Водночас спекуляції про китайців, арабів чи інопланетян, які вагонами вивезуть українську землю – це маячня, заявив Володимир Зеленський.
Читайте також: Гончарук розповів, коли в Україні відкриють ринок землі
Земля – це власність громадян, але у них нарешті повинне з'явитися не гібридне, а повноцінне право власності на свою рідну землю. Повноцінне – це право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю землею,
– заявив президент.
В іншому випадку, підкреслив гарант, це звичайний "совок", коли громадяни нібито отримали свої квартири, але не могли їх легально продавати.
"Це не правильно, адже в результаті з'явилися незаконні сірі схеми та махінації. Те ж саме зараз відбувається у нас з землею. У законі про мораторій 2001 року було зазначено, що депутати мають розробити прозорий механізм продажу землі. Минуло 18 років, і де?" – зазначив Володимир Зеленський.
З його слів, замість механізму з'явився масштабний процвітаючий тіньовий ринок, до якого залучені мільйон гектарів землі та десятки мільярдів гривень.
"Виграє від цього не малий фермер, не простий селянин, а місцеві "князьки". Ба більше, за цей час з 7 мільйонів українців, які володіють землею, майже цілий мільйон померли, так і не отримавши від держави права стати законними власниками своєї землі", – наголосив президент.
До слова: Де в Україні найвища вартість оренди державної землі
Наостанок він навів приклад країн, де досі немає ринку землі:
- КНДР;
- Таджикистан;
- Венесуела;
- Куба;
- Конго;
- Україна.
"У 21 столітті питання права власності громадян на землю є риторичним. Завдання у нас лише одне – знайти оптимальну модель, від якої виграють прості українці", – резюмував Зеленський.
Що відомо про ринок землі в Україні?Наразі в Україні діє заборона на продаж та відчуження земель сільськогосподарського призначення. ВРУ продовжила мораторій на продаж до 1 січня 2020 року.
Внаслідок такої заборони власники земельних паїв не можуть вільно розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення. Єдиним способом передачі землі в користування іншим особам є договір оренди.
Мораторій припинить дію після прийняття закону про обіг земель сільськогосподарського призначення та запровадження відкритого ринку купівлі та продажу землі.