Парламентські вибори-2019: які партії-кандидати йдуть і які в них шанси

19 липня 2019, 11:00
Читать новость на русском

Дострокові парламентські вибори-2019 відбудуться 21 липня. Центральна виборча комісія зареєструвала 22 учасника охочих потрапити до Верховної Ради. Крім старожилів, з’явилися нові партії. Прогнози соціологів і політологів щодо їхнього успіху – різні.

Основні партії-кандидати на парламентських виборах-2019

Виборча кампанія досить коротка. До дня голосування – 21 липня – залишилося два дні. У партій і кандидатів по мажоритарних округах майже не залишилося часу, щоб суттєво змінити свої показники. Згідно соцдослідженням, до Верховної Ради дев’ятого скликання можуть потрапити п’ять партій. Втім, дані соцдосліджень трохи відрізняються. Тому можливі сюрпризи і зміна фаворитів кампанії.

Редакція 24 каналу застерігає, що будь-які соціологічні опитування можуть не відповідати дійсності, тому пропонує сприймати цю інформацію критично.

За даними дослідження, проведеного групою "Рейтинг" з 13 по 17 липня, українці віддають перевагу таким партіям:

  • 49,5% проголосували б за партію "Слуга народу";
  • 10,5% – за партію "Опозиційна платформа – За Життя";
  • 7,7% – за партію "Європейська Солідарність";
  • 6,9% – за партію "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина";
  • 5,9% – за партію "Голос".

Партію "Сила і честь" готові підтримати 3,8%, "Опозиційний блок" – 3,1%. Рейтинг інших політичних сил – менше 3%. Всього у ході дослідження опитали 2500 респондентів. Статистична похибка не перевищує 2%.


Рейтинг партій відповідно до опитування групи "Рейтинг": інфографіка 24 каналу

В Київського міжнародного інституту соціології інші результати.. За даними опитування КМІС, проведеного з 3 по 13 липня, до Верховної Ради проходять:

  • 52,3% – за "Слугу народу";
  • 10,3% – за "Опозиційну платформу – За життя";
  • 7,9% – за "Європейську солідарність";
  • 5,8% – за "Батьківщину";
  • 5,1% – за партію "Сила і Честь".

4% готові проголосувати за партію "Голос", 3% – за партію "Опозиційний блок", 2,5% – за партію "Громадянська позиція" та 2,4% – за Радикальну партію Олега Ляшка. Усі інші партії отримали менше 2% голосів.


Рейтинг партій відповідно до опитування КМІС: інфографіка 24 каналу

Як зауважує політолог Петро Олещук, зараз відбувається останній етап війни рейтингів. Тому спостерігаються суттєві відмінності в різних соцдослідженнях. А результат залежатиме від явки виборців. За його словами, різні показники в партії "Голос" можуть бути політтехнологією. На думку Олещука, "Голос" відбирає електорат в однієї дуже впливової політичної сили (Вочевидь, мовиться про "Європейську Солідарність" – "24") . Ця політична сила хоче всіх переконати, що в "Голосу" немає шансів пройти в парламент.

За словами політолога Михайла Басараба, з огляду на соціологію і презентовані списки кандидатів, у парламенті буде десь:

  • до третини депутатів з чіткою державницькою позицією;
  • третину становитиме прокремлівська п'ята колона;
  • третина – люди з несформованим політичним світоглядом і кон'юнктурники.

Читайте також: Дострокові парламентські вибори в Україні: все, що треба знати

"Основне завдання у дев'ятому скликанні Верховної Ради: захистити результати сьогоднішнього парламенту, не дати анулювати здобутки п'яти років", – зауважує Михайло Басараб.

"Опоблок"

"Опозиційний блок" не об'єднався зі своїм двійником "Опозиційною платформою – За життя". До них приєдналася так звана партія мерів трьох великих міст – Харкова, Одеси, Ужгорода ("Партія миру і розвитку", "Відродження", "Наші", "Довіряй ділам" – "24").

