Попередній наказ із переліком захворювань був прийнятий ще у 2002 році. Про це 24 Каналу розповів юрист у питаннях армії Олександр Золотухін, зауваживши, що у ньому розмежовувалась придатність до військової служби у мирний час і у воєнний.
Дивіться також Що змінилося в переліку хвороб для оцінки придатності військовозобов'язаних: роз'яснення
Хто може служити
Олександр Золотухін підкреслив, що у воєнний час незначні розлади не є підставою для того, щоб особа була визнана непридатною для служби. Це було передбачено й у минулому наказі.
Щодо обурення суспільства тим, що відтепер в армії можуть служити люди з ВІЛ, юрист пояснив, що наказ і раніше передбачав таку можливість.
Мовиться про людей, які мають ВІЛ, але не мають інших супутніх інфекційних захворювань. По суті, цей наказ деталізував систему надання оцінки стану здоров'я призовника, оскільки раніше можна було "зачепитися" за певні моменти, зокрема пов'язані з певними корупційними ризиками,
– розповів юрист у питаннях армії.
Олександр Золотухін пояснив, що змінилося для призовників: дивіться відео
Він також додав, що людину, яка подає ті чи інші медичні документи ВЛК, обов'язково скеровують на дообстеження в лікарню, адже ВЛК не мають жодного обладнання аби визначити стан здоров'я.
Відповідно призовники приносять документи з лікарень і на їхній підставі військово-лікарські комісії приймають рішення,
– пояснив Золотухін.
Яка ситуація з обмежено придатними
Для того, щоб врегулювати питання з військовослужбовцями, які визнані обмежено придатними, але продовжують службу, у наказ внесли зміни. Раніше не існувало чіткого переліку, що мають робити такі бійці. Їм, наприклад, забороняли служити в морській піхоті, десанто-штурмових військах, але рекомендували йти в підрозділи забезпечення чи навчальні центри.
Зараз у наказі все це деталізовано, особливо що стосується десантно-штурмових військ. Визначено процедуру, як треба оцінювати стан здоров'я людини, де вона перебуватиме, які рішення має винести ВЛК,
– зауважив юрист у питаннях армії.
Олександр Золотухін акцентував на тому, що новий наказ вносить більше ясності, тому людина може зрозуміти, чого їй очікувати й відповідно спланувати свої дії щодо подальшої служби.
Мобілізація в Україні: що відомо
- Українські можновладці розглядають можливість скасувати відстрочку для тих військовозобов'язаних, які здобувають другу чи третю вищу освіту. Секретар РНБО Олексій Данілов коментуючи ситуацію, підкреслив, що вступ в університет, аби не служити в ЗСУ є питанням моралі. Але чи забирати у призовників таку можливість вирішуватиме Міністерство освіти та науки.
- Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак запевнив, що його комітет не ініціюватиме жодних обмежень щодо доступу чоловіків до другої, третьої чи будь-якої наступної освіти. Станом на зараз, чоловіків, які навчаються на денній чи дуальній формі не можуть мобілізувати.
- З початком повномасштабної війни збільшилась кількість абітурієнтів, які старші 30 років. Про це заявив представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський. Він додав, що існують зловживання, адже багато людей мали перерву у навчанні й лише під час війни раптово захотіли його продовжити.