Зауважимо, що ці події відбуваються на тлі активних дипломатичних зусиль щодо встановлення перемир'я. Про перебіг подій в Курській області та ситуацію на прилеглих до України територіях – читайте в хронології 24 Каналу.
Дивіться також Одночасно з Курщиною ситуація загострилася і на Донбасі: аналіз боїв та карта фронту від ISW
Яка ситуація на Курщині та біля кордону
Умєров викрив брехню Росії щодо Курської області
Міністр оборони України Рустем Умєров спростував заяви Росії про оточення українських сил у Курській області.
Українські військові продовжують утримувати свої позиції, жоден підрозділ Сил оборони не оточений.
В ISW розповіли про ситуацію на Курщині
За даними аналітиків Інституту вивчення війни, геолокаційні кадри, опубліковані 15 березня, підтверджують незначне просування російських військ у західній частині Басівки на північний схід від Сум.
Однак, в ISW спростовують повідомлення росіян про нібито оточення ЗСУ на Курщині.
Спецпосланник США з питань Близького Сходу Стів Віткофф заявив, що для припинення вогню потрібно розв'язати питання з Курською областю.
Яка ситуація на Курщині
За даними Генштабу, в Курській області з початку доби українські воїни відбили 13 штурмових дій окупантів.
Окрім того, ворог завдав 11 авіаційних ударів, скинувши 18 керованих бомб, а також здійснив 247 обстрілів позицій наших військ і населених пунктів.
У Генштабі виклали нову карту, де Суджа позначена під контролем ворога
У зведенні Генштабу ЗСУ станом на ранок 16 березня опублікували карту Курського напрямку. Там Суджа не позначене як контрольоване Україною.
Що відбувається на Курському напрямку / Карта Генштаб ЗСУ станом на ранок 16 березня
Додамо, що за даними Генштабу, минулої доби на Курщині відбулося 19 боєзіткнень, ворог завдав 34 авіаційних ударів, скинувши 63 керовані бомби та здійснив 243 артилерійських обстріли, зокрема 5 – із реактивних систем залпового вогню.
Кремль готується дискредитувати ЗСУ та звинуватити у "воєнних злочинах" на Курщині, – ISW
Путін, ймовірно, має намір використати цей наратив, неправдиво зображуючи українські сили як жорстоких військових злочинців – як це зробив Кремль наприкінці 2021 та 2022 років, щоб виправдати повномасштабне вторгнення Росії в Україну та зіпсувати або відстрочити дискусії про 30-денне припинення вогню, особливо на противагу спробам російського президента показати себе "милосердним лідером",
– мовиться у звіті.
В ISW розповіли про ситуацію на Курщині
Як пишуть в ISW, росіяни продовжують наступати на Курщині, але не повністю витіснили ЗСУ. Міноборони агресора писало про захоплення Заолешенки та Рубанщини, та аналітики не бачать підтвердження цьому.
Росія повернула під контроль Суджу
Про це свідчить мапа Генерального штабу Збройних сил України, опублікована у звіті станом на 8:00 ранку 15 березня, а також оновлена карта бойових дій від проєкту Deep State.
Російська армія станом на 15 березня знову контролює районний центр Курської області Росії, місто Суджу, та село Рубанщина в Суджанському районі.
Генштаб оновив інформацію про ситуацію в Курській області
За даними Генштабу, на Курському напрямку з початку доби відбулось 11 боєзіткнень, три з яких тривають дотепер.
Крім того, ворог завдав 21 авіаційний удар, скинувши 32 керовані бомби, також здійснив 150 обстрілів позицій наших військ та населених пунктів.
Зеленський зазначив, що оточення українських військових в Курській області немає
Зеленський розповів, що в планах Росії – оточити українських військових на Курському напрямку, але на території України.
Важливо, що наші війська це знають, командування знає, де вони це хочуть зробити. Вони (росіяни – 24 Канал) хочуть максимальну присутність на території України, нічого нового тут немає,
– зазначив президент.
