Як розповідає 24 каналу Ярослав Жаліло, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень, інфляція зростає, бо зростають витрати в населення. Відтак, підвищились транспортні витрати внаслідок подовження логістичних шляхів, девальвувала гривня, що зумовило здорожчання імпорту та інше. Але що допомагає втримувати інфляції?

Читайте також Це реально: як торгувати криптовалютою без жодних комісій

Стрим інфляції

Важливим чинником впливу на інфляцію є рівень доходів населення. Люди мають обмежені доходи, що не дозволяє бізнесу надто розкручувати ціни.

Ярослав Жаліло

Заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень

Монетарні обмежувальні чинники сьогодні практично не працюють. Національний банк намагається стерилізувати грошову масу – підвищуючи облікову ставку, продаючи банкам депозитні сертифікати, але це суттєво не впливає на інфляцію на споживчому ринку, тому що грошей на внутрішньому ринку все одно занадто багато.

Другим чинником впливу є курс гривні, який утримувався Нацбанком на довоєнному рівні.

Це стримувало споживчу інфляцію,
– каже експерт.

Проте, після ослаблення офіційного курсу гривні цей якір було втрачено. Курс гривні стабілізувався на ринковому значенні, що мало свій вплив на ріст інфляції.

Більш ніж половину шляху щодо прогнозованого рівня здорожчання цін в Україні в цьому році вже пройдено. Однак простір для росту цін ще залишається. Як правило, перші осінні місяці – вересень-жовтень – є періодом пожвавлення інфляції.

Цікаво Як вберегти свої заощадження від інфляції: поради експерта

Рівень інфляції

Ціни в Україні

  • У серпні харчові продукти подорожчали на 0,6%.
  • Найбільше подорожчали яйця – на 15,4%. На 6,4 – 2,5% зросли ціни на цукор, сало, свинину, фрукти, рис, рибу та продукти з риби, м'ясо птиці, безалкогольні напої.
  • На 13,9% подешевшали овочі, на 0,3% – яловичина та соняшникова олія.