Як росіяни видають українське зерно за своє
Українські чиновники та аграрні експерти стверджують, що сприятливих умов недостатньо, щоб пояснити гігантський урожай в Росії. Натомість додають, що українське зерно експортується під виглядом російського.
Читайте також Третина доходів просто зникла: на Росію чекає крах нафтогазової галузі
Окупаційна влада “грабує” українське зерно не для військових дій чи задоволення потреб населення, а в корисливих цілях і з мотивів особистої незаконної вигоди.
У травні Велика Британія оголосила про “придушення тіньових фізичних та юридичних осіб, пов’язаних з розкраданням та перепродажем українського зерна”, запровадивши санкції проти тих, хто вивозив зерно з окупованої території “під маркою російських товарів”.
Росіяни мають просту “бізнес-модель” в окупованій Україні.
Вони просто отримують усе зерно, яке можуть, відправляють його в основному сухопутним шляхом до Росії, роблять підроблені документи [вказуючи], що воно не з окупованої території, що прийшли з Росії, потім експортують. Близький Схід і Африка є основними ринками, — ділиться радник президента України, заступник голови Task Force UA Владислав Власюк.
Згідно зі звітами з окупованих територій, росіяни та силою конфіскують продовольство українських фермерів.
Експорт краденого зерна
Нагадаємо, що за два роки повномасштабної війни Росія могла вивезти з тимчасово окупованих територій близько 15 тисяч тонн зернових. Зерно скуповували у фермерів, викрадали його з елеваторів або ж засівали самостійно.
За різними оцінками, Росія вивезла з Українських територій близько 10 мільйонів тонн пшениці та 5 мільйонів тонн соняшника й кукурудзи. Таку кількість зерна видобувають деякі країни ЄС, наприклад, Румунія.
Якщо у 2022 році росіяни викрадали наявне зерно, то вже у 2023 році почали самостійно засіювати сільськогосподарські угіддя. Зменшити збір посівних на тимчасово окупованих територіях не допоміг навіть контрнаступ.