Окрім того, команди виявляли організаторів хакерських атак. Вони змагалися у форматі хакатонів, яке започаткувало й підтримало НАТО.

До теми Хакери з КНДР хотіли викрасти дані про вакцину від коронавірусу

Альянс активно розробляє шляхи, які допоможуть убезпечити та підняти не лише власну обороноздатність, а й партнерів.

Команди 5 днів моделювали кіберситуації

Молоді, успішні та талановиті кіберзахисники України вийшли на поле битви. Понад 16 команд із сектору безпеки й оборони, освітніх та наукових закладів упродовж 5 днів моделювали ситуації. Вони шукали інноваційні рішення, які допоможуть державі у кіберзахисті.

Повний випуск програми "Фактор безпеки": дивіться відео


Курсант магістерського курсу ІСЗЗІ КПІ ім. Ігоря Сікорського Михайло Болюх пояснив, що це робили для того, щоб могли аналізувати кіберінциденти й загрози.

Не лише специфічні й не тільки для оброблення працівниками спеціальних служб, але й загалом для звичайних користувачів,
– наголосив він.

Команди поділили за 3 кольорами:

  1. Сині – самі учасники. Саме вони за підтримки менторів шукали рішення для завдань хакатону.
  2. Зелені – експерти з кіберзахисту. Вони теж розробляли рішення, утім не змагалися за призові місця.
  3. Білі – ментори та судді хакатону, провідні міжнародні й вітчизняні експерти, представники наукових кіл.
Це 16 команд учасників, які брали участь у 3 напрямах: аналіз відкритих даних, захист об'єктів критичної інфраструктури та мережевий захист.

Юрій Щиголь

Голова Держспецзв'язку

Хоча ситуації й тренувальні, однак кіберзагрози, які мали зупинити учасники, – цілком реальні. Усі завдання повторювали справжні інциденти, що відбулися в українському віртуальному просторі.

Усі завдання та проблеми, які будемо відпрацьовувати, також взяті з реального життя й із ситуацій, які склалися в стані Національної безпеки та оборони,
– сказав Щиголь.

Особливості хакатону як кібергри

Хакатон – змагання між групами фахівців із розроблення програмного забезпечення. За обмежений період учасники мали знайти інноваційне рішення щодо кібербезпеки. Потому результати своєї роботи презентували, а професійне журі їх оцінювало.

Варто прочитати Криптобіржа Bitmart стала жертвою хакерів: скільки вкрали та що відомо про інцидент

Курсант Михайло Болюк повідомив, що за обмежену кількість часу потрібно було розробити систему, яка автоматично збиратиме й аналізуватиме дані.

Фактично видавати потрібну й необхідну інформацію з підбиванням підсумків, які необхідні саме спеціалісту для аналізу кіберінциденту,
– розповів курсант.

Михайло бере вперше участь у хакатоні й одразу – успішно. Його команді з Інституту спецзв'язку та захисту інформації вдалося дістати перемогу. Вони розробили систему зі збирання й обробки даних із відкритих джерел для подальшого аналізу інформації про кіберінциденти.

Я як, наприклад, оператор міг обробити інформацію стосовно певного кіберінциденту. Чітко сказати, що такі-то, наприклад, люди залучені під час проведення кіберінциденту, а також, наприклад, компанії, які мали збитки через кібератаку.

Михайло Болюх

Курсант ІСЗЗІ КПІ ім. Ігоря Сікорського

Курсант сказав, щоб виступити на високому рівні варто багато тренувався. "Ми довгий час тренувалися і фактично протягом навчання в інституті готувалися до схожих певних завдань", – додав він.

Важливо США оголосили мільйонну винагороду за дані про хакерів, пов'язаних з Росією

Аспірант ІСЗЗІ КПІ ім. Ігоря Сікорського Іван Грунчик у хакатоні – уже не дебютант. За його плечима – досвід змагань і в інших національних конкурсах, і в аналогічних заходах країн НАТО.

Він розповів, що команду створили у 2018 році. Вони стали відомими за перемогою в першому національному хакатоні з питань захисту в оборонній сфері.

Після цього ми брали участь в ще одному національному хакатоні й у кількох хакатонах TIDE NATO,
– заявив аспірант.

За змаганням стежать інститути та сам Альянс

Інститут спецзв'язку та захисту інформації сприяє участі курсантів у подібних заходах. Це військовий навчальний заклад Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

"Я обрав Інститут спеціального зв'язку та захисту інформації як платформу, яка надасть і зараз надає мені знання з галузей ІТ і в майбутньому дозволить рухатись по кар'єрних сходинках усе вище й вище", – наголосив Дмитро Нагорний – курсант ІСЗЗІ КПІ ім. Ігоря Сікорського.

За змаганням пильно стежили представники Альянсу. Фахівці НАТО разом з українськими експертами з кіберзахисту виступили наставниками. Вони обрали найсильніших кіберзахисників. Урешті відзначили високий рівень навичок українців.

Вони були дуже наполегливими й досить детально описували те, що робили. Вони чудово показали себе як онлайн, так і наживо.

Нейан Кейв

Кіберрадник

Деякі ідеї можуть реалізувати для захисту

Найкращі ідеї учасників потому протестують і впровадять для захисту українського кіберзахисту. Голова Держспецзв'язку відзначив, що отримав конкретні рішення, які надалі проаналізують експерти та ухвалять рішення щодо їхнього застосування в практичному житті.

"Ми навчатимемось у Школі кібербезпеки від НАТО. Там викладатимуть провідні спеціалісти з цього напряму. Це дозволить покращити свої знання та навички", – акцентував курсант магістерського курсу.

Учасники кажуть, що хакатон унікальний, адже орієнтований насамперед на розв'язання проблем кіберпростору. Дмитро Нагорний – один із курсантів пояснив, що смартфони, ноутбуки та навіть камера, на яку записують інтерв'ю також є прикладом застосування ІТ-технологій.

Саме тому вони пов'язані з кібербезпекою, адже всі дані, які розміщені, потрібно захищати,
– запевнив він.

Усі українці мають знати, як не потрапити на гачок і не стати жертвою кіберзловмисників. Тож учасники розробляли нові механізми для озброєння саме пересічних користувачів.

Питання було саме в реалізації чогось ще 1 для людей. Тобто найцікавішим було подумати, що можна зробити, щоб спростити процес для звичайних людей, а що зможуть використовувати й фахівці.

Роман Зайцев

Фахівець із захисту інформації

Команда Романа змагання не виграла, проте розробила спосіб підвищити якість та швидкість реагування на атаки в кіберпросторі. "Наша команда розробляла продукт, який сприятиме підвищенню якості та швидкості реагування з боку звичайних людей", – запевнив фахівець.

Цей хакатон особливий ще й тим, що проведений у форматі аналогічних змагань у країнах НАТО.

Усі завдання узгоджувалися з НАТО. Відповідно ми працювали за міжнародними стандартами, де визначені формати виявлення таких атак,
– розповів аспірант Іван Грунчик.

Експерти наголошують, що хакатон – це не просто захід, а стратегічний меседж про конкретні кроки, які здійснює Україна для посилення спроможностей кіберзахисту.

Про небезпечні віруси та посилення кібербезпеки в Україні – дізнайтесь у повному випуску програми "Фактор безпеки".