Росія сконцентрувалася на Сумській області
Керівник ЦПД РНБО Андрій Коваленко повідомив, що росіяни дійсно готуються до більш активних дій в прикордонні Сумської області й накопичують сили для удару. Але, за його словами, не треба це плутати з наступом на Суми.
Ворог діє в прикордонні, несе втрати від Сил оборони, але готується до нових ударів. Важливо, що ці речі Путін здійснює, намагаючись затягувати з припиненням вогню, яке пропонують США,
– ідеться у повідомленні.
Ознак оточення ЗСУ у Курській області немає: в ISW спростували заяви Путіна
Аналітикам ISW не вдалося виявити жодних геолокаційних доказів оточенню на Курщині.
Російські воєнкори також не об'єдналися навколо тверджень про "оточення" української армії. Багато пропагандистів публікували карти, визнаючи, що ЗСУ мають життєздатні шляхи виходу до Сумської області з позиції на Курщині. Щонайменше один воєнкор поставив під сумнів оточення, а інший поскаржився, що ЗС Росії не здатні здійснювати швидкі, механізовані прориви в український тил.
Водночас 14 березня Дональд Трамп у дописі у Truth Social заявив, що росіяни "повністю оточили тисячі українських сил" та попросив Путіна "помилувати їх". На що диктатор заявив, що російські війська гарантуватимуть "життя та гідне поводження" з українськими військовими в Курській області, якщо українські сили здадуться
В ISW вважають, що Путін скористався заявою президента США Дональда Трампа про нібито оточення українських сил в Курській області, щоб відвернути увагу від його нещодавньої відмови від американсько-української пропозиції про припинення вогню.
Наші хлопці абсолютно героїчні, вони взяли на себе міцний удар. Першим тиск спав на Харківському напрямку – росіяни відтягнули на Курщину максимальну кількість військ…. Я можу тільки подякувати нашим воїнам за Курську операцію. Я вважаю, що вона своє завдання виконала,
– президент Зеленський.
Повідомлення про "оточення" на Курщині не відповідає дійсності, – Генштаб
Увечері 14 березня Генштаб повідомив, що повідомлення про нібито "оточення" росіянами українських підрозділів в Курській області не відповідають дійсності. Вони поширюються ворогом заради політичних цілей і тиску на Україну та партнерів.
Ситуація за добу суттєвих змін не зазнала. Бойові дії в операційній зоні угруповання військ "Курськ" продовжуються.
Підрозділи Сил оборони України здійснили перегрупування, відійшли на більш вигідні рубежі оборони та виконують визначені їм завдання на території Курської області. Наші воїни відбивають наступальні дії противника та завдають йому ефективного вогневого ураження з усіх видів зброї,
– повідомили у Генштабі.
За добу 14 березня на Курському напрямку відбувалося 13 бойових зіткнень. Загроза оточення наших підрозділів відсутня.
Росіяни малими штурмовими групами намагаються заходити на Сумщину — ДПСУ
ДПСУ фіксує спроби малих штурмових груп росіян зайти на українську територію та підійти до нашого кордону.
Власне, їхня задача залишається незмінною: максимально глибоко, наскільки це можливо, зайти на територію Сумської області, в напрямку населеного пункту Новеньке або ж трішки лівіше – у напрямку населеного пункту Журавка,
– розповів речник ДПСУ Андрій Демченко.
Він додав, що ворог таким чином накопичувався і розширював зону активних бойових дій. Як на території України, так і поза лінією державного кордону за минулу добу, за підтвердженими даними, близько 15 окупантів було вбито, більш ніж 10 росіян зазнали поранень і були змушені відійти від території України.
Водночас Демченко зазначив, що росіяни не використовують броньовану техніку чи транспортні засоби для просування, оскільки не дозволяє місцевість, вони намагаються накопичити свої сили, рухаючись пішки, малими штурмовими групами із 2 – 5 солдатів.
13 березня ЗСУ відбили 22 атаки російських загарбників на Курщині.
Крім цього, ворог завдав 37 авіаційних ударів із застосуванням 54 керованих авіабомб, а також здійснив 203 артилерійських обстріли позицій наших військ та населених пунктів, зокрема три — із реактивних систем залпового вогню,
– повідомили у Генштабі.
