Олені Зайцевій – 20 років. Вона є прийомною дочкою харківського бізнесмена Василя Зайцева, на його, власне, і записаний Lexus, який влетів у натовп людей на переході. Зведеним братом Олени Зайцевої є люстрований заступник прокурора Черкаської області Дмитро Зайцев. Принципових розбіжностей між цією ДТП та іншими аваріями, спровокованими юними мажорами, наразі не видно. Але реакція на трагедію у Харкові при детальному розгляді виглядає все ж трохи інакше.
Читайте також: Трагедія у Харкові: поліція встановила особи усіх потерпілих
Що зараз відомо про ДТП у Харкові?
За попередніми даними, 20-річна Олена Зайцева, яка була за кермом Lexus, порушила правила руху і після зіткнення з Volkswagen Touareg влетіла у натовп пішоходів, що чекали на зелене світло біля переходу. За даними поліції, дівчина не перебувала у стані алкогольного сп'яніння.
Внаслідок аварії загинуло 5 людей. Ще 6 були травмовані. Після аварії до Харківської лікарні невідкладної допомоги привезли 4 потерпілих, троє з яких – жінки. Двоє людей не мають травм внутрішніх органів, але лікарі діагностували в них забиття, скелетні травми та пошкодження голови. Також лікарі інформують, що найважчий стан у двох сестер 25 і 27 років. У них складні травми внутрішніх органів, черепно-мозкова травма. Вночі медики зробили дівчатам операції. Наразі потерпілі перебувають у реанімації.
Читайте також: ДТП в Харкові: інформація про загиблих та постраждалих
Ще двох постраждалих внаслідок аварії відвезли до Харківської обласної клінічної лікарні. Серед них – вагітна жінка. Життю майбутньої мами та її дитини нічого не загрожує.
Що очікує на винуватицю аварії?
Прокуратура Харківщини затвердила підозру 20-річній харків'янці. Зайцевій інкримінується порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинило загибель кількох осіб (частина 3 статті 286 Кримінального кодексу України). У харківській обласній прокуратурі повідомили, що за останні 2 роки затримана 6 разів притягалася до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху. 20 жовтня їй буде обрано запобіжний захід. Водій Volkswagen Touareg зараз перебуває в статусі свідка.
Читайте також: Трагедія у Харкові: відео моменту ДТП з камер спостереження
За словами батька Зайцевої, вона вже добу не їсть. На його думку, у Lexus доньки влетів інший автомобіль, від удару машину відкинуло і вона врізалась у натовп.
Яких "мажорів", винних у ДТП, вже притягли до відповідальності?
Тут йдеться не лише про дітей політиків та бізнесменів, а і про них самих. Тому, краще, розкажемо на прикладах.
На початку серпня цього року біля одного із сіл Львівської області в одній із ДТП загинула 31-річна водій Opel після зіткнення з авто, яке належить олігарху Петру Димінському. Спочатку офіційна версія стверджувала, що за кермом Mercedes був охоронець Димінського, однак родич загиблої запевняв, що Димінський після ДТП пересів з Mercedes до авто супроводу і поїхав. Суд арештував водія Димінського на два місяці без можливості внесення застави, однак на початку вересня йому змінили запобіжний захід на домашній арешт, забравши закордонний паспорт і заборонивши спілкуватися зі свідками аварії. У МВС запевняли, що слідство встановило: цей водій насправді не був за кермом. Димінський у цій справі проходить як свідок. Відомо, що 22 серпня, у день, коли суд надав згоду на отримання зразків шкіри його охоронця, він вилетів літаком до Женеви і після того не повертався до України.
Наприкінці серпня цього року син народного депутата Нестора Шуфрича на пішохідному переході у центрі Києва збив чоловіка. Потерпілий потрапив до реанімації. Шуфричу-молодшому було обрано запобіжний захід у вигляді взяття на поруки. Окрім того, Шевченківський райсуд Києва на 2 місяці обмежив Шуфричу-молодшому право керування транспортними засобами.
На початку минулого року син бізнесмена Андрія Толстошеєва керував джипом Mercedes, який в’їхав у кіоск біля метро "Лівобережна". Внаслідок аварії одна людина загинула, ще одна була госпіталізована. Захист Толстошеєва-молодшого запевняв, що у того перед інцидентом вперше стався напад епілепсії. Суд відправив Толстошеєва у СІЗО на два місяці, але через кілька днів син бізнесмена вийшов під заставу. Згодом справу закрили. Зрештою, у Толстошеєва-молодшого вилучили водійське посвідчення.
