У яких містах одружуватимуть за добу

"Непілотна" процедура реєстрації: як це за законом

Детально про діючу в Україні процедуру оформлення шлюбу роз’ясняють на офіційному сайті Мінюсту. У шлюб мають право вступити чоловік та жінка за власною згодою. Примус до шлюбу не допускається. Також на момент реєстрації шлюбу мають бути присутні обидва наречені. Шлюбний вік в Україні: 17 років для жінки і 18 — для чоловіка. За згодою суду може вступити у шлюб особа по досягненню 14-річного віку, якщо це буде в інтересах цієї особи.

Пара, що хоче вступити у шлюб, має подати особисто письмову заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором.

Шлюб реєструється через місяць від дня подання особами заяви про державну реєстрацію шлюбу. Якщо є важливі причини — можуть дозволити реєстрацію раніше. Зокрема, у разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого — шлюб реєструється у день подання відповідної заяви, або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.

При державній реєстрації шлюбу подаються паспорти або паспортні документи наречених.

До слова, 20 липня минулого року була запроваджена система електронної подачі документів для реєстрації шлюбу, яка нині діє у 50% РАЦСів. На сайті можна обрати зручний час, дату й місце проведення церемонії, сплатити платіжною карткою державне мито і прийти лише на урочисту частину. За 1 півріччя цього року, кажуть у Мін'юсті, 3000 українських молодят скористалися цим сервісом (близько 30% молодят).

Шлюб по-новому

Як виглядатиме пілотна "добова" процедура — роз’яснив міністр юстиції Павло Петренко.

Які документи?

Ті ж самі, що і досі — паспорт або паспортні документи.

Що потрібно?

Зробити чотири кроки:

1) звернутися до організатора шлюбної церемонії. Інформація про цих організаторів буде розміщена на сайті Міністерства юстиції і на сайтах обласних управлінь. Цими організаторами будуть місцеві ради або місцеві адміністрації;
2) обрати час і місце проведення реєстрації шлюбу;
3) укласти відповідний договір з організатором;
4) прийти до себе на весілля.

Свідоцтво про одруження видаватиметься одразу, а протягом 24 годин з моменту реєстрації дані буде внесено до відповідного реєстру.

Коли це почне діяти?

Через два тижні, на початку серпня — сказав міністр.

Чи спростять ще якісь процедури реєстрації цивільних станів?

З наступного року Міністерство юстиції спільно з парламентом планує передати функції щодо реєстрації актів цивільного стану до місцевих органів влади. Задля цього вже восени у ВР буде внесено законопроект, який реформує систему реєстрації актів цивільного стану. Таким чином, очікується спрощення процедури реєстрації народження дитини, шлюбу, зміни прізвища.

Але на першому етапі, у тих самих 6 пілотних містах, реєструватимуть за добу тільки шлюб.

Розірвання шлюбу теж спростять?

Міністр відзначив, що цей процес частково залишиться консервативним – тим подружжям, які мають малолітніх дітей, спільне майно чи невизначеність у питанні згоди на розлучення, і надалі надаватиметься час подумати над своїм рішенням.

Якщо подружня пара не має малолітніх дітей, спільного майна, і сумнівів щодо необхідності розлучитися, їм дадуть змогу зробити це значно швидше – зокрема, не треба буде тричі разом приходити в РАГС. Ці зміни планують запровадити восени.

Читайте також: Нові приватні виконавці: хто це такі і навіщо вони українцям