Аналіз програм партій щодо важливих питань шукайте тут.

Читайте також: Екзит-пол на парламентських виборах України-2019: відомі результати голосування

Що говорять експерти про зовнішню політику?

Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій

Добре, що курс на ЄС і НАТО закріплено в Конституції. Але його втілення українськими політиками не зовсім правильне. Для України важливо рухатися в напрямку досягнення стандартів ЄС і НАТО. Ці структури повинні бути інструментом для досягнення реальних цілей – побудови успішної держави. Потрібно поставити певні точки – завдання в рамках досягнення стандартів ЄС і НАТО – і рухатися. І не чекати, коли нас туди запросять. Ми не знаємо, що там буде за п’ять років. В ЄС іде процес переформатування. Європа переживає не прості, але зрозумілі процеси. І це нормально.

Читайте також: Які тарифи будуть після виборів: програми партій, які йдуть у Раду

Політики повинні комунікувати з суспільством, щоб українці добре розуміли, що таке рух до ЄС і НАТО. Що питання безпеки, територіальної цілісності – це НАТО. Пенсії в розмірі тисяча євро, зарплати дві тисячі євро, кваліфікована освіта – це європейські стандарти.

ЄС НАТО
Після Революції Гідності Україна закріпила в Конституції курс на НАТО і ЄС

Треба в Україні будувати ЄС і НАТО, а потім вже вирішувати питання з членством. Ті партії, які декларують європейський і євроатлантичний курс, мають заявити, що політичні опоненти хочуть затягнути Україну в минуле. А ми пропонуємо майбутнє. І воно пов’язане з Європою. Це зачіпляє певні емоції.

Олександр Хара, дипломат, експерт "Майдану Закордонних Справ"

Є нюанси у виконанні курсу на ЄС і НАТО. При президентові Порошенку за п’ять років Україна могла б досягти більше. Перше – в реформуванні сектору безпеки і оборони. Рівень корупції високий. Близько 28 тисяч офіцерів у 2018 році звільнилися із ЗСУ. Це показник того, що найкраща армія в Європі, як говорять представники попередньої влади, не зовсім така. Вона в уяві Порошенка.

Читайте також: Як вирішувати питання державної мови: програми партій, які йдуть у Раду

По-друге, поза суто військових проблеми є інші. НАТО –це не лише про оборону. Це про демократію, верховенство права. Важливе питання – цивільний контроль над сектором безпеки і оборони. Тому на відміну від позитивних досягнень Грузії у цих питаннях Україна отримує більш скромні оцінки..

Яким партії бачать зовнішньополітичний курс України?

"Слуга народу"

Партія "Слуга народу" обіцяє ухвалити закони, необхідні для виконання Угоди про Асоціацію з ЄС і розширення співпраці з Євросоюзом і НАТО. Підтримати ініціативи президента щодо перезавантаження відносин із найближчими сусідами України на заході. Запустити програму "комерційної дипломатії" для просування українських товарів на глобальні ринки.

слуга народу
"Слуга народу" хоче перезавантаження стосунків із сусідами

За словами Олександра Хари, змінювати стосунки з найближчими сусідами потрібно. По-перше, дві третини нашого кордону – вороже оточення. Росія плюс окуповані Москвою території Донбасу. Молдова – кордон з окупованим Росією Придністров’ям. І Білорусь. По-друге, в нас погіршилися відносини з Польщею і Угорщиною. Ми не достатньо активні на румунському напрямі. Румунія – важлива країна, на яку ми можемо спертися в Чорноморському регіоні. Туреччина – складний партнер, враховуючи намагання президента Ердогана бути ближчим до Росії.

Німеччина і Франція – важливі для України. Але як змінити наші відносини? Ми залежні від них у політичному і економічному сенсі. Немає додаткових можливостей переконати Берлін і Париж, що ми повинні бути членами ЄС і НАТО. Ці країни борються за лідерство в Європі. І зараз невідомо, яким буде майбутнє ЄС,
– зазначає Олександр Хара.

Експерт додає, що запропонована "Слугою народу" комерціалізація дипломатії частково вже існує. Такі економічні місії є при посольствах. Водночас, зауважує Хара, можна розповідати, що Україна приваблива і має потенціал. Але якщо інвестори бачать, що судова система не працює, корупція висока, то дипломатія не допоможе.

