Минулої осені, коли стало відомо, що "альтернативники" зібрали майже 14% голосів німецьких виборців та потрапили до Бундестагу, багато журналістів висловлювалися в тому сенсі, що "ну от, тепер пропутінський табір стає офіційним", а дехто припустив, що нові депутати з "правого крила" почнуть роз'їжджати з "офіційними" та "робочими" візитами не лише до Москви, а й до фейкових "ЛДНР" та ще й до Криму, легалізуючи своєю присутністю як невизнані ніким бандитські псевдореспубліки, так і російську анексію української території.
Читайте також: ЗМІ дізналися про нову провокацію Путіна в Криму
Як гадалося – так і сталося. Делегація із восьми депутатів від AfD прибула до анексованого Росією півострова. Ця подія викликала неабиякий розголос у Німеччині: уряд ФРН офіційно розкритикував "подорож", а Україна нагадала про кримінальну відповідальність за такі незаконні "вояжі". Проте, здається, відтепер подібні скандали будуть повторюватися регулярно.
Щоправда, слід зазначити, що до Криму цього разу приїхали не всі новообрані депутати Бундестагу, а лише представники фракцій AfD кількох земельних парламентів. Але насправді все одно, який статус у цих "зайд" – для України вони є порушниками закону.
Безвідповідальний візит кількох локальних політиків від AfD до незаконно окупованого Криму – це не дрібничка, а злочин,
– цілком конкретно висловився з цього приводу посол України у ФРН Андрій Мельник.
Сталося це третього лютого. Депутати прилетіли до Москви, а звідти дісталися Ялти. "Делегація" пробуде в Криму до 9 лютого. Серед тих, хто порушив український та міжнародний закони, наприклад, двоє відомих діячів AfD із федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія – Гельмут Зайфен та Крістіан Блекс, ще троє депутатів з Берліна та один – із Баден-Вюртемберга. З ними до Криму полетів "супроводжуючий": представник партії "Єдність" (Einheit) – цю партію створили представники російсько-німецької громади з метою відібрати якомога більше голосів "російських німців" у традиційних партій (насамперед – християнських демократів) та передати їх "альтернативникам".
Депутати із партії "Альтернатива для Німеччини" потрапили до Криму незаконним способом – через територію Росії
Офіційне пояснення перебування німецької делегації в анексованому Криму звучить цілком нейтрально: це, мовляв, приватний візит, здійснений на запрошення неурядової організації "Німецька національно-культурна автономія Республіки Крим" (до речі, цікава назва – вона містить в собі офіційну назву Криму в складі України, а не Росії). Мета – "покращення німецько-російських стосунків".
Читайте також: У Німеччині санкції проти Росії порівняли з "мертвою конякою"
Незважаючи на декларовану "приватність", в Росії цю подорож подали, як офіційну, та й самі депутати поводяться зовсім не відсторонено: вони роздають інтерв'ю, зустрічаються з представниками бандитського кримського "керівництва" та беруть участь в "офіційних" заходах, критикуючи європейські санкції, запроваджені проти Росії.
Схоже, німецьким парламентарям сподобалось у Криму
Крим не був окупований росіянами, швидше – він тепер знову частина Росії,
– заявив вестфальський депутат Рорер Бекамп в інтерв'ю інформаційній агенції Reuters.
Слід віддати належне німецькому урядові – він відреагував миттєво. Урядовий речник Штефан Зайберт наголосив, що позиція Німеччини залишається незмінною: захоплення Криму Росією є протиправною анексією. Саме через це Євросоюз і запровадив санкції проти РФ.
Ми критично ставимося до подібних подорожей загалом, але приватні візити не передбачаються в санкціях. Ми застерігаємо щодо правових наслідків тих, хто наважується на ці подорожі – наслідків, які можуть виникнути в Україні,
– пояснив Зайберт.
Вочевидь, саме тому ця подорож і була задекларована, як приватна, хоч у Росії її подають, як цілком офіційну – нібито Німеччина визнала Крим російським. Москві брехати – не звикати, та й "правових наслідків" з українського боку ніхто аж надто не боїться. Це підтверджують слова Бекамп, який заявив російській агенції ТАСС, що не переймається щодо можливої заборони в'їзду до України, натомість сподівається ще не раз відвідати Крим. Його берлінський колега Уве Бронсзон також розкритикував штрафні заходи проти Росії. За його словами, "санкції ще ніколи не досягали своєї мети, а страждає від них, перш за все, населення". Політик вважає, що німецькі компанії мають самі вирішувати, в який регіон їм інвестувати гроші, а в який – ні.
Уве Бронзон вважає, що німецькі фірми самі повинні вирішувати, в яких регіонах їм працювати
За даними фракції AfD рейнвестфальського земельного округу, окрім Бекампа з цієї федеральної землі до Криму полетіли: Гельмут Зайфен, Крістіан Блекс та Нік Фогель. Їх супроводжував Євген Шмідт із так званої "групи російських німців AfD". Ця депутатська компанія встигла відвідати Лівадійський палац – колишню літню резиденцію російських царів, де в лютому 1945 року учасниками Ялтинської конференції було підписано угоду, яка регулювала післявоєнний устрій Європи. Регулювала аж до самого російського загарбання Криму...
Для німецьких "гостей" у Криму провели екскурсію не лише у Лівадійський палац, а й до виноробного заводу "Массандра"
Цікаво зазначити, що керівники фракцій AfD як у Північному Рейні-Вестфалії, так і в Берліні поспіхом дистанціювалися від цього візиту. За їхніми словами, "йдеться про приватну подорож, яка не має нічого спільного ні з фракціями, ані з партією, як такою". Це відмежування теж можна зрозуміти: захистити власних депутатів – означає "підставитися" вже не під українські, а під європейські санкції, адже подібні випадки в санкційному переліку передбачаються, на відміну від приватних візитів.
Втім, не слід заплющувати очі та вводити самих себе в оману. Ця подорож була здійснена цілком у "мейнстрімі" проросійської та пропутінської політики AfD. І вона вже точно не буде останньою. На жаль, доводиться констатувати два факти: по-перше – в Німеччині з'явився та набрав сили серйозний ворог України, політична партія, яку виплекала Російська Федерація. По-друге ж – українських законів та українського невдоволення в Європі мало хто боїться. Принаймні, поки що...
Читайте також: Ганебно, що Україна вже не має значення у дебатах щодо санкцій проти Росії, – журналістка