Міненерго повідомило про зростання тарифу на електроенергію. З початку червня він становитиме вже 4,32 гривні за кіловат-годину.

До теми Щоб уникнути переплат: коли потрібно передавати показники лічильника за світло

Така ціна буде чинна до 1 травня 2025 року. Згодом може відбутися новий перегляд розміру тарифу.

Тариф на світло в Україні становив 2,64 гривні за кіловат-годину незалежно від спожитого обсягу електроенергії. Останній раз він змінювався рік тому, 30 травня. Також у 2023 році зріс тариф і на розподіл електроенергії.

Заступник міністра енергетики Микола Колісник раніше зауважував, що підвищення тарифів на електроенергію торік виправдало себе. Саме завдяки цьому відновили 3 гігавати потужностей.

Під час розмови з 24 Каналом експерт Олег Попенко розповів, що Кабмін неодноразово наголошував на тому, що ціна на електроенергію для населення може зрости. Планувалось, що ціна підніметься до 4,80 гривні за кіловат.

Раніше передбачалось, що тариф не підійматимуть для тих, хто в місяць споживає менш як 100 кіловатів. Для таких споживачів ціна і надалі мала складати 2,64 гривні за кіловат.

Національна комісія, яка здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, підвищила граничні ціни на електроенергію для бізнесу з 1 червня.

Експерт Олег Попенко розповідає, що тарифи зросли в травні щодо квітня десь на 24 – 26%. І ще на 25% орієнтовно зростуть з червня до травня.

Але і це ще не все. Очікується зростання вартості розподілу й вартості передачі, тобто послуги Укренерго виростуть орієнтовно на 20%. Також це стосуватиметься обленерго, але точних підрахунків ще немає. Загалом, тарифи електроенергії зростуть для бізнесу щонайменше на 50%. Цифри ростуть не по днях, а по годинах,
– каже Олег Попенко.

Максимальні граничні ціни на ринку на добу наперед:

  • з 00:00 до 07:00 та з 11:00 до 17:00 – 5600 гривень за мегават-годину (зараз 3000 гривень за мегават-годину),
  • з 07:00 до 11:00 та з 23:00 до 24:00 – 6900 гривень за мегават-годину (зараз з 07:00 до 08:00 – 5600 гривень за мегават-годину),
  • з 17:00 до 23:00 – 9000 гривень за мегават-годину (зараз – 7500 гривень за мегават-годину).

Щодо ринку, що балансує, то ціни такі:

  • з 00:00 до 07:00 – 6600 гривень за мегават-годину (зараз 4000 гривень),
  • з 7:00 до 17:00 та з 23:00 до 24:00 – ціна залишається 8250 гривень за мегават-годину,
  • з 17:00 до 23:00 – 10 000 гривень за мегават-годину (зараз 8250 гривень),
  • з 23:00 до 00:00 – 8250 гривень за мегават-годину (зараз 4000 гривень).

У коментарі 24 Каналу експерт з ринку енергетики Володимир Омельченко пояснив, що насамперед у "Енергоатому" та "Укренерго" немає можливості покривати різницю між ринковою та ціною для населення. А ця різниця наразі досить суттєва.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм Центру Разумкова

Для промисловості ціна близько 7,50 гривень. Ціна електричної енергії кінцева для населення 2,64 гривні. Цю різницю покривав "Енергоатом" і компанія "Укренерго". Але приблизна сума покриття витрат цих компаній 150 мільярдів гривень. Зараз цих можливостей у них немає.

Омельченко також нагадав, що "Укргідроенерго" втратила приблизно 50% потужності від обстрілів. Компанія "Енергоатом" втратила найбільше – ЗАЕС, по-перше, а по-друге – вона зараз пішла в ремонтну кампанію. Своїх атомних блоків для підготовки до осінньо-зимового періоду у них теж немає, відповідних коштів, щоб покривати цю різницю.

Що стосується того, чи може підвищення тарифу на електроенергію сприяти зменшенню відключень світла влітку й надалі, то Омельченко пояснює, що це так не працює, адже влітку навпаки може бути й більше, ніж було через пікове навантаження на енергосистему.

З одного боку, ремонтної кампанії, а з іншого боку – збільшаться витрати через спекотну погоду і підвищене використання кондиціонерів. Це по-перше. А по-друге, за два місяці неможливо відремонтувати значні обсяги зруйнованої потужності, оскільки це потребує набагато більше часу,
– додає він.

Також експерт зауважує, що відключення світла через дефіцит та навантаження на енергосистему можуть тривати не лише протягом всієї війни, але і якийсь час після її закінчення. "Відновити повністю всі потужності не є можливим. Є шанс відновити якусь частину цих потужностей, щоб було менше дефіциту і щоб забезпечити цілісність енергетичної системи, мінімально необхідні потреби населення і промисловості особливо оборонної. Це головні цілі", – резюмує він.

  • Замініть звичайні лампи на LED

Трохи заощадити на електроенергії можливо, замінивши старі лампи розжарювання на енергоефективні LED лампи, адже перші мають низьку механічну стійкість, служать короткий термін та мають високу температуру поверхні.

  • Перейдіть на зонний тариф

Зонні тарифи – це система, де ціни на електроенергію залежать від часу доби. В Україні існують два види зонних тарифів: двозонний та тризонний. У першому випадку добу розділяють на два періоди: день і ніч, у другому – на три: ніч, піковий та напівпіковий.

  • Використання побутової техніки з режимом "еко"

Більшість сучасної побутової техніки має режим "еко", який призначений для економії енергії та зниження витрат, а також допомагає продовжити термін служби техніки. Тож переключивши техніку на нього можна чимало заощадити.

Як заощадити на електроенергії Як заощадити на електроенергії / Інфографіка 24 Каналу