"Опозиційна платформа – За життя!"

"Опозиційна платформа – За життя!" обіцяє повернення до політики багатовекторності. Зокрема, забезпечити активний нейтралітет України у військово-політичній сфері та неучасть у будь-яких військово-політичних союзах, як це передбачено розділом ІХ Декларації про Державний суверенітет України. Припинити політику обопільних санкцій та відновити взаємовигідні торговельно-економічні зв’язки з Росією та країнами СНД. Переглянути умови участі України у Світовій організації торгівлі та зоні вільної торгівлі з Європейським Союзом.

Результатом багатовекторної політики стала анексія Росією Криму і окупація частини Донбасу. Це болючий урок. Наступати на ці ж граблі непродуктивно. Це програма тих, хто хоче повернути Україну під впив Росії. Антиукраїнський підхід,
– наголошує Олександр Хара.

Опозиційна платформа за життя
"Опоплатформа" за багатовекторність, через яку Росія окупувала Крим і частину Донбасу

Читайте також: Звільнення моряків входило до 3 умов повернення РФ у ПАРЄ: чим ще знехтував Кремль

Щодо відновлення торговельно-економічних зв’язків із Росією фахівець зауважує: дешеві російські ресурси – втрата політичного суверенітету. І консервація недорозвиненості нашої економіки. При цьому Хара зазначає: дійсно певні економічні інтереси України не задовольняються угодами з СОТ і асоціацією з ЄС. Угоди частково застаріли. Але перегляд треба робити не так, як пропонують лідери "Опоплатформи" Бойка-Медведчука (які хочуть узгоджувати інтеграцію до ЄС з Росією).

"Європейська Солідарність"

"Європейська Солідарність" обіцяє захистити європейське майбутнє України. Сприяти досягненню політичних, економічних, безпекових та правових критеріїв, необхідних для подання заявки на вступ до ЄС і отримання Плану дій членства у НАТО вже у 2023 році.

Європейська солідарність
Рух до Європейського Союзу передвиборче гасло партії Порошенка

Олександр Хара говорить: в ЄС є втома від розширення. Нідерланди фактично заблокували угоду України з ЄС. Над цим треба працювати.

Формально ми можемо подати заявки на вступ до ЄС і НАТО хоч завтра. Але чи це доцільно? Поставимо в незручне становище наших друзів у ЄС і НАТО. Ми не готові до вступу. Внесення змін до Конституції про курс на ЄС і НАТО від нас не вимагали. Це робилося винятково для отримання Порошенком голосів на виборах. Але нічого йому не додало. І навряд це зараз дасть результат,
– переконаний Олександр Хара.

ВО "Батьківщина"

ВО "Батьківщина" обіцяє ефективно втілювати Угоду про Асоціацію Україна-ЄС. Послідовно працювати над наданням Україні Плану дій для членства (ПДЧ) в НАТО.

Батьківщина
В "Батьківщині" обіцяють втілювати в життя Угоду про Асоціацію Україна-ЄС

Олександр Хара нагадує: риторика НАТО щодо України менш оптимістична, ніж до Грузії. Грузія, швидше, отримає ПДЧ. Якби ми отримали ПДЧ – це був би сигнал, що в НАТО є наміри щодо України. Але в Альянсі сьогодні хочуть гармонізувати Балканські країни, щоб унеможливити там воєнні конфлікти. Тому ми повинні працювати на те, щоб у НАТО нас сприймали, як серйозного гравця, надійного партнера.

Партія "Голос"

Партія "Голос" обіцяє, що основою зовнішньої політики України буде курс на набуття членства в ЄС та посилення безпеки України за рахунок приєднання до НАТО.

Голос
"Голос" підтримує європейський і євроатлантичний курс

Олександр Хара вважає, що членство в ЄС і НАТО для України – поки мрія. Але можна погодитися з американцями, що назва не має значення. Важливо – виконання програми модернізації армії, наближення до стандартів ЄС.

Нова Верховна Рада не змінить європейський і євроатлантичний курс України. Однак підходи до втілення західних стандартів треба змінювати. Щоб повністю позбавитися впливу Росії, потрібно активно проводити реформи і розбудовувати Україну.