Чому в Україні заговорили про дефолт?
Ціни на нафту у світі в березні 2020 року обвалился на 30% за одну ніч, ціни на інші сировини падають, фондові ринки переживають найгірші часи з моменту останньої світової кризи 2008. Все свідчить про те, що наближається нова світова криза. Кілька держав, зокрема Естонія вже заявили про початок кризи, а новопризначений прем'єр Денис Шмигаль сказав, що Україна входить у світову економічну кризу.
Важливо Дефолт у травні 2020: чи чекати його в Україні та що це означає
Українська гривня відносно долара лише за цей тиждень знецінилася на 88 копійок. В Україні оголосили карантин через поширення коронавірусу та закрили 70% контрольно-пропускних пунктів. Люди масово купують валюту та запасаються продуктами.
Все це дало підґрунтя для розмов про можливий дефолт в Україні.
Чи можливий дефолт в Україні?
Голова Національного банку Яків Смолій заявив, що наразі немає підстав для оголошення дефолту в Україні. Відтак такий варіант наразі навіть не розглядається.
Заступник Смолія Олег Чурій також повідомив, що державний регулятор не збирається відмовлятися від звичної практики "згладжування" коливань курсу валют. Про це він заявив під час брифінгу НБУ щодо монетарної політики.
Коли гривня зміцнювалася, Національний банк активно викуповував валюту, згладжуючи зміцнення. Коли гривня послаблюється, Нацбанк продає валюту. Це та політика, яку ми продовжуємо ще з 2015 року,
– підкреслив Чурій.
За його словами, зараз немає жодного сенсу її змінювати, позаяк вона вже продемонструвала власну ефективність. Так само Нацбанк не планує вводити якихось валютних обмежень.
"Ми вважаємо, що має достатньо резервів для того, щоб згладжувати коливання. Будь-які обмеження навпаки матимуть вкрай негативний вплив на настрої ринку", – пояснив заступник голови НБУ.
Золотовалютний фонд може стримувати курс гривні в нестабільні економічні часи. На початку тижня міжнародні резерви України становили 26,8 мільярда доларів США, що є найвищим рівнем з листопада 2012 року. Нацбанк відреагував на небезпеку для гривні і 10 березня продав 250 мільйонів доларів. 11 березня НБУ продав ще 350 мільйонів. Сьогодні, 12 березня, НБУ продав ще 75 мільйонів доларів, повідомляють на сайті НБУ.
Що таке дефолт?
Дефолт простою мовою – невиконання обов'язків. Це стан у кредитних відносинах, коли позичальник не виплачує свої борги або платежі, порушує платіжні зобов'язання перед кредитором, нездатний проводити своєчасні виплати за борговими зобов'язаннями або виконувати інші умови договору позики. Дефолт може статися у держави-позичальника, підприємства і навіть у фізичної особи. Але нині цей термін вживають саме як позначення відмови центрального уряду або муніципальної влади від своїх боргів.
Зверніть увагу Карантин в Україні: як вплине на ціну продуктів та чи буде їх дефіцит
Є різниця між поняттями: дефолт – невиконання фінансових обов'язків, неплатоспроможність – неможливість виплачувати зобов'язання, банкрутство – визнана господарським судом фінансова неспроможність.
Виділяють також технічний дефолт – означає певні проблеми у позичальника, невиконання певних зобов'язань, але з можливістю усунути ці проблеми трохи пізніше, та повний дефолт – означає фактичну незмогу виплачувати фінансові зобов'язання.
Що означає дефолт для держави?
Нічого хорошого з точки зору економічної та політичної діяльності держави. Дефолт обіцяє:
- світову ізоляцію країни;
- арешт іноземних активів держави;
- неможливість здійснення додаткових запозичень коштів зі світового ринку позикових капіталів;
- накладання квот і обмежень на торгівлю та на інвестування в країну.
Причому наслідки технічного дефолту держава долає 2-3 роки, повного – до 10 років.
Але дефолт не означає, що державу буде ліквідовано чи якось реорганізовано. Навіть топ-менеджмент країни не обов'язково (а в наших умовах – зовсім необов'язково) піде у відставку після дефолту. Всі проблеми будуть вирішуватися силами платників податків. Власне, самих податків, які залишаться основним джерелом фінансування для держави.
Дефолт і люди
Громадяни не відчують миттєвого впливу дефолту на своє життя. Найстрашніше – паніка. Коли люди починають масово запасатися продуктами, скуповувати валюту, нерухомість, тим самим провокуючи тиск і на ціни, і на курс гривні до долара. Тож панікувати навіть у випадку оголошення дефолту – не варто. Як казав персонаж одного мультика – "Ми будемо жити!".
Пояснюємо Чому долар росте: прогнози для України
Серед найбільших проблем, які може створити дефолт – неможливість залучення зовнішнього капіталу, в тому числі – приватного. Це небезпечно для бізнесу, не дає можливості розвиватися підприємствам, а отже – може збільшити рівень безробіття.
Також дефолт змусить затягнути пояс на державному бюджеті – цілком можливе скорочення соціальних держпрограм, зменшення пільг. Але пенсії виплачувати не перестануть. Щоправда, для цього зможуть запустити "станок", отже – національна валюта знеціниться. Ну, і про підвищення "мінімалки", звісно, жодної мови.
Якими можуть бути наслідки дефолту, дивіться інфографіку:
Наслідки дефолту – інфографіка
Фінасовий аналітик Сергій Фурса пояснив 24 каналу, що керований дефолт і нічого не дасть Україні, і завдасть тяжких наслідків.
Насправді, дефолт – це криза, у якій бідні стають ще біднішими, а багаті – багатшими. І перш за все, дефолт відобразиться на курсі валют, але це не буде рух коштів з 26 до 28, як ми звикли, це буде падіння гривні в 2-3 рази. Це тягне за собою тяжкі наслідки, такі як інфляція та падіння зайнятості, бо будуть закриватися бізнеси і люди втрачатимуть роботу,
– заявив Сергій Фурса.
Корисно знати Курс гривні до долара на фоні можливої фінансової кризи: прогнози
Дефолт в інших країнах
Україна далеко не перша держава, що опинилася під дамокловим мечем дефолту. У "шкурі" країн, що вже оголосили дефолт, побували: Мексика у 1994 році, Росія у 1997-1998 роках, Уругвай у 2003-му, Греція у 2015-му, а Аргентина оголошувала дефолт цілих 8 разів.
Більше того, дефолт – це не віяння сучасності. Наприклад, король Іспанії Філіп ІІ "відзначився" в історії, у XVI столітті, 4-ма дефолтами.