Востаннє пенсії для українців проіндексували у березні 2023 року. Відтак цьогоріч більше підвищення виплат не буде. Втім, у січні 2024 року все зміниться.

Читайте також Від грудня багато чого залежатиме: що буде з курсом валют наступного місяця

З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія в Україні збільшиться з 2 093 до 2 361 гривні, згідно з закладеними показниками у бюджеті на наступний рік.

Крім того, розмір максимальної пенсії у 2024 році становитиме 23 610 гривень. Це на 2 680 гривень більше, ніж у 2023 році.

Однак все ж певне збільшення пенсії у грудні буде для тих, досягне певного віку. Йдеться про нарахування вікової надбавки, яка надається усім пенсіонерам.

 • від 70 до 74 років включно – 300 гривень;
 • від 75 до 79 років включно – 456 гривень;
 • від 80 років – 570 гривень.

Відомо, що з 1 грудня припиняє дію мораторій на податкові перевірки. Про це повідомив Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

 • Спершу перевірятимуть бізнес, який продає підакцизні товари: алкоголь, сигарети, бензин.
 • Перевірки стосуватимуться й азартних ігор.
 • Також під перевірки потраплять ті, хто надає фінансові чи платіжні послуги, й іноземці, які мають підрозділи в Україні.

Водночас платників єдиного податку I та II груп не перевірятимуть. До цього списку додали ще тих, хто зареєстрований на тимчасово окупованій території й був вимушений релокуватися:

 • Херсонська область,
 • Донецька область,
 • Луганська область
 • Запорізька область.

Ще на початку вересня Кабмін ухвалив нові правила ввозу гуманітарної допомоги. Йдеться про те, що 1 грудня змінюються правила ввезення та обліку гуманітарної допомоги. Крім того, уся інформація про гуманітарку буде оцифрована в автоматизованій системі.

У Міністерстві соціальної політики повідомляють про такі зміни:

 • впровадження доступного електронного інструменту обліку гуманітарної допомоги;

Організації, які збираються ввезти гуманітарну допомогу, за допомогою вебплатформи "Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги", зможуть зареєструватись, авторизуватись на сайті, сформувати та подати декларацію.

 • запровадження зручної форми для автоматичних звітів, що передбачені законодавством;

До 15 числа наступного за звітним місяцем організація, яка завезла гуманітарну допомогу має сформувати в системі автоматичний звіт. У нього вона має вказати "статус" допомоги, яку отримала, чи вона роздана, якщо так, то коли й де, якщо не роздана, чи є залишки – це також вказується у звіті.

 • скасування гарантійних листів;

Це означає, що гуманітарна допомога для військових буде завозитись без потреби у наявності гарантійного листа. Інформація про такі вантажі буде закрита для загалу з міркувань безпеки.

Як працюватиме система:

 • Користувач має зареєструватись в Автоматизованій системі за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП),
 • Після цього отримати номер в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги,
 • Внести перелік товарів, які планується завозити,
 • Зберегти унікальний код гуманітарної допомоги,
 • Подати декларацію з унікальним кодом на митницю в електронній або паперовій формі,
 • А згодом ввезти допомогу, розподілити її та звітувати.
 • Електроенергія

Зараз для індивідуальних та колективних побутових споживачів тариф на світло складає 2,64 гривні за кіловат-годину. Нагадуємо, що раніше населення платило 1,44 гривні за кіловат-годину (споживання щомісяця менше, ніж 250 кіловатів) та 1,68 гривні за кіловат-годину (понад 250 кіловатів).

Водночас за словами керівника НКРЕКП Костянтина Ущаповського у 2024 році, ймовірно, будуть проведені потрібні розрахунки. Тож, якщо вартість будуть збільшувати, то десь на 15% – приблизно 3 гривні за кіловат-годину.

 • Водопостачання та водовідведення

Ще раніше про комунальні платежі без змін зауважує й прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Він додає, що субсидії на опалювальний сезон для населення проведуть автоматично.

