ПАРЄ також затвердила свої вимоги щодо створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії. Місцем проведення трибуналу пропонується Гаага.
Читайте також Юристка пояснила, які країни виконуватимуть рішення трибуналу над Путіним
Білорусь прирівняли до Росії
На поточній сесії асамблеї ухвалили резолюцію ПАРЄ щодо правових та правозахисних складових агресії Росії проти України. У цьому документі значна увага приділена створенню нового міжнародно-правового механізму покарання за злочин агресії.
Також члени асамблеї вирішили, що відповідальність за військові дії в Україні нестимуть представники керівництва Росії та Білорусі, які у документі згадуються на одному рівні.
Російські та білоруські політичні та військові лідери, які планували, готували, ініціювали або здійснювали ці дії, і які мали можливість контролювати або керувати політичними або військовими діями держави, повинні бути ідентифіковані та притягнуті до відповідальності,
– йдеться у резолюції.
Крім того, ПАРЄ наголошує на потребі розслідувати воєнні злочини, злочини проти людяності та звинувачення у геноциді, які підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.
Члени асамблеї підкреслили, що Рада Європи має відігравати ключову роль у створенні спецтрибуналу.
Нюрнберзький трибунал для Путіна: коротко
В ООН поширюють проєкт резолюції, яка передбачає створення спеціального трибуналу проти військово-політичного керівництва Росії. За зразок пропонують Нюрнберзький трибунал.
За даними ЗМІ, навіть у Вашингтоні вже більше відкриті до ідеї створення спеціального трибуналу проти Росії. Зокрема, як відзначає видання, цьому й сприяє її активне просування з боку українського керівництва, у тому числі й президента Володимира Зеленського.
У Вашингтоні зараз розглядають 2 варіанти щодо створення трибуналу:
- двосторонній договір між Україною та ООН, що забезпечить політичну підтримку всієї міжнародної спільноти та створення окремого трибуналу на зразок Нюрнберзького;
- внутрішній суд, створений Україною та ЄС чи Радою Європи, який додасть "міжнародний елемент", можливо, схвалений голосуванням на Генасамблеї ООН.