Серед звільнених є дівчата, незаконно ув'язнені на тимчасово окупованих Росією територіях Донбасу ще до повномасштабного вторгнення. Ці жінки сиділи з 2019 року в псевдореспубліках за "надто проукраїнську позицію", яка виражалась в перевезенні гуманітарки для дітей-сиріт, надумані "шпигунство" та "тероризм".
До теми Нам потрібно брати в полон якнайбільше окупантів, – Зеленський звернувся до українців
Кого вдалося звільнити в полону
З полону звільнили 108 мам та доньок, яких дуже чекали рідні. Серед них 37 евакуйованих з "Азовсталі", 11 офіцерок, 85 – рядових та сержанток, а ще 12 цивільних.
Загалом додому повернулись:
- 35 захисниць із ЗСУ,
- 32 – ВМС,
- 12 - ТРо,
- 8 – НГУ, включно,
- 5 – ДССТ,
- 4 ДПСУ
- 12 цивільних.
Усі дівчата пройдуть медичний огляд та реабілітацію.
Обмін був дуже складним
Глава ОП Андрій Єрмак зізнався, що це був нервовий обмін. За його словами, було багато деталей і моментів, які могли вплинути на процес та змінити його хід. При обмінах завжди багато ризиків, які треба прораховувати від моменту підготовки та під час самого процесу.
Права на помилку немає. Є завдання Президента повернути всіх, і від чітких дій команди залежить, щоб наші люди були вдома. Я був впевнений у результаті, бо наш алгоритм дій добре прорахований, і обміном займається краща команда,
– написав він.
Єрмак додав, що Україна не залишить нікого. Згодом він повідомив, що після обміну поспілкувався з секретарем Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Дмитром Усовим та омбудсменом Дмитром Лубінцем.
Дізнався про стан звільнених з полону дівчат, а також обговорили наші подальші кроки. Продовжуємо роботу до тих пір, поки з полону не повернеться кожен українець,
– сказав глава ОП.
Дмитро Усов зауважив, що сьогоднішній події передували важкі перемовини.
Завдяки вашій координації, завдяки злагодженій роботі Координаційного штабу та всіх професіоналів, які належать до Координаційного штабу, нам сьогодні знову вдалося виконати доручення Президента щодо повернення всіх наших оборонців. Ми не зупиняємося, робота триває, будемо продовжувати,
– сказав він.
Андрій Єрмак зазначив, що важливо долучати до обмінів полоненими міжнародну спільноту й запросив до спільної роботи омбудсменів країн-партнерів та країни, які будуть готові долучитися.
На обмін полонених відреагувала й віцепрем'єрка України Ірина Верещук.
Сьогодні з полону повернули 108 жінок. Разом з багатьма українцями я молилась про цей день,
– написала вона.
Російська сторона заявила, що за наших дівчат Україна віддала 110 росіянок, проте ця інформація потребує підтвердження.
До теми – з полону повернули 108 українок: дивіться відео