Денис Шмигаль

Прем'єр-міністр України

Тарифи на опалювальний сезон залишаються без змін. Субсидії продовжуємо автоматично. Всім, хто у вересні отримував субсидію, не потрібно звертатися з новою заявою на опалювальний сезон.

 • Тарифи на газ

Вартість для побутових споживачів "Нафтогазу "складає 7,96 гривні за кубометр газу з ПДВ. Більшість українці користуються послугами саме цього паливно-енергетичного підприємства.

Крім того, дія ПСО (покладання спеціальних обов'язків) продовжили. А це означає, що вартість газу до 15 квітня 2024 року не змінюватиметься.

Опалювальний сезон в Україні розпочинається у жовтні та триває до квітня. Тож українці на цей період мають право отримати житлову субсидію.

Коли призначається субсидія

Якщо витрати на комуналку перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу родини, то сім'я може отримати субсидію.

Торік сума допомоги в опалювальний сезон в середньому складала 1 600 гривень. Цьогоріч розмір субсидії може зрости, адже тариф на електроенергію підвищили.

Крім того, через зростання цін на вугілля та дрова субсидії та пільги на тверде паливо у грудні покриють більшу частину витрат.

 • Зауважте, що така допомога розраховується в індивідуальному порядку для кожної сім'ї залежно від її доходів.
 • Проте можна не звертатися для визначення розміру субсидії на побутове паливо цього року до ПФУ.
 • Тож якщо сім'ї вже призначено субсидію на купівлю пічного палива, нові виплати перерахують автоматично.

До слова, деяким категоріям українців все ж доведеться повторно звертатися для призначення субсидії. Йдеться про тих, хто подав заяву на припинення субсидії та користувався пільгою на оплату житлово-комунальних послуг, а на опалювальний період бажають отримувати житлову субсидію, й про тих, у кого відбулися зміни у складі зареєстрованих осіб, зміни соціального стану тощо.

З 1 грудня 2023 року для юридичних та фізичних осіб (ФОП) зміняться вимоги щодо призначення платежу для сплати єдиного податку. Зміни торкнуться призначення платежів. Тому у грудні у реквізиті платіжок потрібно зазначати:

 • код сплати податків та ЄСВ;
 • назву податку або ЄСВ та період, за який він сплачується.

Якщо ж платник неправильно заповнить рядок призначення платежу, то його не штрафуватимуть, адже за такі помилки законодавством не передбачена відповідальність.

Для того, щоб правильно заповнювати призначення платежу, варто пам'ятати, що:

 • для сплати ЄП I та II груп – у полі під назвою Призначення платежу потрібно зазначити 101 Єдиний податок за листопад 2023 року.
 • а за сплату ЄСВ – 101 ЄСВ за IV квартал 2023 року.

В інтерв'ю для NV завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух розповіла, що за підсумком останніх розрахунків зима 2023 – 2024 років в Україні буде теплою.

В грудні очікується, що буде тепліше на 2 – 3 градуси, ніж за останні десятиріччя. Фахівчиня додає, що протягом місяця на значній території України може ще переважати плюсова температура повітря.

Це не означає, що морозу не буде взагалі, просто періоди з аномально високою температурою можуть бути досить тривалими,
– пояснює Віра Балабух.

А от в січні та лютому 2024 році середня температура може бути на 2 градуси вищою за кліматичну норму. Тож сильні морози будуть малоймовірними, окрім високогір'я Карпат. Швидше за все зима буде такою, як торік, а можливо й теплішою.

У грудні вихідні передбачені у суботу та неділю. Все через те, що у законі про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану свята, які збігаються з суботою та неділею під час війни, не переносяться на будні.

 • Тому вихідний день на Різдво Христове 25 грудня, який припадає на понеділок, скасовано через воєнний стан.
 • Ще одне зимове свято, День святого Миколая, тепер святкуватимуть не 19 грудня, а 6 грудня.
 • Крім того, у цей день в Україні святкуватимуть ще й державне свято – День Збройних Сил.

Щодо ярмарків та святкувань на Різдво та Новий рік, то цьогоріч столиця України не проводитиме їх. Втім, головна ялинка країни все ж буде. Її встановлять на Софіївській площі до 6 грудня.