Зауважимо, що військовозобов'язаними вважаються чоловіки віком від 18 до 60 років, які не мають серйозних проблем зі здоров'ям і не підпадають під перелік винятків. Детальніше про адміністративну та кримінальну відповідальність у цьому випадку – читайте у матеріалі 24 Каналу.

До теми Нові правила бронювання від мобілізації: що буде з ФОПами й чи можна виїжджати за кордон

Що про це каже юрист

Юристка Вікторія Тютюнникова пояснила, що буде з чоловіками, коли вони повернуться в Україну. За її словами, громадяни призовного віку можуть понести адміністративну чи навіть кримінальну відповідальність.

Згідно з законом, чоловіки віком від 18 до 60 років, що у період повномасштабного вторгнення перебували за межами держави, по прибуттю в Україну мають заплатити штраф. Мовиться про суму від 3400 до 5100 гривень.

Водночас, якщо чоловік перетнув кордон нелегально, то доведеться додатково оплатити ще від 3400 до 8500 гривень. Крім того, кримінальну відповідальність нестимуть чоловіки, що отримали повістки й після цього втекли з країни – їм загрожує від 3 до 5 років ув'язнення.

Зверніть увагу Що загрожує чоловікам, які виїхали за кордон незаконно: пояснення юриста

Водночас покарання для тих, хто виїхав до 24 лютого, немає

  • Юрист Ростислав Кравець заявив, що відповідальність за неповернення до України під час воєнного стану для чоловіків, які виїхали до початку великого вторгнення, не встановлена. Тобто штрафи чи ув'язнення за це не загрожують.
  • Щобільше, на думку фахівця, таке рішення суперечило б нормам Конституції. Крім того, Кравець наголосив, що надходження в Україну фінансів від заробітчан починає перевищувати надходження від експорту.
  • Існує міф про те, що тільки-но чоловіки, що були за кордоном, повернуть – їх одразу чекає примусова мобілізація. Проте це не передбачено законом, зазначив експерт.