Кілька років тому Коханівського виключили з ОУН і він заснував своє об'єднання – теж під назвою ОУН. Часто комбата поза очі називають божевільним і звинувачують у зв’язках з ФСБ. Водночас частина ветеранів АТО та переселенців вважають Коханівського найшляхетнішою людиною, а деякі звуть батьком.
"Обухівська 60"
Будинок колишніх регіоналів, який став гуртожитком переселенців у Києві
Для обрання запобіжного заходу захист подав клопотання допитати свідків, які можуть підтвердити порядну репутацію підозрюваного і розповісти суду про сутичку.
Свідчити про порядність Миколи Коханівського прийшли мешканці будинку на Обухівській, 60. Красивий трьохповерховий будинок з площею 1,4 тисячі квадратних метрів був власністю ліквідованого “Ексобанку”. Після втечі політиків часів Януковича, добровольці перетворили його на гуртожиток ветеранів АТО і біженців.
Микола Коханівський допоміг пенсіонерці з Донбасу Олені Аджі з дорослими дітьми поселитися у будинку на першому поверсі. Комбат постачав продукти і організовував історичні лекції для мешканців.
Рік тому на третьому поверсі будинку з’явився новий сусід – екс-боєць “Правого сектору”, а потім і громадської організації “Безпека життя” Руслан Качмала.
Вони почали іздіваться над нами хуже сєпаратістів. Забили на смерть кішку ногами, дворічній дитині під ноги підкинули петарду, заливали очі балончиком. Постєль і одіяла наші викидали у вікно,
– розповіла жінка про нових сусідів.
Качмала неодноразово казав, що виселить людей з гуртожитку та продасть будинок. Він користується імунітетом у поліції. Хизується, що за ним стоїть Білецький та Аваков.
Я не подам йому руки і вам раджу. Рем вкрав зброю і тепловізори у 2014 році, коли їх потребував фронт –
сказав присутній на засіданні депутат Ігор Мосійчук про Качмалу.
Додавши, що між "бандою" Рема та Коханівським кілька років жевріє конфлікт стосовно долі будинку.
Інший свідок – донька Олени Аджі Анжеліка Скудар розповіла суду, що у різні державні органи на Рема і його поплічниквів мешканці написали не менше двухсот скарг. Одного листа відправили до Порошенка. Поки ніхто не відповів.
Скудар запевняє, крім знущання над мешканцями, Качмала з друзями часто вживають наркотики.
– Звідки ви знаєте? – питає суддя.
– А, что тут, непонятно, если человек скачет как обезьяна трое суток?
У день сутички, мешканці будинку зібралися на 9 днів від смерті сина Олени Аджі, бійця батальйону ОУН з позивним “Фізрук”. Чоловік помер уві сні від інсульту.
Туди також прийшов Микола Коханівський з дружиною. За кілька годин вони ще одною парою вийшли з будинку та пішли у бік метро "Академістечко". За даними свідків, за ними пішов Качмала зі своїм племінником.
В результаті жертвою виявився Коханівський, а не Качмала, як стверджують свідки. Прокуратура наполягає, що саме комбат став ініціатором бійки.
Качмала з племенніком і кількома іншими особами притиснули комбата до землі. Хтось став йому всією вагою на ноги, а хтось – бив коліном у голову. Племінник Рема знімав на відео розправу над Коханівським, примовляючи, що вони затримали злісного порушника.
Коли і скільки було пострілів ніхто зі свідків не каже, адвокати поставили під сумнів наявність зброї у Коханівського. Після інциденту Комбат потрапив у лікарню. Ушкодження Рема від травмату дозволили йому самотужки дістатися дому.
Після інциденту Рем пригрозив мешканцям першого поверху:
– Миколу вашого посадять, а вам ***да! – розповіла Скудар.
Подвійний штурм
Спецпрезначенці готуються до прибуття Коханівського з лікарні
По обидва боки від входу у Святошинський районний суд стоять редути нацгвардійців. Юні обличчя призовників та контрактників заклякли з покерфейсами. Феміда обирає запобіжний колишньому комбату ОУН Миколі Коханівському.
Правоохоронці блокують вхід від репортерів, які юрбляться на ганку. Поліцейські стверджують, що приміщення суду – це об'єкт з обмеженим доступом.
