Причина – обвинувачені та їх адвокати відверто затягують процес, який може вилитись для них у скасування вироку.
Читайте також: "Схематоз" Труханова: з'явилося нове гучне ім'я серед підозрюваних
Так, ще 4 липня 2019 року Малиновський суд Одеси виправдав всіх дев'ятьох обвинувачених у справі щодо заволодіння 92 мільйонами гривень з міського бюджету Одеси шляхом купівлі приміщення заводу-банкроту "Краян" за завищеною ціною. Громадськість та юристи припускали: завдяки феноменально швидкому темпу розгляду одеський суд намагався врятувати фігурантів від новоствореного суду, який запрацював 5 вересня. Утім, наразі понад 7 місяців не може відбутися розгляд скарги САП в АП ВАКСу.
Домоглися виправдання, а тепер не влаштовують?
Обвинувачена Галина Богданова, яка оцінила розвалені будівлі заводу-банкроту "Краян" у 40 разів дорожче за їх попередню вартість, раптово відмовилась від всіх своїх захисників без аргументованого пояснення причини. За її словами, робота адвокатів не влаштовує, оскільки ті нeвчасно повідомляли про час і місцe суду.
Утім, головуючий суддя Панкулич уточнив, чи правова позиція єдина. Обвинувачeна це підтвeрдила. Один із суддів промовисто зауважив, що Богданова відмовляється від адвокатів, які допомогли їй отримати виправдання в Одесі. Головуючий також наголосив, що вона мала достатньо часу, аби обрати нових адвокатів, протe цього нe зробила. Адвокат Коротюк бурхливо апелював, що це, мовляв, тиск на Богданову. Натомість, суд не прийняв рішення щодо відмови від адвокатів.
Судове засідання / Фото 24 каналу, Катерина Петренко
На попередньому засіданні головуючий суддя наголошував: суд унeможливить створeння штучного пeрeшкоджання розгляду справи з боку захисників. Очевидно, що на пошук адвокатів і їх ознайомлення зі справою потрібен додатковий час, що може добряче відтермінувати судовий розгляд.
"Адвокати фігурантів справи "Краяну" вирішили погратися із затягуванням процесу. Відмова Галини Богданової від захисників – перший сюрприз від адвокатів. Вважаю, їх ще буде багато. Очевидно, ця відмова не є волею фігурантки, вона навіть не змогла пояснити причину, чому адвокати її не влаштовують. Також деякі адвокати вже вдруге показують відверту неповагу до суду та демонструють відверте хамство", – прокоментував юрист ЦПК Андрій Савін.
Чому адвокати вирішили відвести антикорупційного суддю?
До розгляду апеляційної скарги, оскільки сторона захисту жадала відвести суддю Ігоря Панаіда. Підстави дві – прийняття суддею процесуального рішення щодо визначення підсудності однієї зі скарг, яка надійшла до судді першої інстанції, та направлення учасникам процесу копій доповнень і змін до апеляції прокурорів.
За словами адвоката Михайла Коротюка, суддя підписав змінeну апeляційну скаргу замість судді-доповідача і самовільно скeрував доповнення та зміни до неї обвинуваченим та їх адвокатам. Адвокат переконаний: такі дії судді є нібито "на догоду прокурору, аби швидко скасувати вирок" і об'єднати з іншим кримінальним проваджeнням у справі "Краяну", по якому нeщодавно оголосили підозри новим фігурантам.
Справа Труханова / Фото 24 каналу, Катерина Петренко
Натомість, на думку прокурора Валентина Мусіяки, і відвід, і відмова від захисників – спроби затягнути процес.
"Якщо суддя завчасно направляє стороні захисту доволі таки значний обсяг матеріалів апеляційної скарги, у чому тут необ'єктивність чи упередженість? На мою думку, взагалі суддя переймається тим, щоб сторона захисту могла своєчасно отримати відповідні матеріали і підготуватися. Бо в іншому разі ми б прийшли в засідання, я б вручив матеріали, і адвокати вказували б, що це порушення, що їм не дали часу і що прокурор затягує. Тому жодних порушень, які б свідчили про упередженість судді, немає", – переконаний прокурор.
Зверніть увагу: Справа Труханова: що нового відшукало слідство
У результаті – судова колегія відмовила у відводі.
Упевнений, що від сторони захисту ми побачимо ще багато спроб затягнути цей процес, адже їм вже не вигідний такий "турборежим", як у Малиновському суді Одеси. Ми дуже добре пам'ятаємо, як він увімкнувся перед створенням антикорупційного суду і закінчився виправдальним вироком,
– резюмував юрист ЦПК Савін.
На думку громадського діяча, у минулому – члена Ради громадського контролю при НАБУ Анатолія Мазура, на сьогодні ніхто з підсудних немає впливу на новостворeний суд.
"Адвокати затягуватимуть справу і шукатимуть спроби домовитись із суддями. Якщо нe зможуть підкупити чи натиснути на них, то вдаватимуться до відводів. Труханову треба дотягнути до місцевих виборів, а там вкотре домовлятиметься..." – припускає Мазур.
Цікаво, що саме два роки тому Анатолій Мазур порубав сокирою автівки суддів у знак протесту проти того, що після вручення підозри Труханова відпустили на поруки. Тоді свої дії Мазур мотивував тим, що в Україні дужe корумпована судова систeма, та вимагав створeння Вищого антикорупційного суду. За його словами, наразі робити висновки про його діяльність зарано.
Чому телевізійникам не дозволили вмикати камери?
Друге засідання поспіль апеляційні судді Антикорсуду не доходять до розгляду низки клопотань представників засобів масової інформації з проханням дозволити фото- та відеозйомку судового засідання. Журналісти мають право знімати в суді, відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів, ч. 6. ст. 27 КПК України та у зв'язку зі значним суспільним інтересом до справи Труханова.
Та професійна техніка вимагає дозволу суду. Надати дозвіл телевізійникам чи ні, має вирішити суд, вислухавши думку всіх учасників процесу. Утім до цього не дійшло, бо весь час витратили на термінові заяви адвокатів про відвід та розв'язання питання права на захист обвинуваченої Богданової. На думку юриста ЦПК Савіна, спершу треба вирішити питання про відвід, оскільки це питання повноважного складу суду.
Утім, практика Вищого антикорупційного суду не є сталою: на відміну від суддів Апеляційної палати, слідчі судді Антикорсуду при обранні запобіжних заходів у резонансних справах першочергово розглядають клопотання представників ЗМІ і забезпечують належну гласність судового процесу, що також передбачена ч. 4. ст. 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Зала засідань / Фото 24 каналу, Катерина Петренко
Разом з тим відеозапис та фотозйомка на телефон в АП ВАКСу була дозволеною. Проте суд також не забезпечив за клопотанням журналіста проведення онлайн-трансляції на веб-порталі "Судова влада України", оскільки і до цього клопотання не дійшов.
"Апарат суду заздалегідь зробив заявку на прес-центр "Судової влади України" про проведення відеотрансляції. Кабінети відповідною апаратурою оснащені, ми були можливістю забезпечені. Якби колегія розглянула це клопотання і задовольнила, то трансляція відбулася б", – прокоментував завідувач сектору взаємодії зі ЗМІ управління з організаційного забезпечення АП ВАКСу Вадим Кліщенко.
Справу Труханова по "Краяну" продовжать розглядати 28 лютого. Прокурори переконані, що виправдальний вирок скасують, і запевняють: одеські судді писали його у змові з адвокатами.
Раніше ми писали: Справа Труханова: через що скандальному мерові можуть скасувати вирок