Та навіть у час війни прифронтові виші таки організували вступну кампанію і взялися за оптимізацію навчання студентів. Так, під час онлайн дискусії школи політичної аналітики НаУКМА з університетами Миколаєва, Сум та Харкова педагоги розповіли про складнощі роботи вишів у прифронтовій зоні.
Важливо Вступати у професійні училища в Україні доведеться по-новому: що змінилось
З якими труднощами зіштовхнулися університети
Через війну прифронтові університети зіштовхнулися з такими викликами:
- виживання;
- надання якісної освіти;
- адаптація до нових умов, зважаючи на пошкоджену інфраструктуру.
- втримати викладачів та студентів, адже багато переїхало в інші області або за кордон.
Іноземних студентів натомість евакуювали.
Головні виклики нового навчального року
Приймальні комісії цього року у прифронтових вишах працювали. Заяв подали абітурієнти менше, ніж протягом минулих років. При цьому немає вступників з-за кордону .
У перші місяці нового навчального року університети з фронтових і прифронтових територій навчатимуть студентів онлайн. При цьому у закладах шукають варіанти для проведення практичних занять для фізики, хімії та медицини очно.
Як вирішують проблеми університети
- налагоджують міжнародні зв'язки;
- шукають майданчики за кордоном для очного навчання;
- перевели частину колективу на очно-дистанційну форму роботи;
- зберегли зарплату науковцям і викладачам.
Все ж попри труднощі представники прифронтових університетів і не думають про закриття навчальних закладів.
Сумський державний університет
Біля приміщення університету росіяни скинули бомби, але заклад майже не постраждав. Хоча й пошкоджені вікна, каже ректор Василь Карпуша. Головне, аби викладачі залишились. При цьому він зауважив, що вони не переїжджатимуть, аби університети не ліквідували.
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Проректор з науково-педагогічної роботи цього університету у Харкові Анатолій Бабічев переконує, що у закладу в час війни з’явилося навіть більше можливостей. Зокрема, знайшли нових друзів та партнерів. Так, асоціації їхніх випускників зі всього світу активізувалися і надають харків’янам гуманітарну та фінансову допомогу. При цьому з-за кордону частіше пропонують партнерство та нові проєкти.
Чорноморський національний університет імені Петра Могили у Миколаєві
У цьому університеті залишилося близько 80 – 85%. Значна частина — представники півдня України. Ті, що зараз за кордоном, вчаться дистанційно. в дистанційному режимі, розповів перший проректор університету Юрій Котляр.
Читайте Укриття українських шкіл та вишів активно під'єднують до інтернету: скільки вже має Wi-Fi
Скільки шкіл і вишів мають інтернет в укриттях і як долучитися до проєкту
Віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповів, що Мінцифра у новому навчальному році реалізовує проєкт "Wi-Fi в укриттях". Так, 2 тисячі навчальних закладів вже під'єднали до інтернету в укриттях. Інші отримають обладнання невдовзі.
Так, у межах проєкту заклади освіти безоплатно отримують роутери та необхідну техніку для швидкісного інтернету. Для того, аби стати його учасником, представникам шкіл та вишів треба заповнити онлайн-форму. Власники телеком-бізнесу можуть долучитися за посиланням. Відстежити заявки та підключення онлайн можна на дашборді.
Які є переваги у дистанційної освіти: дивіться відео