Очолив список "Опоблоку" Євген Мураєв. Враховуючи високі рейтинги мера Харкова Кернеса і мера Одеси Труханова, за словами Вігірінського, вони можуть подолати прохідний бар’єр. І показати непогані результати по мажоритарці.

Динаміка позитивна – за "Опозиційний блок" готові проголосувати 3,1% виборців. Втім, сумінвно, що за десять днів "Опоблок" зможе набрати ще 2%.


"Опоблок" конкуруватиме з "Опозиційною платформою -За життя!"

Як зауважує директор комунікаційної групи XPR Валентин Войтків, при об’єднанні "Опоплатформа" і "Опоблок" могли б набрати більше голосів. А так змагатимуться на одному й тому ж електоральному полі і з ідентичними гаслами, що непогано для патріотичної частини України, адже знижує рейтинги екс-регіоналів.

Читайте також: Маєток Тимошенко: що відомо про нерухомість незмінної лідерки "Батьківщини"

"Сила і честь"

До списку партії "Сила і честь" колишнього очільника СБУ Ігоря Смешка увійшли здебільшого колишні чиновники і нині діючі політики. За словами політолога Олександра Леонова, список Смешка відверто розчарував. Такий собі стиль пізнього Кучми – корупціонер-митник (Анатолій Макаренко – "24"), генерали – ЗСУ та СБУ, економіст і юрист. І як екзотика – співаки (подружжя Білоножків).


До списку партії "Сила і честь" увійшли колишні чиновники і силовики / Фото 24 каналу

Андрій Вігірінський називає Смешка "новим обличчям" для людей пенсійного віку, патріотично налаштованих, консервативних, не дуже корупційно заплямованих. І не так остогидлих виборцю, як Порошенко.

ВО "Батьківщина"

До списку ВО "Батьківщина" , крім самої лідерки Юлії Тимошенко, увійшли, зокрема, екс-губернатор Донецької області Сергій Тарута, який очолював регіон після початку російської військової агресії, та екс-голова СБУ Валентин Наливайченко, який балотувався на виборах президента.

У списку "Батьківщини" теж є сумнівні особистості. До другої п’ятірки увійшов нардеп Валерій Дубіль, якого правоохоронці підозрюють у підкупі виборців.


"Батьківщина" не стала залучати в список нові обличчя / Фото "Главком"

За словами політолога Олександра Леонова, список Тимошенко можна назвати "В бій ідуть одні старики". "Батьківщина", говорить експерт, не зробила жодних спроб до оновлення свого складу, на що зараз у суспільстві великий попит. Старі партійці, на його думку, не можуть нічого додати до образу партії і кампанії загалом. Тому рейтинги можуть знизитися.

Безумовно, в Тимошенко є своя віддана група виборців. Але сумнівно, що вона зможе розширити своє електоральне поле. Швидше, втратить. Через склад списку і те, що "Батьківщина" не пропонує жодної нової ідеї. Тимошенко поставила в першу п’ятірку людей, за яких частина виборців не проголосує за жодних обставин,
– вважає Олександр Леонов.

Приміром, зауважує політолог, у жителів Донецької області багато питань до Тарути. Крім того, від "Батьківщини" частина виборців може перетекти до "Слуги народу" у зв’язку із заявою Тимошенко, що вона буде в коаліції зі "Слугою народу". Чимало виборців, вважає Леонов, з огляду на список "Батьківщини" і заяву про коаліцію проголосують не за неї, а за "Слугу народу".

"Опозиційна платформа – За життя"

Позиція проросійської партії Бойка-Медведчука-Рабіновича залишається незмінно реваншистською. За словами Вігірінського, їхні меседжі будуть тими самими, що й раніше – так званий геноцид, "мир" з Росією, тобто капітуляція, ЄС, США і НАТО – зло.


Бойко і Медведчук просуватимуть позицію Росії / Фото BBC

У них є своя електоральна ніша на сході і півдні України, і немає тенденції до зменшення рейтингу. Тому наберуть 10-12%, плюс мажоритарка. Хоча спробують відібрати електорат у "Слуги народу", який перейшов до Зеленського.

