Рішення про підписання угоди почали обговорювати в уряді увечері 5 січня.Остаточно його ще не ухвалили, однак оголосили, що у суботу у Ряшеві відбудеться зустріч міністра та фермерів.
Важливо Втрачені перспективи: які можливі наслідки для України від блокади польських перевізників
У Польщі можуть підписати угоду
Очікується, що у суботу, 6 січня, міністр Секерський підпише угоду з представниками фермерської організації "Підкарпатське ошукане село", які блокують кордон з Україною. У польському ЗМІ заявляють, що цей документ створить "позитивну динаміку", яка дозволить розблокувати кордон. До слова, на пункті пропуску "Медика – Шегині" нині у черзі стоять тисячі вантажівок, які розтягнулися на понад 50 кілометрів.
Так, польський уряд може задовольнити три вимоги фермерів:
- надання субсидій на кукурудзу;
- гарантії непідвищення податків;
- дешеві кредити.
Секерський також додав, що ембарго на ввезення української продукції діятиме й надалі. Разом з тим, у польському міністерстві ще очікують на повідомлення Європейської комісії щодо виділення одного мільярда злотих на субсидії на кукурудзу.
Чому польські фермери почали блокувати кордон
Для блокування кордону польські фермери мали як внутрішні причини, так і зовнішні. По-перше, ще влітку у Польщі ввели ембарго на ввезення української агропродукції, адже фермери заявили, що втрачають дохід від власної праці. Окрім того, публічно рух "Ошукане село" також вимагало поширити заборону на імпорт сільгосппродукції з України на додаткові продукти:
- м'які фрукти;
- цукор;
- спирт;
- мед;
- яблучний концентрат;
- яйця;
- м'ясо птиці тощо.
Уряд Польщі також планував підвищити податки для аграріїв на 21%. Наразі уряд вже відмовився після цієї ініціативи, коли польські аграрії висловили протест. Однак закон має ухвалити Сейм, а органи місцевого самоврядування отримають держкомпенсацію з бюджету 2025 року.
Також аграрії вимагали субсидій на кукурудзу й дешевих кредитів, аби у Польщі могла активно розвиватися сільськогосподарська сфера.
Блокада кордону для перевізників
- Польські фермери почали блокувати кордон 6 листопада 2023 року. Пункти пропуску блокували поступово й вже за кілька днів на кордоні утворилися величезні черги. Останній пункт пропуску "Медика – Шегині" заблокували наприкінці листопада.
- До блокування кордону також долучалися й словацькі перевізники. Вони перекривали пункт пропуску "Вишнє – Немєцке" на початку грудня.
- На жаль, блокування українсько-польського кордону має і трагічні наслідки. Зафіксовано щонайменше 3 випадки, коли в черзі на кордоні помирали українські водії.