Путін заявив, що не випустить ЗСУ з Курської області
Владімір Путін заявив, що навіть у разі укладення перемир'я з Україною, про яке говорили раніше, українські війська просто так не відпустять з Курської області.
Буде лише два способи: здатись у полон або загинути,
– сказав диктатор.
За його словами, "угрупування", яке вдерлося на територію Росії, нібито перебуває у повній ізоляції, а ситуація у Курській області "контрольована російськими військами".
Українські захисники відбили п'ять атак загарбників
Вдень 13 березня в Генштабі повідомили, що українські військові відбили п'ять атак загарбників, ще чотири боєзіткнення тривають.
Крім того, ворог 18 разів завдавав авіаційних ударів, скинувши 27 керованих авіаційних бомб, та здійснив 106 артилерійських обстрілів, зокрема один – із реактивних систем залпового вогню.
У Генштабі ЗСУ прокоментували звільнення генерал-майора Красильникова
У Генштабі ЗСУ заявили, що звільнення генерал-майора Дмитра Красильникова не пов'язане з подіями на Курщині.
Речник Генштабу Дмитро Лиховій уточнив, що Красильников був звільнений від командування угрупованням військ "Курськ" ще близько чотирьох місяців тому, а його звільнення з посади командувача Оперативного командування "Північ" є частиною звичайного процесу в кар'єрі військовослужбовців.
У Курську пролунали гучні вибухи
Удень 13 березня в Курську пролунали два гучні вибухи. За інформацією з російських телеграм-каналів, сирену у місті включили лише після вибухів.
Вибухи у Курську пролунали об 15:09 та 16:03.
Вибух у Курську: дивіться відео
Подоляк розповів, чи була операція ЗСУ на Курщині елементом переговорів у Джидді
Радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк зазначив, що операція Збройних Сил України в Курській області не лише виконала, а й продовжує виконувати поставлені завдання, зокрема й політичні.
Поки що дивно говорити, що Курська операція є елементом домовленостей, оскільки домовленості, як такої, на сьогодні ще не існує,
– наголосив радник голови ОПУ.
Путін розповів, як будуть ставитися до українських військових на Курщині
Путін відвідав Курську область і заявив, що українських військових у регіоні слід вважати терористами.
Він також наголосив на потребі звільнення Курської області та створення "буферної зони" вздовж кордону.
Водночас російські пропагандистські ресурси повідомили, що іноземні найманці, які воюють у Курській області, не підпадають під Женевську конвенцію.
Сирський розповів, що Росія планує перенести бойові дії на територію Сумської і Харківської областей
Головнокомандувач ЗСУ Сирський повідомив, що російська армія застосовує штурмові підрозділи повітряно-десантних військ та сил спеціальних операцій, щоб прорвати оборони українських воїнів, витіснити наші війська з території Курщини та перенести бойові дії на територію Сумської і Харківської областей.
Сирський наголосив на пріоритетності збереження життів українських воїнів
Сирський зазначив, що авіація Росії здійснила безпрецедентну кількість ударів по території власної області. Внаслідок цього Суджа майже повністю зруйнована.
У найбільш скрутній ситуації моїм пріоритетом було та залишається збереження життів українських воїнів. Для цього підрозділи Сил оборони, в разі потреби, здійснюють маневр на більш вигідні рубежі,
– пояснив головком.
Попри посилений тиск російсько-північнокорейської армії, Сили оборони даватимуть відсіч на Курщині стільки, скільки це буде доцільно та необхідно.
В ДПСУ розповіли про ситуацію на кордоні
Речник ДПСУ Андрій Демченко повідомив, що операція ЗСУ в Курській області триває.
Демченко додав, що спроб прорвати український кордон росіяни наразі не роблять.
Водночас Росія нав'язує бої в прикордонні Сумщини.
В ISW проаналізували візит Путіна на Курщину
Вперше, після заходу ЗСУ, Путін відвідав військовий командний пункт у Курській області. Аналітики ISW вважають, що в такий спосіб він намагається показати військову силу перед переговорами зі США про тимчасове припинення вогню.
