Проте в новообраного прем'єр-міністра Японії, генерала Тодзіо, були інші плани. Для того, щоб забезпечити свободу дій японській армії в південно-східній Азії, було вирішено здійснити атаку на стратегічний об'єкт США. Так мішенню для японців стала центральна база Тихоокеанського флоту військово-морських сил США в гавані Перл-Гарбор.

Читайте також: Кому вдалося втекти з найвідомішої в'язниці, що оточена крижаною водою та акулами

Тихоокеанський флот США було створено 1919 року. Зазвичай він базувався в Каліфорнії, лише час від часу висуваючись до Гавайських островів. Проте через складну геополітичну ситуацію 7 травня 1940 року флот отримав наказ залишитися в Перл-Гарборі на невизначений термін. Стратегічні переваги від розміщення американського флоту на Гавайських островах були очевидними, це визнавали і самі японці.

Перл-Гарбор
Під час нападу американці були безсилі – літаки не встигли б навіть злетіти

26 листопада 1941 року шість японських авіаносців вирушили з Курильських островів, щоб завдати американцям нищівного удару. На них було розміщено 414 літаків – винищувачі, торпедоносці та бомбардувальники. Окрім того, в операції брали участь ще 20 японських підводних човнів.
Вранці 7 грудня японці розпочали бомбардування аеродромів на острові Оаху та кораблів, які стояли на якорі в гавані Перл-Гарбор.

Перл-Гарбор
Напад на Перл-Гарбор 7 грудня 1941 року: усі ці кораблі буде знищено

Американці зазнали великих не лише матеріальних, але й людських втрат. Майже 2,5 тисячі людей загинули і ще близько 1,5 тисячі було поранено. З японської ж сторони, завдяки фактору несподіванки та непідготовленості американських військ, втрати були значно меншими – загинули 64 учасники операції.

Рузвельт
Франклін Рузвельт прийняв рішення про вступ США у Другу світову війну

Цей неочікуваний і підступний напад сколихнув усю Америку. Наступного дня президент США Франклін Рузвельт виступив на об'єднаному засіданні обох палат Конгресу. Він повідомив про рішення оголосити Японії війну.

Ми маємо намір покінчити з загрозою з боку Японії. Але ми мало чого цим доб'ємося, коли решта світу перебуватиме під п'ятою Гітлера та Муссоліні,
– заявив Рузвельт.

Німеччина та Італія не забарилися, і також оголосили війну Сполученим Штатам, згодом їх підтримали Румунія, Угорщина та Болгарія. Таким чином США офіційно вступили у Другу світову війну.

Читайте також: Прогрес ціною радіоактивного зараження: до чого призвели випробування американців

Сьогодні Перл-Гарбор є найбільшою військово-морською базою США у Тихому океані та штаб-квартирою американського тихоокеанського флоту. Судноверф, розташована поряд з гаванню, забезпечує роботою 12 тисяч людей. На згадку про загиблих американських моряків над затонулим лінкором "Аризона" створений меморіал.

Міссурі
Лінкор "Міссурі", де японці підписали Акт про капітуляцію

Ще одним пам'ятником подій війни у Тихому океані є лінкор "Міссурі", розташований на вічній стоянці в Перл-Гарборі. Саме на цьому кораблі 2 вересня 1945 року був підписаний акт про капітуляцію Японії.