Запит на відправлення контингенту ОДКБ в Казахстан зробив президент Касим-Жомарт Токаєв. Однак виникає питання, чи потрібні були взагалі ці "миротворці" країні в ситуації, яка склалася. Про це в коментарі сайту 24 каналу заявив військово-політичний оглядач Олександр Коваленко.

За темою "Мертве тіло на плечах": чому ОДКБ – це не НАТО та як Путін показує "сили" в Казахстані

Найманці Росії

Експерт зазначив, що ОДКБ як структура використовується на кшталт приватної воєнної компанії "Вагнер", починаючи з 2011 року в Сирії, коли Росія не могла відправляти свій контингент на офіційних засадах для підтримки режиму Башара Асада.

Тоді використовувалися виключно найманці Російської Федерації. Аналогічно російські найманці відправлялися в Мозамбік – державу на південному сході Африки, а також у Лівію та Венесуелу,
– пояснив Коваленко.

Путін відправив "миротворців" у Казахстан на прохання Токаєва / Фото Getty Images

В цілому, пояснив фахівець, сама по собі ОДКБ як структура протягом всього свого існування ніяк себе не проявляла. Вона є "мертвим тілом" на плечах, фактично, кожної країни, яка входить у склад цієї організації.

Азербайджан та Узбекистан вийшли зі складу ОДКБ. У ній немає ніякої ефективності, це не та організація, в яку хочуть вступати, як от в Північноатлантичний альянс,
– додав експерт.

За його словами, події в Казахстані були використані виключно на користь ОДКБ, щоб проявити її хоч якусь користь, якийсь коефіцієнт корисної дії цієї структури в очах громадян Білорусі та Російської Федерації.

Читайте У Казахстані арештовують журналістів, які висвітлювали протести

ОДКБ у Казахстані: що треба знати

  • У Казахстані 2 січня почались протести через зростання цін на газ. Попри їх зниження, люди висунули економічні та політичні вимоги. Зокрема мовилось про низький рівень життя та контроль влади першого президента Нурсултана Назарбаєва.
  • Протести спалахнули орієнтовно у 15 містах країни. 5 січня президент Касим-Жомарт Токаєв заявив, що вважає доцільним введення військ ОДКБ в країну.
  • Згодом Токаєв заявив, що події в країні – це "спроба державного перевороту, щоб захопити владу".
  • Під час протестів на мітингувальників відкрили понад 7000 справ. Також відомо, про загиблих, адже влада дозволила стріляти на ураження. Проте точна кількість жертв невідома.
  • 10 січня у Кремлі заявили, що в країну прибуло понад 2 тисячі так званих "миротворців", які нібито мали охороняти адміністративні будівлі. Також мовилось про 250 одиниць техніки, які нібито мали охороняти аеропорти, військові склади та інші стратегічні об'єкти.
  • 14 січня війська ОДКБ з Білорусі, Киргизстану та Таджикистану залишили Казахстан.

Токаєв розкуркулює Назарбаєва – кланова боротьба в Казахстані: дивіться відео