Друг Путіна диктатор Венесуели Ніколас Мадуро оголосив про примусове приєднання Ессекібо – "спірного" регіону сусідньої Гаяни.

Дивіться також Ситуація загострюється: як конфлікт між Венесуелою та Гаяною може вплинути на війну в Україні

Створення національної високої комісії із "захисту" Ессекібо

Ніколас Мадуро 5 грудня, заявив про старт низки заходів, що можуть передувати анексії регіону сусідньої Гаяни – Ессекібо. Про здійснення анексії частини сусідньої Гаяни начебто напередодні висловилося населення Венесуели під час референдуму.

У склад "національної високої комісії із захисту Ессекібо" увійшли представники Ради оборони, уряду, Ради нацбезпеки, а також діячі політичного, релігійного та академічного секторів.

Закон Гаяни-Ессекібо

Мадуро вніс до парламенту Венесуели проєкт закону про створення 24-го штату Гаяна-Ессекібо з території, яку збирається анексувати.

За словами диктатора, це дасть старт реалізації результатів консультативного референдуму, який проводили 3 грудня. Результати референдуму показали, що 95% населення нібито підтримали пропозицію венесуельської влади анексувати багатий на нафту регіон сусідньої держави Гаяни.

Також в розпорядження Мадуро входило – поширити навчальними закладами "нову карту" Венесуели з включенням спірного регіону, а також почати процес створення "нового штату" Гаяна-Ессекібо й провести там перепис населення.

Зони комплексної оборони Гаяни-Ессекібо

Диктатор Венесуели оголосив про створення зони комплексної оборони Гаяни-Есекіба з трьома зонами комплексного розвитку та 28 секторами комплексного розвитку, військовими та адміністративно залежними від регіону комплексної оборони Гуаяни.

Зокрема, диктатор Венесуели розпорядився видавати ліцензії на розвідку й експлуатацію природних ресурсів у Ессекібо.

В чому причина суперечки між сторонами

  • Суперечка Венесуели та Гаяни щодо Ессекібо триває вже давно. На картах Венесуели Гаяна-Ессекібо завжди заштрихована як спірна територія.
  • Конфлікт між сторонами спалахнув з новою силою в 2015 році після того, як одна з найбільших нафтових компаній світу американська ExxonMobil відкрила в Гаяні-Ессекібо велике родовище нафти.
  • За останні десятиліття економіка Гаяни стала однією з найбільш швидкозростаючих у світі завдяки покладам нафри та газу. Значна частина запасів нафти знаходиться саме в регіоні Ессекібо.
  • У 2018 році Гаяна подала позов до Міжнародного суду ООН, в якому захотіла назавжди підтвердити, що Гаяна-Ессекібо є законною частиною країни. Проте вердикту суду досі немає.
  • Венесуела не визнає юрисдикцію Міжнародного суду для вирішення цього питання.