Журналісти сайту "24" поспілкувалися з політичними експертами та спробували зібрати докупи політичні події осені, що можуть вплинути на життя українців.

Чи приймуть головні реформи осені


Восени Верховна Рада має прийняти чотири реформи, які відчують українці

Влітку парламент не встиг розглянути до кінця реформу охорони здоров’я, пенсійну та реформу освіти. Тепер до них додалася ще земельна реформа. Усі вони торкнуться кожного громадянина.

Реформа охорони здоров’я почне болісний процес для багатьох лікарень: надання грошей з бюджету лише медзакладам, де українці регулярно лікуються. Реформа дасть старт медичному страхуванню.

Читайте також: Медична реформа народжується: які зміни чекають Україну

Пенсійна реформа – почне підготовку до системи накопичення пенсій та відкриє шлях до перекривання мільярдної дірки у Пенсійному фонді.

Освітня реформа – введення 12-річної шкільної освіти, пропонується три форми освіти: формальна, неформальна та інформальна (самоосвіта). Українська освіта стане гнучкою та схожою на європейську. У великих селах і райцентрах створять опорні школи: їм дадуть більше грошей, возитимуть дітей з малих сіл.

Остаточного бачення земельної реформи ще немає. Заступник міністра аграрної політики Максим Мартинюк заявив, що закон про реформу з’явиться в жовтні. Її суть – зняти заборону на купівлю-продаж сільськогосподарської землі та дозволити аграріям стати її власниками. У депутатів немає порозуміння, кому дозволити купляти землю та як контролювати недобросовісних господарів.

Кожна з цих реформ охоплює кілька законів, які йдуть в одному пакеті. Внесення змін в один із них – руйнує реформу. Тому усі 4 реформи дуже вразливі до поправок.

Зростання конфлікту в парламенті паралізує прийняття реформ восени. Парламентська більшість раніше показала нездатність без підтримки інших фракцій приймати важливі закони,
– впевнений експерт Анатолій Окситюк.

Реформи будуть проголосовані, але зазнають змін, вважає політолог Юлія Тищенко. Яких саме – залежить від того, з якою депутатською групою домовиться влада. Усі реформаторські законопроекти можуть прийняти, але слід пильнувати, наскільки вони зміняться від першої версії.

Доля Гройсмана та дочасні вибори


Володимир Гройсман збереже посаду прем'єр-міністра

Відставка прем’єра Володимира Гройсмана восени є малоймовірною, вважає політолог Михайло Басараб.

Підрив довіри та спрямування людського гніву на главу уряду – це те, що можуть робити представники Президента. Це буде ще одна спроба повернути Гройсмана під вплив президента, яка водночас дозволить покращити репутацію Порошенка.

Гройсман буде змушений ковтати образи та продовжувати балансувати між БПП і "Народним Фронтом". Порошенко може прибрати Гройсмана, але хто буде після нього? Він є компромісною фігурою між обома силами.

Прибрати Гройсмана і збирати голоси під іншу фігуру, яка б змогла отримати більшість у парламенті є ризиковим, – пояснює політолог Юлія Тищенко. – А звільнення кількох слабких міністрів восени та призначення нових – реальна перспектива.

Експерти не вірять у дочасні парламентські вибори, яких вимагатиме опозиція. Попри усю крихкість та конфліктність коаліції "Народного фронту" та "Блоку Петра Порошенка", у партіях не бачать зиску від дочасних виборів.

Я не думаю, що є дуже висока ймовірність виборів. Це не вигідно "БПП" і "Народному Фронту". Досі не зрозуміло, з якими результатами завершаться такі вибори,
– сказав експерт Анатолій Окситюк.

Є більш фантастичний сценарій. Якщо напруження між Гройсманом і Порошенком зростатиме, то президент може піти до дочасних виборів, зруйнувавши парламентську більшість. Тоді Гройсман стане виконувачем обов'язків прем’єра. На його місце оберуть нового прем’єра та уряд.

Хто під прицілом


Низка депутатів восени може втратити недоторканність

Восени готується низка гучних справ проти депутатів. Подання на позбавлення депутатів недоторканності продовжуватимуться. НАБУ та ГПУ спробують поставити розрізнене середовище нардепів у чіткі рамки та змушувати їх голосувати.

Але слухняних депутатів не стане набагато більше. Силовикам потрібно буде демонструвати роботу по боротьбі з корупцією.

Тиск на громадське середовище зі сторони влади продовжиться, але зараз важко говорити про його розширення.

Читайте також: Довга облога НАБУ: кому вигідно усунути антикорупціонерів

Створити за осінь Антикорупційний суд не вдасться, якщо не збільшиться тиск міжнародних партнерів, зазначає Юлія Тищенко. Вона вважає, що поки це питання лише обговорюється без реальних кроків.

У вересні також Мінфін має оприлюднити попередній план бюджету-2018. Як урядовці розподілять кошти між сферами економіки – побачимо незабаром.