Невтішний старт

Після звільнення менеджменту ДФС на чолі з Ігорем Білоусом у березні 2015-го, оголосили конкурс на заміщення посади голови. Конкурсна комісія повинна була обрати нового голову протягом двох тижнів, але не впоралася з цим завданням. Прозорий конкурс перетворився на фарс. Рада з конкурсного відбору кілька разів переносила оголошення підсумків конкурсу та змінювала склад комісії. Це дало підстави депутатам та громадськості запідозрити уряд Арсенія Яценюка та Адміністрацію президента у змові та спробі призначити "зручну" людину. Йому приписували гру в інтересах президента Петра Порошенка, зв’язки з олігархом Ігорем Коломойським, та лояльність до опозиціонера Віталія Хомутинніка.

Насіров vs Лікарчук

Одночасно всередині ДФС розгорілося внутрішнє протистояння між Насіровим і його заступником, керівником митниці Костянтином Лікарчуком. Останній звинувачував голову ДФС в узурпації влади, сприянні корупції на митниці, намірі ліквідувати митний підрозділ і розподілі фінансових потоків таким чином, що акумульовані ДФС кошти йшли повз держбюджет. У результаті, Кабмін прийняв сторону Насірова, і у вересні 2015-го Лікарчука звільнили.

Лондонська квартира

Конфлікт на цьому вичерпано не було. Лікарчук у відповідь опублікував документ із земельного кадастру Великої Британії, відповідно до якого Насіров володіє нерухомістю у Лондоні. Лондонську квартиру вартістю близько 150 тисяч доларів він не відобразив у декларації. Насіров тоді виправдовувася, що він не володіє цією нерухомістю, а вона перебуває у тимчасовій власності. Згідно з документами, Насіров у листопаді 2007 року взяв квартиру в лізинг на 125 років.

Читайте також: У Насірова є квартири в Лондоні, – САП

Непрозорі держзакупівлі

Причетним виявився Насіров і до непрозорих держзакупіввель. Наприкінці 2015 року тендер Укрмедпроектбуд на роботи з будівництва Національної дитячої спеціалізованої лікарні Охматдит вартістю 390 мільйонів гривень виграла компанія "Альтіс-Констракшн". У тендері брали участь лише дві фірми: заявка "Альтіс-Констракшн" була на 91 мільйон гривень дешевшою за очікувану ціну тендеру. Така низька зацікавленість з боку учасників тендеру пов’язана із кількома спробами зірвати тендер. Три невеличкі фірми тричі оскаржували закупівлю в Антимонопольному комітеті. Здебільшого причини для скарг були дрібними. А переможниця "Альтіс-Констракшн" зі статутним капіталом у 350 тисяч гривень виявилася власністю відомого забудовника Олександра Глімбовського, тестя Насірова. Контактною адресою Глімбовського вказано лондонську квартиру, яка належить Насірову.

Київ – Одеса

Непрості стосунки склалися у Насірова ще з однією підлеглою – очільницею одеської митниці Юлією Марушевською. Протягом усього терміну її роботи Насіров звинувачував Марушевську у некомпетентності та намагався на позаконкурсній основі призначити їй заступників. Він кілька разів виносив їй догани, намагаючись звільнити. Але Марушевській, заручившись підтримкою екс-міністра фінансів Наталії Яресько, а згодом – прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, вдавалося втриматися в кріслі.

Марушевська звільнилася на початку грудня минулого року, після того, як з Одеської обладміністрації пішов Міхеїл Саакашвілі. Наприкінці року Насіров заявив, що Марушевська потрапила під слідство за підозрою у корупції. Паралельно із затриманням Насірова у квартирі Марушевської проводила обшуки ГПУ.

Читайте також: Насіров – це диспетчер корупційних митних та податкових потоків, – Марушевська

Війна за церберів

Не ладнає Насіров і з чинним міністром фінансів Олександром Данилюком. Останній зізнається, що абсолютно не контролює підвідомчу йому ДФС та не має важелів впливу. При цьому зазначає, що сама податкова стала розплідником корупції. Так, наприклад, конфлікт між міністром і головою ДФС розігріло питання створення фінансової поліції, яка має зупинити тиск силовиків (економічних блоків податкової міліції, СБУ та ГПУ) на бізнес. Проти цього із критикою виступив Насіров, залякуючи, що ліквідація податкової міліції загрожує зменшенню об’ємів надходжень податків до державної скарбниці. Як свідчать офіційні дані, держава виділяє на утримання штату податкової поліції у півтора рази більше коштів, аніж та збирає з бізнесу. Крім того, податковій поліції закидається низька ефективність під час ліквідації конвертаційних центрів. За час роботи Насірова в ДФС у конвертаційних центрів вилучено 220 мільйонів гривень, але ці кошти досі не надійшли до державного бюджету.

Любов до Трампа

6 лютого 2017 року Данилюк виніс догану Насірову за систематичне порушення доручень і неузгоджену відсутність на робочому місці. Справа у тому, що голову ДФС бачили на інавгурації президента США Дональда Трампа. Хоча в Україні то був робочий день, і Насіров мав виконувати свої обов’язки.

Насіров, Трамп

За даними ЗМІ, мінімальна вартість квитка на інавгурацію становила 20 тисяч доларів. Хоча сам Насіров заявив, що запрошення йому подарували, а квиток не коштував такої космічної суми – максимум 200-300 доларів.

Ручний ПДВ

Окрім "газової справи" депутата в розшуку Олександра Онищенка, який звинуватив головного податківця, що саме він за згодою президента Петра Порошенка допомагав з тіньовими схемами, Насірову та його заступнику Сергію Білану також можуть інкримінувати ручне управління адміністрування ПДВ, яке розслідує НАБУ.

У проекті постанови про відставку Насірова, поданої 2 березня, вказано що очільники ДФС, зловживаючи службовим становищем, втручалися у Систему електронного адміністрування податку на додану вартість. Як свідчать розслідування НАБУ та за словами депутатів із "Самопомочі", коригування показників в СЕА ПДВ не лише можливе, а й носить масовий характер.

В результаті аналізу стану бюджетного відшкодування протягом 2016 року також виявили численні порушення черговості відшкодування ПДВ. Крім того ДФС, порушуючи вимоги Податкового кодексу, не публікує інформацію про дати та суми бюджетного відшкодування, чого вимагає закон.

Читайте також: КонФІСКація Насірова: про справу головного фіскала і версії розслідування

Леся Виговська, "Новое время"
Оригінал