Довести державну зраду складно

За висновками слідчих діяльність Януковича була підпорядкована інтересам Росії в питаннях, які стосуються національної безпеки. Зокрема, на думку ГПУ, про це свідчать його укази про призначення на ключові пости осіб з російським громадянством.

Відповідно, діяльність Віктора Януковича кваліфікується за ст. 255 (створення злочинної організації) та ст. 111 (державна зрада) Кримінального процесуального кодексу України,
– йдеться в повідомленні.

В першу чергу, вочевидь, йдеться про колишніх міністрів оборони Михайла Єжеля і Павла Лєбєдєва. Обидвох розшукує українська правоохоронна система. Ці чиновники і справді були колишніми громадянами РФ. Однак на момент їх призначення, швидше за все, мали українське громадянство. Не виключено, що при цьому зберегли і російське. Але, як це довести, якщо вони перебувають за межами України, можливо, в тій же Росії, яка їх не видасть?


Екс-президента підозрюють у діях на користь Росії

Звинувачення колишнього президента у державній зраді – це прецедент. Водночас, є сумніви, що слідство зможе зібрати доказову базу для передачі в суд. Мінімум – потрібні свідки. Якщо не Єжель і Лєбєдєв, то тоді хто може дати незаперечні свідчення того, що Янукович діяв в інтересах іншої держави?

Такі справи важко довести. Треба довести, що Янукович, призначаючи міністрів оборони, мав умисел зробити користь РФ і нанести шкоду українській національній безпеці. Це складно. Зрада повинна бути свідомою,
– говорить політичний експерт Тарас Чорновіл.

Дійсно, як без Януковича довести, що він мав злочинні наміри? Та й навіть у випадку, якщо доказова база буде зібрана, рішення однозначно оскаржать адвокати президента-втікача. Тому ці звинувачення дуже притягнуті "за вуха" і більше схоже на чергову демонстрацію ГПУ боротьби із колишнім злочинним режимом, ніж бажання отримати реальний результат.

Більшість рухів, жестів і слів ГПУ носять демонстративний піар-характер. Один політичний режим називає злочинцями і державними зрадниками іншу сторону, яка програла. Ми не перші. Це почала ще Латинська Америка, цим займалася Південна Азія. Набагато актуальніше для ГПУ шукати злочинців і корупціонерів у діючій владі. Це допомогло б Україні боротися з російською агресією і проводити реформи,
– переконаний директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.

Прецедент для екс-президентів і особиста помста

На думку Тараса Чорновола, провадження по державній зраді Януковича не має за мету швидку реалізацію в суді. Причина в тому, за його словами, що зараз нагромаджується великий об’єм усіх можливих справ проти Януковича.

Всі бачать, що в наших судах можуть бути провали, тому в ГПУ роблять такий об’єм, щоб можна було подавати у суд наступну справу одразу. Аби Януковича не можна було зняти з міжнародного розшуку чи зняти з нього санкції,
– вважає політолог.

При цьому, за його словами, Януковичу інкримінують багато епізодів по державній зраді. Зокрема, підписання ним у 2010 році так званих Харківських угод, згідно з якими перебування Чорноморського флоту в Криму продовжувалося аж до 2042 року. По суті, це стало одним із кроків до анексії Криму.

Вочевидь, говорить Чорновіл, перша справа проти Януковича, по якій буде судове рішення, швидше за все носитиме майновий характер. Янукович – людина зажерлива і дріб’язкова, він багато в чому наслідив. Приміром, в отриманні ним хабара в сумі 26 мільйонів гривень під виглядом авторської винагороди за книги.

В свою чергу Віктор Небоженко вважає, що в історії з обвинуваченням у державній зраді колишнього президента є один хороший момент.

Якщо генпрокурору Юрію Луценку вдалося так легко звинуватити в державній зраді президента-втікача, то зробити це з наступними президентами ще простіше. Фактично закладається така традиція, прецедент. Для України це щось нове. Тепер будь-який генпрокурор буде говорити: покажіть мені чинного екс-президента, щоб я почав свою робочу діяльність із чогось важливого,
– говорить політолог.

При цьому Небоженко не виключає, що розслідування проти Януковича може бути особистою помстою Луценка за те. що екс-президент його ні за що запроторив до в’язниці.


Янукович свого часу безпідставно ув’язнив Луценка

Хоча, здається, провина Януковича не викликає сумнівів; проблема в тому, як це офіційно довести? Та й чи взагалі у ГПУ є такі наміри? Заява про звинувачення Януковича в держраді співпала з рішенням Апеляційного суду Києва, який у повному обсязі задовольнив апеляційну скаргу екс-міністра юстиції часів Януковича Олени Лукаш. ГПУ в березні 2014 року надала Раді ЄС дані для застосування санкцій проти екс-чиновників. У цей список потрапила і Лукаш. Екс-чиновниця оскаржила таке рішення і виграла. До речі, вона не перша з екс-чиновників, хто добивається зняття з міжнародного розшуку і зняття санкцій.

