Банкір-мільйонер зі стажем, Яків Смолій, був співвласником банків "Аваль" та "Престиж", а також страхової компанії "Еталон". Свої акції він продав іноземцям та зайнявся молочним бізнесом. У 2014-му його призначили заступником голови НБУ Степана Кубіва. Лишався він там також і при Валерії Гонтаревій.

Читайте також: Голова Нацбанку Смолій за 2017 рік заробив кругленьку суму з шістьма нулями

За 2017 рік задекларував понад 15 мільйонів гривень доходів. У власності Смолія: житловий будинок площею понад 400 квадратних метрів, квартира, дача, земельні ділянки та офіси, а також 4 автомобілі. Нині Смолій – кандидат на посаду керівника Національного банку. Голова Верховної Ради Андрій Парубій пообіцяв поставити це кадрове питання на голосування.

Є готовність розгляду питання про призначення голови Національного банку і звільнення попереднього голови,
– заявляє Голова ВРУ Андрій Парубій.

Перед голосуванням Яків Смолій має пройти співбесіди з усіма парламентськими фракціями. Але у лютому 2018 року народні депутати працюють в комітетах та округах, тож зібратися разом їм важко. Зустрілися зі Смолієм лише нардепи від "Самопомочі". Проте, як зазначає народний депутат партії, Роман Семенуха, фракція ще не визначилась із кінцевим рішенням, хоча сам нардеп не бачить готовності Смолія чинити опір системі.

В "Батьківщині" теж не готові підтримати Якова Смолія. Чекають на звіт Валерії Гонтаревої, яка подала на звільнення, проте досі за процедурою не прозвітувала про свою роботу. Президентська фракція також тільки планує зустріч.

Ми запланували на засідання фракції запросити пана Смолія і вислухати його концепцію, його бачення розвитку банківського сектору. І, взагалі, розвитку макроекономічної ситуації в Україні. І після цього сформулювати свою позицію,
– стверджує народний депутат від БПП Михайло Довбенко.

Читайте також: Парубій розповів, коли парламент обере нового голову НБУ

Економісти кажуть, що нового керівника НБУ чекає багато проблем. А саме: скасування заборони на кредитування українських імпортерів у валюті, врегулювання валютного ринку та розблокування виходу на український ринок сучасних платіжних систем. Утім експерти вважають, що вирішення цих проблем зовсім не залежить від прізвища майбутнього очільника.