Чимало з них паралельно здобуває освіту дистанційно в українській школі. Як навчаються та які освітні зміни очікують на учнів-біженців, читайте далі.

Дивіться також Навчання за кордоном: де знайти українську школу у Варшаві

Скільки українських дітей навчається в різних країнах Європи

Найбільше українських школярів зареєстрували у Польщі – близько пів мільйона. Третина мільйона – у Німеччині, у Чехії – трохи більше 70 тисяч. Румунія, Іспанія, Італія та Словаччина прийняли 30 – 40 тисяч учнів. В інших країнах Європи наших дітей перебуває від кількох сотень до десяти тисяч.

Як вчитимуться українські діти за кордоном

Торік понад 63% українських дітей вчилися у двох школах одночасно: очно – в іноземній та дистанційно – в українській.

Однак цьогоріч Міносвіти України погодило нову програму для дітей-біженців. Таким чином хочуть спростити навантаження на учнів. Так, в українській школі вони вивчатимуть лише предмети українознавчого компонента. Тобто такі:

 • українську мову;
 • українську літературу;
 • історію України;
 • географію;
 • громадянську освіту;
 • захист України.

На їхнє вивчення школярам знадобиться 6 – 8 годин на тиждень.

Оцінки з інших предметів, які діти вивчатимуть в іноземних школах, їм перезарахують після повернення в Україну.

Як зміни готують навчальні заклади за кордоном

З 1 вересня нові правила для дітей-біженців підготували і навчальні заклади іноземних країн.

 • Австрія

В Австрії українським дітям, яких тут близько 13 тисяч, безкоштовно видали комп'ютери для навчання. Українські учні зможуть отримати у тимчасове користування також планшети. Що цікаво, у країні уже другий рік працюють перехідні класи, у яких роблять акцент на вивченні німецької мови.

 • Греція і Норвегія

У Греції та Норвегії також особливу увагу приділятимуть учням, які не вивчили добре мови їхніх країн.

 • Чехія

А у Чехії відкривають мовні курси для школярів з України тривалістю в один рік.

 • Швеція та Ісландія

У Швеції та Ісландії відкривають класи, в яких шведську та ісландську мови діти вивчатимуть як іноземні. Відкривати ж україномовні класи тут не планують.

До теми Здобуття освіти як виклик: як навчатимуться учні у різних регіонах України з 1 вересня

 • Естонія

В Естонії з початком цього навчального року всі українські діти зобов'язані відвідувати місцеві школи. Дистанційне здобуття освіти при цьому не заборонили. Українські діти можуть навіть просити про індивідуальний графік навчання.

 • Кіпр та Люксембург

На острові Кіпр для українських дітей створять спеціальні класні кімнати для онлайн-навчання. А у Люксембурзі заняття з української мови зараховуватимуть як позакласну діяльність.

 • Франція і Нідерланди

У Франції та Нідерландах акцент зробили на інтеграції дітей до освітнього простору цих країн. Тож займатися вивченням української мови можна лише вдома у вільний від основного навчання час.

Читайте Якісна та сучасна освіта: як обрати найкращу школу для дитини

Чому Україна може втратити частину учнів

Чимало іноземних держав не проти інтегрувати наших дітей у своє суспільство. При цьому учні змушені вчити мови країн, у яких перебувають. Тож існує загроза, що чимало українських дітей у майбутньому не повернеться на Батьківщину.

Польська влада, наприклад, уже проти того, аби наші діти навчалися лише дистанційно в українських школах. Вони хочуть зробити обов'язковим відвідування місцевих шкіл. Однак не всі українські діти через сімейні обставини можуть відвідувати школу. Їхні мами працюють, а, відповідно до польських законів, діти до 7 років (а іноді й до 13) не повинні перебувати вдома без нагляду дорослих.

Все ж у Польщі у новому навчальному році планують відкриття українських шкіл – у Гданську, Лодзі, Любліні, Познані, м. Катовіце та Зеленій Гурі. При цьому, що такі вже працюють у Варшаві, Кракові та Вроцлаві. Щоправда, це будуть швидше дошкільні групи для дітей 5 – 7 років, щоби підготувати дітей до навчання у місцевих навчальних закладах.