"Об’єднання "Самопоміч"

Список "Об’єднання "Самопоміч" очолив її лідер, мер Львова Андрій Садовий. "Самопоміч" формувала свої списки за європейськими принципами відкритості. Загальний виборчий список партія виставила на публічне обговорення та передала для перевірки антикорупційним громадським організаціям. 80% списку партії – нові обличчя для українського парламенту. 4 червня "Об’єднання "Самопоміч" стало членом Європейської народної партії у статусі спостерігача, яка є найбільшою в Європарламенті.


"Об’єднанню "Самопоміч" потрібні козирі

Соціологи наразі фіксують в "Об’єднання "Самопоміч" підтримку 1-1,5% виборців. За словами Андрія Вігірінського, важливі передвиборчі гасла. Є історія успіху міста Лева – мера Андрія Садового. П’ять років у парламенті фракція "Самопомочі" була послідовною у виконанні своїх програмних позицій. Але цього не достатньо. Потрібні козирі. На жаль, багатьох активних політиків "Самопомочі" перетягнули до себе інші політпроекти.

Читайте також: Садовий: Коли видавимо медведчуків і бойків з України – тоді буде мир, і на наших умовах

"Європейська Солідарність"

Очолив список "Європейської Солідарності" Петро Порошенко. До першої десятки увійшли, в основному, нині діючі депутати БПП, кілька громадських активістів. На думку Вігірінського, партія екс-президента ризикує не потрапити до парламенту. Інформаційний і адміністративний тиск Порошенка на виборця вичерпався. Публічна позиція Порошенка мало чим відрізняється від його заяв на президентських виборах.

Крім нової назви, в "Європейської Солідарності" більше нічого нового немає: ні в списках, ні в тезах. На їхньому електоральному полі тепер працює "Голос", об’єднані націоналісти, "Сила і честь" Смешка. Відколовся Гройсман і Кличко. Рейтинг партії Порошенка в межах 7-8%. Але є тенденція до зниження,
– говорить Андрій Вігірінський.


В "Європейської Солідарності" з нового тільки назва / Фото 24 каналу

До того ж, на партію Порошенка негативно впливають дії нинішньої Верховної Ради, генпрокуратури, яку продовжує очолювати Луценко.

"Громадянська позиція"

До списку партії "Громадянська позиція" увійшли, в основному, чиновники і політики з багаторічним досвідом. Микола Томенко, який починав політичну кар’єру ще при Кравчуку, був у партії Ющенка і "Батьківщині". Або Микола Катеринчук – теж один з колишніх представників команди Ющенка.


Рейтинги Гриценка після виборів президента впали

Після президентських виборів рейтинг партії серйозно впав. За "Громадянську позицію" готові проголосувати 2,4% серед тих, хто визначився. На думку експертів, шансів пройти до парламенту немає. Як зауважує Олександр Леонов, в першу п’ятірку "Громадянської позиції" увійшли кандидати з "клубу збитих льотчиків".

До списку "Громадянської позиції" увійшли люди, пік політичної кар’єри яких давно минув. На тлі інших партійних проектів – "Голосу", "Європейської Солідарності" – виборцю важко знайти мотивацію, щоб проголосувати саме за цю політсилу. Підтримають партію ті, хто симпатизує персонально Гриценку,
– зазначає Леонов.

Читайте також: Зовнішній вектор після виборів: програми партій, які йдуть у Раду

Політолог відзначає: Гриценко конкурував на президентських виборах з Ігорем Смешком. Але й список Смешка теж викликає подив. І виборці від них підуть до "Голосу", можливо, "Європейської Солідарності".

"Слуга народу"

На з'їзді "Слуги народу" затвердили список, який пройшов суспільне обговорення. Прогнозовано в першу двадцятку потрапили головні штабісти партії – його очолив керівник штабу, голова політсили Дмитро Разумков. До списку потрапили відомі громадські активісти, волонтери, люди "не з політики". Після суспільного обговорення і критики зі списку "Слуги народу" була виключена низка кандидатів.


