Таку думку сайту "24" висловив голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
Читайте також: День Незалежності: про злами і нові виклики для Української держави
Як зауважує експерт, на Заході існує чітка єдність щодо підтримки України, в першу чергу, що стосується режиму санкцій щодо Росії.
Є загальна позиція США і Європи щодо санкцій і врегулювання конфлікту на сході України на основі Мінських угод. Принципових розбіжностей немає. Але говорити, що існує військова коаліція на підтримку України – перебільшення,
– вважає експерт.
За словами Фесенка, у військовому параді на День Незалежності були присутні ті держави, які беруть участь в програмах-тренінгах військової підтримки України. Тут більш активні американці, канадці, є україно-польсько-литовський батальйон. Це, говорить він, елемент більш тісного військового співробітництва та партнерства. Втім, Німеччина і Франція в цих програмах не беруть участь з різних причин.
Берлін і Париж – посередники в Нормандському форматі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі і не хочуть виступати в ролі прямих військових союзників України. Це розподіл ролей на Заході. Одні країни надають нам активну пряму підтримку, в тому числі, щодо модернізації нашої армії і навчанні військових. Інші виконують посередницьку функцію,
– зазначає політолог.
Водночас, говорить Володимир Фесенко, є певні відмінності і розбіжності між США і ЄС в обсягах і масштабах антиросійських санкцій.
"Німців і деяких інших європейців турбує, і вони незадоволені, що американці поширюють фактично режим санкцій і на них. США б'ють і по європейських компаніях, особливо у зв'язку з російсько-німецьким проектом газопроводу "Північний потік". Розбіжності тактичні і стосуються саме національних інтересів і ступеня суверенітету. Німці не хочуть, щоб американці все за них вирішували", – зауважує він.
Також на Заході є відмінності в ціннісних підходах щодо європейських і євроатлантичних перспектив України. Тут, на думку Фесенка, єдності немає.
Більша частина американських еліт допускає членство України в НАТО. У Європі, особливо Німеччині, Франції, до цього ставляться стримано, а деякі країни відверто проти. Але до цього треба ставитися спокійно, це демократичний світ, і там різні інтереси. Більш відповідальні політики, такі як Меркель, розуміють, що закриватися не можна, треба вирішувати проблеми на кордонах і активно працювати з дружніми країнами. А форма інтеграції – питання перспективи і узгодження інтересів,
– наголосив Володимир Фесенко.
Нагадаємо, у військовому параді на честь Дня Незалежності взяли участь 11 іноземних підрозділів, 9 із яких представляють країни НАТО, та 11 міністрів оборони.