Саме через такі дії суддів та тотальну недовіру українців до судової системи після Революції Гідності стартувала судова реформа. Вона мала на меті очистити та оновити суддівські лави.

Актуально! Парламентські вибори-2019: що треба знати про ключові повноваження ВРУ

Утім, цього так і не трапилось. Попри гучні заяви влади на своїх посадах залишились і судді Майдану, і судді-корупціонери, і судді, які самі мали проблеми з законом.

Зовсім скоро в Україні може все докорінно змінитися. До влади прийдуть нові політики, яким доведеться вирішувати старі проблеми, зокрема у сфері правосуддя. Тому ми, громадська організація "Центр UA" вирішили з’ясувати, на які законодавчі зміни готові піти партії, аби підвищити довіру українців до судової системи.

На які зміни в законодавстві готові піти партії?

Три з дванадцяти партій згадують у своїх програмах судову реформу. Партії "Європейська Солідарність" та "Українська стратегія" Гройсмана обіцяють довести розпочате до кінця – тобто завершити чинну судову реформу. У партії Порошенка навіть планують повністю перезавантажити суди. У Гройсмана роблять акцент на якісних механізмах досудового вирішення суперечок та запровадження електронного правосуддя.

"Громадянська позиція" визначила судову реформу як основу змін у країні. Якщо партія потрапить до парламенту, то обіцяє голосувати за покарання за злочини. Насамперед – покарання політиків і чиновників за принципом "вище посадове крісло – довший термін у в’язниці".

Інші партії про чинну судову реформу не говорять. Говорять про інше. 5 партій партій декларують кадрове перезавантаження судової системи. Серед них – "Слуга народу", "Голос", "Сила і честь", "Свобода" та "Радикальна партія". Зокрема, "Слуга народу" пропонує почати з голови та оновити Вищу раду правосуддя та Вищу кваліфікаційну комісію суддів.

Політики обіцяють змінити судову систему
Політики обіцяють змінити судову систему

У партії "Голос" дещо загальні плани – хочуть заснувати реальне правосуддя в Україні та радикально боротимуться з корупційним призначеннями суддів і прокурорів. Однак, що конкретно партія планує робити – не уточнює. Також у планах партії реформа правничої освіти. Контролювати чистоту суддівського корпусу через прискіпливий кадровий відбір планує "Сила і честь".

А от радикали – за радикальні підходи. Хочуть "звільнити всіх старих прокурорів і суддів" попри те, що парламент не може цього зробити, бо судова гілка влади є незалежною.

Важливо! Верховний суд скасував повторне жеребкування партій

Зовсім інший підхід до кадрового очищення пропонує "Свобода". Партія хоче скасувати недоторканність суддів, що суперечить Конституції. Крім цього, у планах партії ухвалення закону про відкликання суддів. Лише 16% українців довіряють українським судам. Тому не дивно, що партії все ще сумніваються у неупередженості та незалежності судової системи.

Рейтинг
Рейтинг партій станом на 24 червня 2019 року / Інфографіка 24 каналу

На думку партії "Слуга народу", слід посилити громадський контроль за судовою системою. Партія "Сила і честь" погоджується з цією думки, але хоче закріпити законодавчо контроль суддів через державні та громадські антикорупційні органи.

Також у планах президентської партії долучити громадян до роботи судочинства через інститути мирових суддів і суду присяжних. Крім цього, партія хоче зменшити судовий збір. Натомість у "Батьківщини" пропонують його взагалі скасувати й у такий спосіб забезпечити ширший доступ до правосуддя.

У планах партії "Опозиційна платформа – "За життя" забезпечити незалежність судової гілки влади, однак у партії не уточнюють, як саме досягнуть такої мети.

Ще дві партії – Об’єднання "Самопоміч" та "Опозиційний блок" про правосуддя у своїх програмах не писали. Так виглядає, що ця сфера не буде пріоритетною у їх парламентській діяльності. Аби вимагати від влади підзвітності, слід знати програмні обіцянки тих, хто владу формує. Тому перш ніж обрати свого фаворита, закликаємо перечитати програми партій.

Поінформований виборець – озброєний виборець. Тож голосуйте відповідально. Читайте аналіз програм партій від аналітиків "Центру UA" та користуйтесь інструментом порівняння програм за посиланням – Вибори-2019.

номери партій у бюлетенях, як знайти партію в бюлетені
Як знайти партію у бюлетені

Цей відеоблог став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з Міжнародного Розвитку (USAID). ГО "Центр UA" була відповідальна за зміст цього матеріалу, але він не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.