фонду Палиці "Тільки разом".


Соратник Коломойського Ігор Палиця чекає повного перезавантаження Верховної Ради?

Від БПП балотується Юрій Кулачек, учасник АТО.

Полтавська область - 151 округ

Це вотчина нинішнього міністра аграрної політики Тараса Кутового. Втім, він агітує за самовисуванця Олексія Рябоконя. Кандидату від БПП Роману Товстому – заступнику голови обласної державної адміністрації ЦВК…. відмовила в реєстрації. Але експерти пояснюють це тим, що проти нього виступав той же Кутовий. Головним конкурентом Рябоконя вважають кандидата "Батьківщини" Руслана Богдана.

Читайте також: Семеро смелых. Кому достанутся депутатские мандаты по итогам довыборов

Івано-Франківська область – округ №85

Головними конкурентами на виборах аналітики називають Сергія Насалика (брат міністра енергетики і вугільної промисловості Ігоря Насалика) і Віктора Шевченка (брат нардепа Олександра Шевченко, колишнього директора гірськолижного курорту "Буковель", який належить олігарху Ігорю Коломойському). Перший йде від БПП, Шевченко – від УКРОПу.


Міністр Насалик вирішив проштовхунти в парламент рідного брата

Херсон – 183 округ

Одним з основних претендентів на отримання депутатського мандата вважається Андрій Путілов, а його головним конкурентом називають Юрія Одарченка.

Путілов – голова Херсонської обласної ради йде на вибори від БПП.

Одарченко – депутат Херсонської обласної ради, директор будівельної компанії "Будмеханізація", балотується від "Батьківщини".

Сюрпризом і інтригою стало висунення Іллі Ківи – колишнього начальника департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції, який відмовився проходити переатестацію і якого звільнили за різкі висловлювання про воюючих в АТО.

Третій ешелон

За словами Віталія Кулика, за винятком кількох кандидатів, на довиборах, в основному, балотуються претенденти так званого третього ешелону. Загалом аналіз навіть головних кандидатів на депутатство свідчить, що відомих прізвищ там майже немає. Зокрема, відмовився балотуватися той же Ігор Палиця, хоча були такі чутки. На думку Тетяни Лупової, можливо, Палиця чекає дострокових виборів, тому не захотів брати участь у нинішній кампанії.

Крім того, як зазначив Кулик, бюджети кампанії здебільшого маленькі. Щодо особливостей кампанії, то, на жаль, традиційно використовуються різні маніпуляції і, звичайно, підкуп виборців. При цьому самі кандидати не дуже напружуються, щоб запропонувати виборцю щось цікаве і нове. Вирішальними факторами є наявність адміністративного ресурсу і фінанси.

Використовуються технології масової скупки голосів і маніпуляції на виборчих дільницях з голосами виборців. Змагання ідей креативу, візуальних образів чи програм не спостерігається. Фактично ці вибори безідейні, – зауважив політолог.

Однак найгірше, мабуть, те, що, як підкреслив Віталій Кулик, політична корупція проникла на електоральний рівень. І люди голосують за гречку, а не за кандидата.

Все це говорить про те, що українці не вірять політикам, тому готові голосувати за того, хто більше заплатив. Тим паче, що більшість виборців, особливо в регіонах, знаходяться на межі бідності. В той же час довибори продемонстрували необхідність ухвалення нового виборчого закону на пропорційній основі і з відкритими партійними списками. "Мажоритарка" – це парад підкупу, маніпуляцій і фальсифікацій. Відкриті списки сприятимуть, по-перше, скороченню загальних витрат на вибори. По-друге, змусять виборця уважніше вивчати партію і кандидата.

Також вибори показали, що так звані демократичні сили не здатні об’єднатися навколо єдиного кандидата, щоб протистояти можливості реваншу екс-регіоналів. Заради перемоги деякі "демократи" готові утопити один одного. Це красномовно говорить про те, що рвуться вони в парламент аж ніяк заради того щоб відстоювати народні інтереси, розвитку і захисту держави. Головний їхній інтерес – наповнення власних кишень.

Читайте також: Дострокові вибори: необхідність чи гра на руку Москві?