Режимність з’явилася після вдалої зачистки зали засідань від прибічників Коханівського. Спецпідрозділ поліції закидав блокувальників газовими гранатами, увірвався та відлупцював всіх, хто був. 30 людей закинули в автозаки й відвезли у Шевченківський райвідділ. Серед них дружина підозрюваного Катерина Коханівська і кілька журналістів.
Через форс-мажор суд розпочався із запізненням. Злостиві словесні нападки репортерів відбивають кілька офіцерів Святошиньского РОВД.
Тим часом у суд приїхала швидка допомога. Лікарі заходять у клітку з Коханівським, накладають комбату пов’язку на голову. Під час ранкового штурму ОУНівцю добряче дісталося. Суддя Іванна Миколаєць відправляє чоловіка на обстеження. Суд бере перерву до 15-00.
У перерві Ігор Луценко запевняє, що комбат ледь сам пересувається: "Струс мозку, як мінімум!". Нічого страшного лікарі у голові Коханівського не знаходять і повертають етапом до Святошинського райсуду.
Про наближення кортежу з Коханівським можна було зрозуміти по появі роти бійців поліції особливого призначення.
Початок розгляду
Суддя Святошинського суду Іванна Миколаєць
Захищати Миколу Коханівського взялися шість адвокатів – правозахисник Андрій Мамалига і Оксана Харакоз. Вони відомі своїм захистом добровольця Краснова, якого СБУ звинувачувала у держзраді. Долучилися до них колишній "айдарівцець" Дмитро Іванов, адвокати Нонна Надіч з Юрієм Овсієнком.
– Адвокати самі зголосилися, я їм нічого не плачу, – запевнив комбат кореспондента "24".
Матеріали, якими обгрунтовується підозра, є незаконними. Суд має виключити їх. Прокурор діє упереджено і не розслідує всі обставини справи! – горлали по черзі адвокати.
Молодий прокурор Іван Черніченко бурмотів собі підніс про доказову базу і належний збір доказів. Навіть не реагував на всі атаки захисту. Весь час дивився у свої записи, іноді ковзав поглядом на Коханівського та на суддю.
Коханівський протягом всього засідання був у доброму гуморі. Погладжував спини своїх адвокатів.
Підозра це маячня, я не визнаю свою провину. Немає чого визнавати, – багато разів казав він журналістам.
– Прошу негайно звільнити мого підзахисного! У врученні підозри немає довідки про права і обов'язки. Це порушенням вимоги статті 277 кримінального кодексу, – куражилася захисниця Нонна Надіч.
– У прокурора низький фаховий рівень. Він надав взаємовиключні докази. Він не має права бути прокурором. Я сумніваюся, що постріли взагалі були. Спочатку треба було допитати свідків, а слідство цього не зробило, – вбивав цвяхи адвокат Іванов.
Адвокат Мамалига демонструє таймер відліку до звільнення з під варти комбата
Суд пішов на перерву, щоби захист узгодив порядок і кількість свідків. 72-годинний час затримання Коханівського спливав. І до відновлення засідання з нього під оплески зняли кайданки.
Загострене почуття справедливості
Захист збирався розіграти карту моральності Коханівського, щоби переконати суд віддати його на поруки нардепів, але відверто перестарався.
В суді зачитали десятки похвальних характеристик Коханівського від різних невідомих організацій, як наприклад від "Блоку соціального партнерства".
Микола Коханівський наділений гострим почуттям справедливості, він витривалий воїн. Завжди був прихильником волі і честі. Був чесним і відважним батьком для колег з батальйону, – йшлося у характеристиці
Адвокати показали суду подяку від селища Водогін, де Коханівського обрали "оберегом селища", за те, що він допомагає бореться з місцевими проти нелегальної вирубки лісів.
Ігор Мосійчук та Ігор Луценко надали суду клопотання про особисту поруку над Коханівським. Адвокати заявили, що це також готові зробити політвязень Степан Хмара і депутати Андрій Лозовий та Дмитро Лінько.
Луценко згадав про вклад комбата у початок декомунізації. У 2009 році Конгрес українських націоналістів під проводом Коханівського пошкодили кувалдою пам’ятник Леніну на Бесарабській площі.
Коханівський отримав поранення на Майдані, ніколи не йшов на компроміси. За інших обставин, він би був нардепом і головою фракції. Загостреним почуттям справедливості нажив собі ворогів,
– заявив Луценко.
Попри весь тиск захисту, суд обрав Коханівському запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Слухання справи по суті розпочнеться незабаром.