Наразі слідчі намагаються розібратися, хто і як зміг підпалити один із найбільших арсеналів зброї. У тому, що це диверсія, вже майже ніхто не сумнівається. Наприклад, днями генпрокурор заявив, що на складі міг спрацювати детонатор.
Наша знімальна група перша і єдина побувала на території арсеналу і змогла оцінити масштаби лиха.
Читайте також: В Калинівці вибухнуло боєприпасів на 400-600 мільйонів доларів, – Бутусов
Військова частина А1119, або Арсенал-48, вже котрий день у центрі уваги всіх українських ЗМІ. Разом із начальником озброєння Збройних сил об’їжджаємо периметр. Ще три роки тому цей об’єкт взагалі планували закрити, але війна з Росією внесла свої корективи. За його словами, "з 2015 року фактично почалося фінансування заходів "живучості" вже в тих об’ємах, які більш-менш забезпечили утримання".
Периметр оточений огорожею з "колючки", навколо глухий ліс, що також суперечить сучасним стандартам. Узбіччя засіяне осколками та уламками боєприпасів. Чимало снарядів різно калібру глибоко увійшли у м’який ґрунт. Вже котру добу в саперів роботи вистачає.
Зараз, за рішенням начальника Генерального Штабу, у нас перебувають 50 груп розмінування і три групи розгородження,
– ззаначив начальник Інженерних військ ЗСУ Юрій Лукашик.
В середині периметра так звана технічна територія, де і був епіцентр вибухів. Там буде основна робота для саперів, поки ж там працюють пожежні танки.
Це не зона бойових дій, хоч ліс навколо посічений осколками, а ґрунтові дороги зорані танковими гусянками. Знімальна група 24 Каналу перебувала у зоні, де вже дві доби вибухів не чути, але все одно ґрунт все ще димить, і аби не сталося нових вибухів, пожежні танки заливають усе водою.
Читайте також: Вибухи у Калинівці: з'явилися неочікувані деталі про охорону
"Арсенал-48" розрахований на зберігання близько 180 тисяч тонн боєприпасів на майже 600 гектарах землі. Але на момент виникнення надзвичайної ситуації склади були завантажені не повністю.
Було близько 70 тисяч тонн боєприпасів, "Арсенал" не був перевантажений. За результатами гасіння пожежі, врятовано близько 70% території,
– прокоментував начальник озброєння ЗСУ Микола Шевцов.
Впритул до небезпечної території розташовані населені пункти. Для того, щоб жителі села не потрапили у небезпечну зону, десантники здійснюють патрулювання периметру території.
Командир батальйону, який охороняє периметр, каже, що спроби перетнути небезпечну лінію це цей час таки були.
Це більше помилково. Справа у тому, що від нас недалечко є село. І люди просто намагаються звичними для них шляхами дістатися до своїх будівель. Ми просто їх обводимо, і по головній дорозі вони всі мають змогу потрапити до своїх домівок,
– сказав командир батальйону ВДВ ЗСУ Олег Баляс.
Розслідування причин пожежі веде Військова служба правопорядку. Її голова Ігор Криштун зауважує, що поки висновки робити зарано. Але, аби уникнути спекуляцій, деякі секрети таки розкриває. Як, наприклад, питання щодо халатності, мабуть, стояти не буде.
За словами Криштуна, порівняно із Балаклією, зараз працюють злагодженіше.
Дуже організовано працювали військовослужбовці бази, керівництво бази, евакуація особового складу, евакуація місцевих жителів пройшла організовано, одразу була організована пожежна команда,
– наголосив він.
38-річного Миколу Батюка призначили на посаду командира цієї військової частини лише в травні цього року. Вперше за ці дні він з'явився перед телекамерами, аби дати свій коментар.
Читайте також: Про вибухи у Калинівці, або БДСМ-оргія з піротехнічним шоу та бійкою дошками
Аби уникнути таких інцидентів у майбутньому, каже офіцер, боєприпаси краще зберігати в аркових бетонних бункерах, обсипаних ґрунтом. Саме це командир частини і планує зробити якнайшвидше. Тільки б гроші були.
Я роблю проект на наступний рік про арочне обсипне сховище,
– зазначив командир В/Ч А1119 Микола Батюк.
Поки ж треба розібратися з цією ситуацією.
Як відомо, 26 вересня прогриміли вибухи боєприпасів на території арсеналу Міноборони України поблизу Калинівки. З Калинівки та прилеглих населених пунктів евакуювали близько 30 тисяч осіб. Їм дозволили повертатися до своїх домівок лише 28 вересня.