Західні аналітики 13 березня констатували, що на тлі битви за Бахмут глава оборонного відомства Росії Сєргєй Шойгу разом з начальником генерального штабу збройних сил Валерієм Герасимовим, намагаються послабити впливовість Євгенія Пригожина. Зокрема, вони обмежили постачання боєприпасів для вагнерівців та можливість вербувати зеків для їхнього лідера.

Дивіться також Населення Росії стрімко скорочується: як цим скористається Китай і навіщо йому "російські вдови"

Конфлікт серйозний: Пригожин це розуміє

Як зазначають експерти, тиск Кремля на Пригожина змусив того все ж визнати залежність від міноборони Росії. Головний фінансист терористів неодноразово публічно скаржився, що, скажімо, надсилав листи в оборонне міністерство та генеральний штаб з вимогою налагодити постачання боєприпасів. До речі, результату це не мало жодного.

Пригожин погрожував вивести війська "Вагнера" з Бахмута та натякнув, що російське МО використало Вагнера, щоб взяти на себе тягар інтенсивної виснажливої міської війни, щоб захопити Бахмут і зберегти російські регулярні сили. Ці погрози та скарги свідчать про те, що Пригожин усвідомлює всю серйозність свого конфлікту з МО Росії,
– констатували в Інституті вивчення війни.

Окрім того, там згадали, що у 2022 році лідер "Вагнера" набрав у лави свого батальйону близько 40 тисяч зеків, завдяки дозволу Кремля. Очевидно, більше в нього такої можливості немає.

Причина розколу – Бахмут

Аналітики припустили, що військове керівництво Росії намагатиметься використати сили ПВК "Вагнера" і безпосередньо впливовість Пригожина у боях за на Бахмут на Донеччині. Швидкість просування "другої армії світу" на цьому напрямку, м'яко кажучи, сповільнилась – себто окупантам не вдається взяти місто.

"Вагнеру" довелося 6 березня залучити свої елітні сили для підтримки наступальної сили в Бахмуті, але ці сили можуть закінчитися під час прямих штурмів східної, південної та північної частин Бахмута,
– йдеться в повідомленні ISW.

Разом з тим там зазначено, що на геолокаційних кадрах, опублікованих 18 лютого, видно, як 43 автобуси з найманцями "Вагнера" рухаються з Криму через Мелітополь, ймовірно, для посилення позицій у Бахмуті.

Згадаємо також, що Пригожин навіть запропонував президентові України Володимирові Зеленському дозволити українським військам вийти з Бахмута упродовж двох днів на початку березня. Це вказує на те, що у Кремлі мають намір кинути вагнерівців на безпосередній штурм міста.

Окрім того, в ЗСУ заявляли, що українські війська знесилюють вагнерівців і вже зачистили друге формування ПВК за зиму. Власне, поки наші захисники не дають окупантам прорватися та проріджують ряди вагнерівців, міноборони Росії на це ніяк не реагує. Ймовірно, Кремль готовий навіть до повного знищення "Вагнера" Збройними Силами, що, очевидно, не подобається Пригожину.

Читайте також Пригожин порівняв Петербург з Бахмутом, проте перший – "замінований гі*ном"

Чи відновить ватажок вагнерівців позиції

Експерти переконані, що Пригожин навряд чи досягне своїх попередніх висот, попри те що йому вдалось раніше завербувати у лави свого війська десятки тисяч засуджених. Він має погану репутацію через те, що ставиться своїх сил як до "гарматного м'яса" та фактично дозволив вичерпати запаси новобранців.

  • Також дуже малоімовірно, що публічні прохання про боєприпаси допоможуть Пригожину реабілітуватись в очах своїх найманців. До того ж він розколов ультранаціоналістичну спільноту Росії, на якій, певною мірою, трималася ця війна.
  • Загалом зрозуміло, що конфлікт між міноборони та "Вагнером" аж ніяк не сприяє успіхам загарбників на полі бою.
  • Варто лише додати, що Путін використовував Пригожина з його ПВК, аби захистити свій режим від невдоволення людей від мобілізації. Водночас на які кроки йому доведеться піти далі – згодом стане відомо.