Електронний паспорт громадянина України матиме вигляд пластикової картки розміром 54 х 85,6 міліметрів. У нього буде імплантовано безконтактний електронний носій.
До паспорта вноситься така інформація:
- назва держави;
- назва документа;
- ім’я особи;
- стать;
- громадянство;
- дата народження;
- унікальний номер запису в Реєстрі;
- номер документа;
- дата закінчення строку дії документа;
- дата видачі документа;
- уповноважений суб’єкт, що видав документ (код);
- місце народження;
- відцифрований образ обличчя особи;
- відцифрований підпис особи.
До безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт, вноситься:
1) інформація, зазначена в зоні візуальної перевірки паспорта;
2) додаткова змінна інформація (про місце реєстрації, сімейний стан, відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, видачу приватизаційних паперів);
3) біометричні дані, параметри (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи);
4) дані про забезпечення захисту інформації, що міститься на безконтактному електронному носії.
Паперові паспорти на пластикові поступово мінятимуть упродовж 5 років
Тому немає необхідності вже завтра чи через місяць терміново бігти і міняти паспорт. У зв'язку з цим якогось ажіотажу довкола цього питання не очікується. До того ж, згідно з постановою Кабміну, якщо людина через релігійні переконання не хоче мати паспорт з електронним носієм, вона може відмовитися від цього. Такому громадянину оформлюється просто картка встановленого зразка, без чіпа. А сама людина має при оформленні написати відповідну заяву про відмову від електронного носія у своєму паспорті.
Отримати паспорт можна у органі Державної міграційної служби
Якщо вам необхідно або просто дуже хочеться отримати ID-картку вже з нового року, потрібно звернутися зі своїм паперовим паспортом у ваш територіальний орган ДМС. Приносити з собою фото не потрібно – його зроблять у службі. Але потрібно буде заповнити заяву-анкету персональних даних.
Документи, які подаються в ДМС:
1) заява-анкета;
2) свідоцтво про народження (у разі оформлення паспорта вперше);
3) у разі потреби - довідка про реєстрацію особи громадянином України;
4) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх на постійне проживання в Україну);
5) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
6) документ, що підтверджує особу законного представника;
7) документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (за потреби);
8) заява про відмову від отримання паспорта, що містить безконтактний електронний носій;
9) документи, що підтверджують внесення плати, або оригінал і копію документа про звільнення від такої плати.
Отримувати паспорт вперше поки що можна з 16 років
Згідно з діючим законодавством тільки 16-річні громадяни вже мають право подавати заяву-анкету на отримання паспорту особисто. Норма про 14-річний вік отримання паспорту прописана у законопроекті № 3224 (про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України), який наразі ще не прийнятий Верховною Радою — пояснив у коментарі сайту "24" керівник прес-служби ДМС Сергій Гунько.
Цікаво, що у постанові Кабміну № 302 від 25 березня 2015 року прописано, що: "Кожен громадянин України незалежно від віку зобов’язаний отримати паспорт" і "Паспорт оформляється громадянам України починаючи від народження та незалежно від віку на кожні 10 років". Але якщо керуватись нормою діючого законодавства, то говорити про цей пункт постанови Кабміну недоцільно – каже Гунько.
Виготовлятимуть паспорт у термін від 10 до 30 днів
Це згідно з постановою Кабміну. Однак за тим самим законопроектом № 3224, у разі його прийняття ВР, ці терміни можуть бути змінені.
Ще один момент: якщо у паспорті допущено помилку в інформації, вона має бути виправлена, а паспорт — замінений. Якщо помилка з вини територіального підрозділу ДМС, що видав паспорт, плата за обмін паспорта не справляється.
Вартість ID-картки
На сьогодні президент назвав вартість електронного паспорта на рівні 160 гривень без ПДВ. Але експерти відзначають, що це тільки собівартість. Разом з вартістю послуг ціна може скласти від 200 до 300 гривень. Тим, хто отримує ID-картку вперше, обіцяють видавати її безкоштовно.
Відмітки у паспорті
Новий електронний паспорт міститиме відомості про шлюб громадян, про реєстрацію за місцем проживання на електронному носії, а не на самій пластиковій картці (так звана змінна інформація). Внесення нових даних до змінної інформації відбуватиметься тільки за письмового клопотання громадянина, але це не стосується інформації про місце реєстрації особи. Для того, щоб змінити, наприклад, прізвище, потрібно буде міняти всю ID-картку.
Електронний паспорт буде дійсний упродовж 10 років
Далі його потрібно буде замінювати. Платно. Яка це сума – точно буде відомо через 10 років.
Як пояснив Сергій Гунько, така вимога щодо заміни ID-карток через певний проміжок часу є нормальною у світовій практиці. У багатьох країнах електронні паспорти видаються терміном на 5 років.
Читайте також: Біометричні паспорти: чи можна їх зламати