ГПУ написала звернення до відповідних європейських структур з приводу санкційного списку, де Лукаш звинуватили в певних злочинах. Але матеріали не опрацьовувалися, слідчі дії, по суті, не проводилися. Та й саму Лукаш особливо не шукали і не допитували,
– говорить Тарас Чорновіл.

Політолог також зазначає, що Олена Лукаш – вмілий юрист, тому не ставила свої підписи під компрометуючими документами. Щоб довести її провину, потрібно, за його словами, шукати накази, рішення, під якими Лукаш поставила свій підпис або давала комусь доручення. Відповідно, ця людина готова свідчити в суді, що Лукаш її примушувала до незаконних дій.

В тому, що притягнути до відповідальності Януковича не вдасться, переконаний і Віктор Небоженко. Політолог вважає, що Янукович взагалі не постраждає.

Хіба що США змусять Росію для вставлення нормальних дипломатичних відносин видати Януковича Україні,
– зазначає він.

Складається враження, що якоїсь реальної зацікавленості у правоохоронців притягнути до відповідальності і організаторів розстрілів на Майдані, і особливо чиновників-корупціонерів, які і далі спокійно сидять у своїх кріслах і продовжують завдавати шкоду державі, немає. Одних легко звинувачувати, тому що вони за кордоном. На злочинні діяння інших закривають очі. Тим, хто потрапляє під приціл правоохоронців, дивним чином вдається без особливих проблем виїхати з країни.

Чи вдасться ГПУ довести державну зраду Януковича? Думка експертів

Тарас Чорновіл, політичний експерт

Звинувачення в державній зраді Януковича на користь Росії базуються на низці указів щодо призначення на пости в уряді людей з російським громадянством, які своїми діями завдавали шкоди Україні. І тепер питання до ГПУ: не стільки доводити наявність державної зради, скільки наявність реального умислу з боку Януковича. Треба довести, що Янукович, призначаючи їх, мав умисел зробити користь РФ і завдати шкоди українській національній безпеці. Це складно. Зрада повинна бути свідомою. Такі справи важкі для доведення в суді.

Думаю, що справа про державну зраду не має на меті швидкої реалізації в суді. Причина звинувачень у тому, що зараз нагромаджується великий об’єм всіх можливих справ проти Януковича. Всі бачать, що в наших судах можуть бути провали, тому ГПУ робить такий об’єм, щоб можна було подавати в суд наступну справу одразу. Аби Януковича не зняли з міжнародного розшуку чи санкцій.

Реально, думаю, перша справа, по якій буде судове рішення, швидше носитиме майновий характер. Приміром, отримання ним хабара в сумі 26 мільйонів гривень під виглядом авторської винагороди за книги. Янукович – людина зажерлива і дріб’язкова. Він багато в чому наслідив. Далі злочини проти Майдану. Якраз, якщо будуть свідчення про те, що керували кривавими подіями з Росії, то Януковича як верховного головнокомандуючого і президента, який це допустив, можна притягнути до відповідальності за факт державної зради.

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби "Український барометр"

Більшість рухів, жестів і слів ГПУ носять демонстративний піар-характер. Звичайно, зручно звинувачувати в злочинах тих, хто тобі не доступний, і відзвітувати перед народом про "тяжку" працю. Один політичний режим називає злочинцями і державними зрадниками сторону, яка програла. Ми не перші, це почала ще Латинська Америка, цим займалася Південна Азія. Набагато актуальніше для ГПУ шукати злочинців і корупціонерів серед діючої влади. Це допомогло б Україні боротися з російською агресією і проводити реформи. Та це складніше, тому що кожен з них може підняти телефонну трубку і подзвонити Луценку.

Але в історії звинувачення в державній зраді колишнього президента є один хороший момент. Якщо генпрокурору Юрію Луценку вдалося так легко звинуватити в державній зраді президента-втікача, то зробити це з наступними президентами ще простіше. Фактично закладається така традиція, прецедент. Для України це щось нове. Тепер будь-який генпрокурор буде говорити: покажіть мені чинного екс-президента, щоб я почав свою робочу діяльність з чогось важливого.

Є й психологічний момент. Янукович ні за що посадив свого часу Луценка. І це ще й особиста помста колишнього ув’язненого іншому колишньому ув’язненому.

Важливо, що вводиться визначення "державний злочинець", а генпрокурор прямо звинувачує одного з президентів. Це може стосуватися, до речі, і Кучми чи Ющенка. Юрій Луценко розворушив великий клубок проблем. Сам Янукович, звичайно, не постраждає, хіба що США змусять Росію для встановлення нормальних дипломатичних відносин видати біглого президента України.

Читайте також: Одкровення від Луценка: про наміри і результати нового генпрокурора