В Інституті вивчення війни звертають увагу на одяг Путіна – те, що він був у військовій формі, є помітним кроком, оскільки під час своїх візитів на фронт у квітні 2023 року він носив костюм.
Сирський розповів про ситуацію в Курській області
Увечері 12 березня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський прокоментував ситуацію в Курській області Росії.
Він розповів, що росіяни застосовують штурмові підрозділи повітряно-десантних військ та сил спеціальних операцій з метою прориву оборони, витіснення українських військ з території Курської області та перенесення бойових дій на територію Сумської і Харківської областей.
Намагаючись будь-що досягти політичних цілей, ворог уже зазнав і продовжує зазнавати на Курщині значних втрат,
– підкреслив Головнокомандувач ЗСУ.
Росіяни, ймовірно, зайшли в Суджу
Вже 12 березня аналітики DeepState оновили свою мапу. На ній було показано, що російські війська, ймовірно, зайшли у Суджу.
Пізніше аналітики написали, що у Суджі тривають активні бої. За даними експертів, ворог здійснює активний тиск зі сходу та півночі, реалізовуючи весь зібраний ресурс протягом довгого часу.
Мережею, зокрема в телеграм-каналах, після оновлення ширяться повідомлення про повний вихід з міста Суджа, що не відповідає дійсності, адже людям, які поширюють такі заяви, варто уважніше дивитися на мапу та бачити сіру зону на північних та західних околицях міста, де тривають бої, попри публікації від росіян в центрі Суджі,
– наголосили у DeepState.
Зеленський розповів про ситуацію на Курщині
Президент України Володимир Зеленський заявив, що підрозділи ЗСУ продовжують виконувати завдання на території Курської області.
Наші війська на території Курської області виконують завдання. Зберігаємо максимум життів наших воїнів,
– зазначив Зеленський.
Він додав, що дії російської сторони наступними днями зрозумілі – "підіймати градус" ворог планує не лише на Курському напрямку.
Перед будь-яким форматом дипломатії Росія вдається до своєї "методички", тож не виключено й залякування ядерного характеру.
У DeepState відповіли, коли почала ускладнюватися ситуація для ЗСУ у Курській області
Співзасновник й аналітик DeepState Роман Погорілий розповів, що ситуація для ЗСУ в Курській області почала погіршуватися на початку 2025 року через накопичення сил ворогом для наступальних дій і ураження нашої логістики.
Аналітик зауважив, що окупанти в Курській області здійснювали тиск з лівого нашого флангу на лінії Погребки – Свердликово – Миколаєво-Дар'їно.
Там здійснювався тиск безперестанку, у них там були досить суттєві накопичення, і коли вони мали просування в сторону Свердикового, відповідно зайняли його, там почалися певні проблеми, які розгорталися вже та набирали обертів з ураженням логістики,
– пояснив Погорілий.
Співзасновник DeepState наголосив, що особливо найбільше проблем для нас з логістикою почалися тоді, коли окупанти зайняли район вздовж кордону, де проходить лінія населених пунктів Журавка – Новеньке. Саме там уже збільшувалися ураження логістики на трасі Юнаківка і в цілому в напрямку Суджі.
Окупанти посилили тиск на Курщині
Увечері 11 березня аналітики DeepState повідомили, що росіяни продовжують тиснути на Курщині.
За словами аналітиків, росіяни закріплюються та підтягують власні сили до східної частини Суджі. Через це українські війська займають відповідні рубежі задля стримування тиску окупантів і стабілізації ситуації у цьому районі.
Перші повідомлення про підготовку до наступу на Суджу
Аналітики ISW 11 березня повідомили про те, що російські війська посилюють тиск на Курщині і, ймовірно, готуються до наступу на Суджу.
Водночас головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 10 березня заявив, що Україна посилює угруповання військ у Курській і Сумській областях додатковими підрозділами БпЛА та радіоелектронної боротьби (РЕБ), а також успішно протидіє загрозі оточення в Курській області