Руслан Стефанчук, Дмитро Разумков, Олександр Корнієнко, Ірина Венедіктова. Фото прес-служби партії

За словами політичного експерта Андрія Вігірінського, до списку "Слуги народу" є певні питання, але це не відлякає виборців.

Сумнівно, що в "Слуги народу" буде електоральний сплеск у бік збільшення чи зниження рейтингу. Поки виборці не побачили кричущих мінусів у діяльності президента Зеленського. Розпуск Верховної Ради – відображення суспільного запиту на оновлення політикуму. За підсумками отримають понад 30-35% голосів,
– вважає Вігірінський.

Читайте також: Вибори до Верховної Ради: які партії проходять до парламенту

Втім, додає експерт, кінцевий результат "Слуги народу" залежатиме від того, як працюватимуть інші партії.

"Голос"

До списку "Голосу" також увійшли люди не з політики. Загалом Вакарчук включив до першої п’ятірки інтелектуалів-реформістів. Як зауважує Вігірінський, сильний крок – залучення відомих публічних людей.


Шанси "Голосу" залежать від здібностей Вакарчука як спікера. Фото GettyImages

Шанси "Голосу" залежать від здібностей Вакарчука як спікера. В нього складна подача інформації. Багато в чому ідеалістична і утопічна. Більше половини виборців її не зовсім розуміють. Це може їх відвернути. Плюс потрібна конкретика – тарифи, питання війни і миру. Можуть отримати 7-8%,
– зауважує політолог.

Читайте також: "Громадянська позиція" іде на парламентські вибори: хто увійшов до списку

"Свобода" плюс "Нацкорпус" і "Правий сектор"

Праві на парламентських виборах знову вирішили об’єднатися під прапором ВО "Свобода". Список очолив голова партії Олег Тягнибок. Другий номер – очільник "Нацкорпусу", екс-командир полку "Азов" Андрій Білецький. Третій – екс-голова "Правого Сектору" Дмитро Ярош. На думку Михайла Басараба, з Ярошем і Білецьким праві можуть подолати п’ятивідсотковий виборчий бар’єр. Це серйозний конкурент для партій Порошенка, Гриценка і партії Ігоря Смешка. Наразі рейтинги "Свободи" 2,3%.


Праві об’єднаналися під прапором "Свободи"

Андрій Вігірінський переконаний, що праві не зможуть акумулювати навколо себе стільки виборців, щоб подолати п’ятивідсотковий бар’єр. Їм треба себе проявити. Їхні гасла вдало перехопив Порошенко на виборах президента. Хоча потенційно електорат є.

"Рух нових сил"

Партія "Рух нових сил" Міхеїла Саакашвілі теж братиме участь у виборах до Верховної Ради. 13 червня вони оприлюднили передвиборний список, який очолив сам Саакашвілі. До списку увійшли як уже політики з досвідом (зокрема, екс-нардеп Олесь Доній і екс-міністр економіки Володимир Лановий), так і нові обличчя: соратник Саакашвілі, екс-заступник генерального прокурора в Україні Давід Сакварелідзе, дворазова чемпіонка Європи з шахів Наталія Жукова.


На що розраховує Міхеїл Саакашвілі?

На думку фахівців, шансів на подолання передвиборного бар’єру в "Руху нових сил" небагато. За словами директора соціологічної служби "Український барометр" Віктора Небоженка, Саакашвілі, балотуючись до парламенту, хоче утвердитися, як політичний гравець. Навіть якщо він не потрапить до Верховної Ради, його партія стане фактором в українські політиці, що матиме вплив.

Саакашвілі, швидше, щось знає. Намагаючись пробитися до Верховної Ради, він готується до інших виборів. Саакашвілі легалізує себе як політичну силу. Якщо завтра будуть вибори мерів, місцеві вибори, у нього непогані шанси. Саакашвілі дивиться далі, ніж парламентські вибори. Якщо "Рух нових сил" візьме 2,5% голосів, то партія і Саакашвілі стануть значимими,
– переконаний Віктор Небоженко.