В Україні вже декілька зруйнованих ТЕС

Станом на 11 квітня внаслідок масованої ракетної атаки росіян було повністю знищено Трипільську ТЕС у Київській області. Про це повідомили на сторінці ПАТ "Центренерго", назвавши це "чорним днем" для підприємства.

Читайте також Два газові сховища України потрапили під удар: що відомо

Андрій Гота

Голова наглядової ради ПАТ "Центренерго"

Масштаби руйнувань – жахливі. Грошима це не оцінити. Це для нас найбільший виклик за всю історію підприємства. Але я переконаний – ми з ним справимось.

Як повідомив президент Володимир Зеленський, у ніч на 11 квітня країна-агресорка запустила по Україні понад 40 ракет та близько 40 ударних дронів по критичній інфраструктурі. Втім, лише частину з них вдалося збити.

Володимир Зеленський

Президент України

Російські терористи знову цілили саме по об’єктах критичної інфраструктури. Був черговий підлий ракетний удар по Харкову та Харківській області. Мішенню стали також об’єкти в інших областях: Київській, Запорізькій, Одеській та Львівській.

Чи можливе відключення світла

Під час розмови з 24 Каналом директорка з комунікацій НЕК "Укренерго" Марія Цатурян розповіла, що попри те, що місце розташування Трипільської ТЕС у Київській області, втім це не означає, що вона живить лише Київщину.

Марія Цатурян

Директорка з комунікацій НЕК "Укренерго"

Трипільська ТЕС є однією з найбільших теплоелектростанцій в Україні, тому вона видавала свою потужність в загальну енергосистему країни й забезпечувала енергоживлення не тільки Київщини, а всього центрального регіону.

За словами Цатурян, диспетчерський центр "Укренерго" не вводив ніяких аварійних обмежень електропостачання для споживачів в усіх регіонах України, крім Харківщини, де ситуація найскладніша. Крім того, на вечірні години доби, а саме з 19 по 22, коли споживання в країні зросте, очікувати відключень також не варто.

В "Укренерго" просять споживачів більш ощадливо споживати електроенергію:

  • Не вмикати всі прилади одночасно,
  • Вимикати світло, де це можливо,
  • Прання переносити на нічні години тощо.

Енергосистема відновлюється, але додаткове навантаження на неї не сприяє швидкій роботі ремонтних бригад як наших, так і на електростанціях. На вечір є незначний дефіцит електроенергії, але я думаю, що ми його збалансуємо, знайдемо потужності для покриття і цей вечір пройдемо,
– додала співрозмовниця.

Експерт з енергетики Андрій Закревський для 24 Каналу зауважив, що після сьогоднішньої атаки на Трипільську ТЕС, яка повністю знищена, в Україні вже закінчилися теплоелектростанції, які можна розбомбити.

Андрій Закревський

Голова правління Асоціації "Нафта та Газ України", генеральний директор консультаційного центру "Ньюфолк"

Тепер нам треба все створювати з нуля. Втім, ми можемо повторити помилки, які ми робили протягом двох років. Я маю на увазі оновлювати стару енергетичну систему. А можемо все ж таки зайнятися тим, щоб будувати децентралізовану тепло та енергоефективну генерацію.

Серед ідей Закревського щодо цього є такі:

  • Усі трансформаторні енергетичні вузли, які є біля атомних станцій, потрібно перевести на нижчий вольтаж, а також поставити там захист від російських атак.
  • Йдеться й про захист над об'єктами газорозподільчої системи й деякими об'єктами видобутку.
  • Все інше треба робити невеликими газоелектричними станціями. В умовах нульового транзиту звільняються промислові майданчики, де і можна це все ставити.

Цікаво, що Закревський додає, що зі світлом у нас таки можуть бути проблеми, адже в Україні мало перетинів електроенергії на схід та на південь країни.

У нас будуть проблеми з перетинами через Дніпро і через Київ. Тому треба робити перетини додаткові як всередині країни, так із-за кордону. Зараз ми експортуємо електроенергію, але повірте мені, восени ми будемо її імпортувати,
– каже експерт.

Серед найбільш негативних наслідків після нещодавніх атак росіян, це те, що до початку нового опалювального сезону потрібно розв'язати усі ці проблеми в енергосистемі.