Таку думку сайту "24" висловив політичний експерт Тарас Чорновіл.
За словами політолога, партійним лідерам сто років не потрібні відкриті списки, адже тоді виборець може щось змінити проти їхньої волі.
Читайте також: Протест під Верховною Радою: перші результати та ультиматум владі
Лідери партій чітко домовляються зі спонсорами, і потім їх або їхніх представників включають у прохідну частину списків. А виборець при системі відкритих списків цих спонсорів може просто викинути з прохідної частини. Тому, якщо в спонсора немає впевненості, що, заплативши за місце в списку, він потрапить у парламент, немає сенсу вкладати великі гроші,
– вважає Чорновіл.
При цьому корупції на самих перегонах, на переконання експерта, не уникнути. Зокрема, розповідає Тарас Чорновіл, партійні лідери в першу частину списку завжди будуть ставити привабливих кандидатів, а спонсорів подалі, щоб не дратувати виборця. Однак людина з грошима робитиме все, щоб виборці при голосуванні посунули його вперед списку.
Заможний кандидат кидатиме великі гроші в межах свого округу. Запускатиме брудну рекламу, підкуповуватиме цільові категорії виборців і вкладатиметься у фальсифікації – щоб підкуповувати представників комісії. Тому, швидше за все, від цієї партії пройде не той кандидат, який має чудовий послужний список і якого офіційно підтримує політсила, але який не має грошей, а той, хто все купив,
– зауважує політолог.
Але, наголошує Тарас Чорновіл, голосувати за відкриті списки потрібно, щоб зруйнувати внутрішньопартійні корупційні впливи. Хоча, на його думку, це ще не означає, що на перших же виборах ми отримаємо покращення якості парламенту. Може, навіть бути погіршення.
Нагадаємо, 19 жовтня народні депутати не підтримали жоден із трьох законопроектів про зміну системи виборів в Україні. Вже з 7 листопада Рада візьметься за кодекси про вибори. Як відомо, прийняття закону про вибори за відкритими партійними списками – одна з вимог протестувальників, які вимагають великої політичної реформи.