Причини його падіння ЗМІ обговорюють різні, але більшість схиляються до того, що у нинішньому вигляді Росія навряд чи довго існуватиме.
Причина перша (і найменш вірогідна) – смерть Путіна. У жовтні репортер New York Post з посиланням на власні джерела написав, що президент Росії Володимир Путін страждає на рак підшлункової залози. За його словами, лікуванням президента займався німецький лікар, але минулого року він остаточно припинив терапію через конфлікти зі службою безпеки Путіна.
У Кремлі цю версію спростували, заявивши, що російський лідер здоровий, як ніколи. Втім, навіть якби страшна хвороба існувала, найбільш вірогідно, що прес-служба, за багаторічною традицією російської влади,спростовувала б її до переможного кінця. Шансів на те, що після смерті Путіна РФ зможе втриматися у нині існуючих кордонах, майже нема.
Але, рак підшлункової залози - не єдина смертельна хвороба, приписана російському лідеру. Журналісти вже стверджували, що він точно має померти від раку кишечника/кісток/мозку, карциному і саркоми. Той факт, що президент Росії все ще живий означає, що всі страшні захворювання – це, скоріше, бажання журналістів, а не констатація реальності.
До того ж, як пише німецьке видання Focus, професор Інсбрукського університету Герхард Манготт нещодавно зустрівся з Путіним і вважає, що за зовнішніми ознаками не можна сказати, що він хворий.
Причина друга – здешевлення природних ресурсів, на яких зав’язана доля президента.
Ціна на нафту не втомлюється встановлювати нові і нові антирекорди – станом на ранок 19 січня ф'ючерси на Brent подешевшали на $0,39 до $49,78 за барель, а ф'ючерси на WTI - на $0,35 до $48,34.
Як пише Die Welt, для промислових демократій такий розклад - як манна небесна. Але для системи Путіна це стане випробуванням на міцність. Росія - нафтова держава, і, попри те, що світ потребує її нафти, нафтовий ринок їй непідвладний.
Для господарів Кремля, розпещених зростанням цін на нафту в 1970-ті, настав кінець світу, коли в 1986 році ціна бареля нафти стала менше 10 доларів і надовго затрималася на цьому рівні. Обвал цін на нафту передував краху радянської системи,
— нагадує автор.
З урахуванням того, що експерти вже прогнозують, що влітку ціна на нафту опуститься до $20 за барель – повторення ситуації виглядає не надто фантастичним.
До того ж, як пише видання Focus, тепер Росія втрачає ще один енергетичний важіль впливу – поставки газу за кордон. У 2014 році обсяги газу, поставленого "Газпромом", впали до мінімуму за десять років - до 195 млрд кубометрів. Частково зниження попиту на російський газ можна пояснити м'якою зимою в Європі, однак куди більш значущою причиною стала політика ЄС з Україною щодо зменшення залежності від природного газу з РФ.
Це поступово підводить нас до причини третьої – провалля, у яке зробила крок російська економіка під схвальні вигуки натовпу "Росія, вперед!". На думку старшого наукового співробітника Сouncil on Foreign Relations, як пише Newsweek, криза в Росії тільки починається. Санкції і ціни на нафту, разом узяті, провокують масовані економічні негаразди. "Росія здатна витримати або "нафтовий шок", або санкції, але все одночасно - не здатна", — вважає автор.
І от тепер, пише The Christian Science Monitor, фінансові труднощі країни обрушаться на значну частину населення. Вперше за всю путінську епоху реальні доходи падають. Інфляція офіційно становить 11%, але вона набагато вища для середньостатистичного продуктового кошика. Це відбувається одночасно зі значними скороченнями у сфері медичних та освітніх послуг. До того ж, у бюджетників зарплати скоротяться на 15 або більше відсотків.
Столиці РФ — Москва та Пітер – більш менш спроможні витримати таку токсичну суміш. Але на периферії протестні настрої наростатимуть. Чи завершаться вони повномасштабним політичним протестом — сказати однозначно не береться ніхто. Все ж, російський бунт не лише нещадний та беззмістовний, а й несподіваний. Але така ситуація може призвести до того, що у більш забезпечених регіонах посиляться сепаратистські настрої і вони не захочуть годувати решту країни.
Ще одну причину, з якої нинішній рік може стати для Путіна останнім, озвучило видання Die Welt. На думку журналіста, президенту РФ загрожує не стільки гнів народу, скільки гнів еліт, які категорично не зацікавлені в його імперіалістичних планах розширення.
Олігархи, бізнесмени і політики дружать з Путіним, але ця дружба може закінчитися в той момент, коли президент вирішить, що їх мільярди стануть ресурсом, необхідним державі в умовах кризи. До того ж у російських олігархів немає інтересів в Україні. Вони не зацікавлені в новій холодній війні проти Заходу. На відміну від Путіна… Захід хоче розрахуватися з Путіним, а не з росіянами. Якщо ж у Заходу знайдуться прихильники у вузькому оточенні Путіна, йому в 2015 не вижити,
— пише видання.
Чи полегшить падіння путінського режиму ситуацію в Україні - питання спірне. З одного боку — це стабілізує ситуацію на Сході країни, з іншого — цілком ймовірно, що падіння такої махини як РФ, зачепить її найближчих сусідів. Втім, якщо вірити газеті The Guardian, більша частина уламків полетить в іншу сторону.
За даними Світового банку, від грошових переказів з Росії залежать ВВП Киргизії, Таджикистану і Узбекистану, відтак російська криза завдасть їм найбільшої шкоди.