26 липня 2015 року Toyota Camry, пасажиром якого був голова Конституційного суду Юрій Баулін, на швидкості зіткнувся із автомобілем Nissan. Жертвами аварії стали троє людей – водій авто Nissan та двоє його пасажирів, серед яких 12-річна дитина. Глава Конституційного суду потрапив до реанімації, а його водій згодом помер у лікарні від отриманих травм. За попередніми висновками експертів, ДТП сталася саме з вини водія Бауліна. За два місяці Баулін повернувся на роботу. Слідство ще триває.
17 вересня 2015 року мотоцикл волонтера і репера Сергія Ларькіна (Ларсона) збила терапевт і керівник клініки "Альтера" Ірина Скляренко. Жінка не вийшла з машини і не надала першої допомоги постраждалому. Протягом дев'яти днів лікарі боролися за життя артиста, Ларсону зробили сім операцій. Але через численні пошкодження внутрішніх органів він помер. Водійка Cadillac зникла через кілька днів після аварії, зараз вона перебуває у міжнародному розшуку.
Читайте також: Рік після загибелі Ларсона: ймовірна вбивця Ірина Скляренко в бігах
Менше ніж за два тижні – 29 вересня 2015 року – поліція затримала пасинка українського олігарха Дмитра Фірташа Сергія Калиновського за кермом Porsche Cayenne через порушення ПДР. У поліції припустили, що молодик міг перебувати у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, однак тест на драгері він проходити відмовився. Документів він при собі не мав. До того, у 2007 році, Калиновський на BMW-M6 на великій швидкості протаранив припарковані "Жигулі". Його водій загинув на місці, а потім померла у лікарні і 25-річна пасажирка. Сам Калиновський також потрапив у лікарню, але звідти втік. Калиновського оголосили в міжнародний розшук після того, як він зник із приватної клініки, де лікувався після ДТП. Чим завершиться розгляд справи за порушення 2015 року – невідомо, суд ще триває.
У травні 2009 року пасинок народного депутата Ігоря Лисова на джипі Mercedes зачепив комунальну машину. Після чого із ножем почав доводити, що спричинив ДТП саме водій комунальної машини. Чоловік був затриманий за хуліганство. Міліція порушила кримінальну справу, яку закрили у 2011 році. У листопаді 2009 року під Києвом позашляховик Mitsubishi Pajero, за кермом якого був екс-мер Києва Олександр Омельченко, на смерть збив пішохода. У червні 2010 слідчі столичної міліції заявили, що не виявили складу злочину у діях Омельченка і справу проти нього закрили. 17 квітня 2011 року у Києві депутат від "Партії регіонів" Микола Лісін на Lamborghini з невідомих причин на швидкості вилетів на бордюр, авто в'їхало у рекламну конструкцію біля АЗС. Внаслідок аварії загинув сам Лісін.
Як відреагували урядовці на ДТП у Харкові?
Емоційно. Тобто – більш емоційно, ніж на попередні інциденти. Так, наприклад, міністр інфраструктури Володимир Омелян наполягає збільшення штрафів за перевищення швидкісного режиму з 2018 року, а міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков – на жорсткому покаранні за порушення правил дорожнього руху. Хоча після деяких із інших інцидентів за участі дітей політиків подібні заяви вже звучали.
Що зараз пропонують політики?
Міністр інфраструктури, зокрема, пропонує обмежити швидкість руху у населених пунктах. "Ми наполягаємо – 50 км/год і драконівські штрафи за перевищення швидкісного режиму, не пристебнутий ремінь безпеки на передніх і задніх сидіннях, відсутність дитячих сидінь при перевезенні дітей. Обов’язкові фото- і відеофіксація порушень і "листи щастя", позбавлення прав за водіння в нетверезому стані", – написав він.
Голова МВС, до того ж, пропонує до кінця поточного року "ухвалити законодавчі акти, які є в парламенті і уряді, що дозволяють ввести в дію повсюдне застосування процедур автоматичної відеофіксації порушень і жорсткі штрафи; радикальне посилення покарання за водіння автомобілів у п’яному вигляді".
Нардеп Антон Геращенко також виступає за те, аби покарання для порушників ПДР стало жорсткішим. Щоправда, детальних пропозицій поки публічно не озвучує.