Голосних подорожчань "комуналки" та енергоносіїв цього року керманичі держави не оголошували. Втім, ситуація у цій сфері така, що може змінитися за лічені дні. Тож до чого варто бути готовими — читайте далі.

Читайте також: Новації обліку комунальних послуг: батоги чи пряники?

Нагадаємо, що урядом вже визначені нові правила нарахування субсидій на оплату комунальних послуг для громадян від держави. Детально про це описано у нашій публікації "Чи заберуть субсидії: у кого, чому і що натомість".

Тарифи на газ: подорожчання можливе

Кабінет міністрів проводить верифікацію формули формування ціни газу для населення, заявив прем'єр Володимир Гройсман на брифінгу в кулуарах YES. "Ми вважаємо, що ціна на газ повинна формуватися відповідно до ринку газу і відповідною формулою. Головне, щоб формула була справедливою", – зазначив він і додав, що нині фахівці працюють над тим, щоб провести верифікацію формули формування ціни газу

Будучи ще в ролі спікера, Гройсман говорив, що проти підвищення тарифів, що не завадило йому відразу після призначення прем'єром вдвічі підняти ціну на газ, нагадав у коментарі сайту "24" керівник ГО "Публічний аудит" Тарас Галайда. Потім очільник уряду заявляв, що проти "абонплати за газ" і своєю рукою вніс її в перелік послуг, на які нараховується субсидія, що говорить про очікування Кабміном "абонплати" вже найближчим часом. Нагадаємо, поки що абонплата на газ не введена.

Читайте також: Зниження вартості газу в Україні: Гройсман назвав час та умови

Однак далі прем'єр виступає проти підвищення ціни на газ, але при цьому він зробив усе для того, щоб ціна газ в Україні росла і далі. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 № 90, підписаною Гройсманом, роздрібна ціна на природний газ для побутових споживачів вираховується на основі показників середньомісячних значень цін на газ на німецькому газовому хабі (NCG) з урахуванням транспортних витрат до західного кордону України і тарифу на вхід в газотранспортну систему України в доларах США за середньомісячним курсом долар США/євро "спот", пояснив Галайда.

Тобто, при поставці побутовим споживачам газу, видобутого з українських надр компанією "Укргазвидобування" (100% акцій якої належить державі), з населення стягується плата за транспортування цього газу від німецького газового хаба (NCG) до західного кордону України і плата за вхід в газотранспортну систему України,
– уточнив він.

Також Постанова зобов'язує Кабмін переглядати вартість газу для населення двічі на рік – 1 жовтня та 1 квітня – у випадку зміни біржових цін більш ніж на 10%. Зобов'язання щодо такого перегляду цін вказані і в останньому меморандумі з МФВ.

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич уточнив щодо цього, що раніше Кабмін затвердив новий план НАК "Нафтогаз України", який не передбачає зростання тарифів для населення. Та в Україні діє постанова уряду №187, яка містить порядок перегляду тарифів, який прив'язаний до імпортного паритету. Згідно з документом, перегляд тарифу здійснюється двічі на рік. "Якщо Кабмін і не змінить редакцію цієї постанови, то з 1 жовтня потрібно підвищувати тариф на 17-19%," – підкреслив експерт.

За інформацією Тараса Галайди, НАК "Нафтогаз" як компанія, яка імпортує газ і стежить за тенденціями біржових цін, розрахувала, що, виходячи з діючої нормативної бази, прийнятої Кабміном, ціну на газ необхідно підняти на 18,84%.

Кінцева ціна для населення в такому випадку, з урахуванням транспортування, надбавки 2,5% і ПДВ була б 8103,0 грн за тисячу кубів. Причому, це в разі непідвищення вартості транспорту, яку НКРЕКУ дуже хоче переглянути і підвищити в кілька разів,
— уточнив Галайда.

Опалення і гаряча вода: газозалежність

У НКРЕКП у прогнозі щодо зміни тарифів зазначили, що у зв'язку з відсутністю чіткого прогнозу щодо цін (тарифів) на паливно-енергетичні ресурси та курсу іноземної валюти, немає можливості спрогнозувати подальший рівень зміни тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води. Але також наголосили, що переважна більшість підприємств, що надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, у якості палива використовують природний газ. При цьому питома вага витрат на паливо (природний газ) у тарифі на початок поточного року складала близько 83%, а частка вартості теплової енергії у структурі собівартості послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води для населення, відповідно, близько 99 % та 89%.

Читайте також: Обов'язкові лічильники на тепло і воду в Україні: хто платитиме за встановлення

Простими словами – подорожчання газу автоматично спричинить подорожчання опалення та гарячої води, за підрахунками Тараса Галайди, на приблизно 15-20%.

Тарифи на електроенергію: затишшя

Цей вид енергії поки що тримається. На сайті НКРЕ останнім етапом змін тарифів на електроенергію для побутових споживачів вказано дату 1 березня 2017 року. Нагадаємо, порівняно з тарифом на електроенергію станом на 1 вересня 2016 року, у березні 2017 він зріс на 26%.

Більше подорожчань не передбачено – принаймні, найближчим часом.

Ціни на воду і водовідведення: без змін

Холодна вода востаннє дорожчала на початку літа цього року. Але більше про збільшення вартості цієї послуги не оголошувалось.

Читайте також: Як по-новому будуть формуватися тарифи на водопостачання: рішення НКРЕКП

Вивезення сміття

З 1 січня 2018 року Україна має серйозно взятися до сортування сміття. Це визначено нормами Закону "Про відходи". Детально "сміттєві" зміни читайте у публікації сайту "24" "Нестерпна легкість сміття: як Рада вирішила проблему відходів в Україні однією поправкою".

Читайте також: "Осінній вальс" валют: чого чекати від курсу гривні