Разом із морпіхами на палубі "Переяслава" – Олексій Чубашев. Військовий журналіст, офіцер Збройних сил, який іде за новим етапом власного виклику. Раніше Олексій пройшов відбір у десантні війська і на власній шкірі відчув пекло Q-курсу в Силах спеціальних операцій.
Читайте також: Порятунок льотчика зі збитого вертольота: екстремальна підготовка рекрутів до ССО
"Я зрозумів, що це ніфігова така пригода і втрачати її я не маю права. Після всього що вже було, ССО, десант – я вирішив, що треба спробувати ще й гори. А за умови, що я не вмію плавати і в горах ніколи раніше не був, то це однозначно мало бути цікаво", – розповів рекрут Олексій Чубашев.
Корабель "Переяслав"
Тепер морська піхота. Олексію доведеться встигати за хлопцями, яких роками загартовує війна. У нього немає права підвести цих воїнів на навчаннях із військовими 13-х країн світу. Серед яких і підрозділ найпотужнішої армії планети – корпус морської піхоти Сполучених Штатів Америки.
"Такі навчання у будь-якому випадку важливі для країн учасників. Ви збираєте довкола себе партнерів і перетворюєте їх в одну велику силу, готову зреагувати у будь-який момент. Досвід українських солдатів і американські технології – це чудова нагода попрацювати пліч-о-пліч. Ми уже знаємо це, бо працювали із вашими хлопцями на "Сі Бризі", – повідомив лейтенант Корпусу морської піхоти США Деніел Лінфанте.
Деніел Лінфанте
Робота поряд з блекхоуками, абрамсами і джавелінами – усе це попереду. Поки ж екіпажу "Переяслава", морпіхам і знімальній групі потрібно впоратися із переходом через все Чорне море. Ця подорож може стати рекордною. А може завершитися так і не почавшись.
Щойно "Переяслав" покинув територіальні води України, на горизонті одразу виник бойовий корабель Чорноморського флоту Російської Федерації. За силуетом помічники капітана визначили судно – це "Проект 1124". Трохи згодом бортовий номер видав у підозрілому "сусідові" корвет "Касімов". Корабель призначений для рейдів, виявлення та знищення інших кораблів і навіть підводних човнів. Зовсім скоро стане зрозуміло – це судно цілеспрямовано йде за "Переяславом".
"Паралельно він проводить розвідку по нам. Паралельно він проводить розвідку в принципі по всьому українському флоту. Чому? Тому що йому стає відомо скільки кораблів вийшло в море, який у них курс, куди вони йдуть", – пояснив рекрут Олексій Чубашев.
Рекрут Олексій Чубашев
Справжні наміри росіян – відомі лише росіянам. За кілька днів до цього Росія попередила про офіційне тимчасове перекриття кількох районів акваторії Чорного моря. Через це "Переяслав", дотримуючись міжнародних норм, змушений іти до Грузії обхідним шляхом. Фактично, обходити усе море, аж "під" турецьким берегом.
Маршрут "Переяслава"
Супровід російського судна можна було б вважати звичайним патрулюванням заздалегідь перекритих квадратів. Але не в умовах гібридної війни. Не після анексії Криму.
Процитую командира нашого судна. Він сказав як? Він сказав, що лев є, але лев в клітці. До тих пір, поки лев в клітці, він нам не загрожує. Але він може в будь-який момент з тої клітки вирватися. В дану секунду, ніби як загрози від цього судна нам немає,
– повідомив рекрут Олексій Чубашев.
Наскільки далеко готові зайти росіяни "брязкаючи зброєю", усім відомо після зіткнення у Керченській протоці. Та далеко не кожен знає, що той резонансний інцидент, який завершився захопленням трьох українських суден і 24-х моряків геть не єдиний.
Подібна зухвала поведінка з боку російських кораблів тут у морі відбувається регулярно. Навіть той корабель на якому зараз я знаходжуся вже не один раз намагалися ніби як взяти на таран, але кожного разу це була імітація, – пояснив рекрут Олексій Чубашев.
Російський ракетний катер вдавався до провокацій. Ми йшли певним курсом по маршруту і от він маневрував коло нас, намагаючись змусити нас повернути з нашого курсу,
– розповів член екіпажу "Переяслава"
Щоб розуміти, як це виглядає на морі, десь орієнтовно так само як і в небі. Хто дивився фільми про Другу світову, де льотчики так ніс в ніс, один на одного і в якийсь момент один відвертає – той пролітає. Рівно те саме відбувалося і з цим кораблем.
"Капітан корабля прийняв рішення взяти нас на таран. Відійшов від нас десь на милі дві, набрав максимальні обороти і йшов на нас прямо в розрахунку на те, що ми змінимо курс в тому напрямку, який він нам пропонував", – пригадав морський піхотинець Максим.
Морська піхото
"Всі розуміли, що вже пізно кудись повертати. От, але всі йшли до останнього. Але ж кажу, що завдяки діям екіпажу все закінчилося добре. Вони відвернули. А ми, як ішли своїм курсом, так і залишилися на ньому", – додав член екіпажу "Переяслава".
Він в останній момент міняв напрямок і проходив в нас перед носом корабля. Буквально за метрів 15-20. Дуже близько. Могло відбутись, реально, зіткнення, – повідомив морський піхотинець Максим.
"Кілька разів його намагалися російські судна взяти на таран, але наш ішов сміливо і не відвертав. Росіянам насправді теж воно не треба, то вони розвертали і йшли туди, звідки прийшли. Подібне хамство мене дратує, тому що ми живемо в 21 столітті й продемонструвати в кого більші яйця можна значно більш цивілізованими методами", – додав рекрут Олексій Чубашев.
Більше – дивіться у програмі.