Про це свідчать дані Міністерства культури України.
Читайте також: Українська та російська церкви: хто кому матір і до чого тут Томос
Згідно зі звітом відомства, мережа православних громад, церков і релігійних організацій в Україні на початку 2018 року мала такий вигляд.
Найбільше релігійних організацій нараховує Українська православна церква Московського паріархату – 12675. Найбільш концентровано, як каже статистика, вони зосереджені на Вінничині (1055) та Хмельниччині (999). Найменше їх в Івано-Франківській області – 37.
Із 5319 релігійних організацій, які належать Українській православній церкві Київського патріархату, найбільше їх нараховується у Львівській (526) та Київській (438) областях. Найменше – у Луганській (35) та Харківській (39) областях.
Мережа Української автокефальної православної церкви є найскромнішою – всього 1211 організацій, які представлені навіть не в усіх областях. Найбільше їх зафіксовано у Львівській (392) та Тернопільській (170) областях. На Чернігівщині, Сумщині та Луганщині УАПЦ не представлена взагалі.
Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві. У РПЦ досить очікувано на це відреагували. За словами представників російської церкви, такий крок з боку Константинополя є "легалізацією розколу" та матиме "сумні наслідки".
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.
Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року.
Про зібрання Собору вже найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.
Що таке автокефалія?Це статус помісної церкви як самокерованої, незалежної частини Вселенської Православної Церкви, що очолюється патріархом, або архієпископом чи митрополитом.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.