Підслідність НАБУ

Законодавство чітко визначає, які злочини розслідує НАБУ. Юридичною мовою це називається "підслідність".

Читайте також: НАБУ спіймало на хабарі працівника Генпрокуратури

Отже НАБУ підслідні злочини, якщо вони вчинені високопосадовцями, наприклад, депутатами Верховної чи обласних рад, членами Кабінету Міністрів, колишнім президентом, керівниками різних державних служб, агентств, інспекцій, фондів та інших органів виконавчої влади, суддями, прокурорами, керівництвом нацбанку, Ради нацбезпеки і оборони, Збройних Сил, Служби безпеки, Нацгвардії та інших військових формувань, а також керівниками державних підприємств.

НАБУ буде розслідувати злочин, якщо мова йде про значні суми, розмір яких пов'язаний до розміру прожиткових мінімумів, тобто може змінюватись. Наприклад, у січні 2017 року це було 800 тисяч гривень. НАБУ буде розслідувати злочин, якщо високопосадовець незаконно привласнив майно, "відмивав" гроші, розкрадав бюджетні кошти, перевищував повноваження, збрехав в декларації, незаконно збагатився, одержував чи пропонував хабар, займався "рейдерством", незаконно привласнив зброю чи військову техніку.

набу

Склад НАБУ

НАБУ складається з центрального та територіальних управлінь. Гранична чисельність працівників – 700 осіб. Для порівняння, чисельність працівників прокуратури – 15 тисяч осіб, кількісний склад працівників СБУ – 31 тисяча. Штатна чисельність Нацполіції за даними МВС – майже 150 тисяч.

набу гпу сбу

Керівництво діяльністю бюро здійснює директор, який має трьох заступників, кожен з яких координує певні управління. Безпосередньо оперативно-розшукові дії та досудове розслідування у кримінальних провадженнях в НАБУ здійснюють детективи, визначена штатна чисельність яких 247 осіб.

Управління забезпечують роботу бюро та допомагають детективам виконувати їхню роботу. Наприклад, в НАБУ є управління аналітики та обробки інформації, аналогів якому в Україні немає. Аналітики, як і детективи, мають доступ та використовують у роботі понад сто державних реєстрів та баз даних.

В НАБУ є своє управління спеціальних операцій, яке проводить спеціальні заходи з припинення насильницьких злочинів та забезпечує безпеку працівників бюро.

Читайте також: Люди напідпитку та безхатченки: хто прийшов на мітинг проти Ситника

В бюро також діє управління внутрішнього контролю, яке виявляє і запобігає вчиненню можливих порушень працівниками бюро. Це управління проводить перевірки працівників на можливі корупційні ризики, моніторить їхній спосіб життя, вивчає їхні декларації, перевіряє факти недоброчесності, в тому числі за допомогою поліграфа. Внутрішній контроль також проводить внутрішні аудити, перевіряючи, щоб усі підрозділи НАБУ чітко та повною мірою виконували поставлені завдання, не перебирали на себе функції інших підрозділів та дотримувалися вимог закону.

Окрім центрального, НАБУ також має три управління в областях: Львівське, Одеське та Харківське.

набу

Цікаво, що жінки становлять майже 27 % всього штату бюро. Середній вік працівників бюро від 26 до 35 років. 81 з них є учасниками бойових дій.

набу

Розслідування НАБУ

Детективи НАБУ здійснюють досудове розслідування, тобто відповідають за те, що відбувається до розгляду справи судом. Практично всі дії детективів погоджуються прокурорами САП. На деякі треба отримувати дозвіл суду.

Усі розслідування можна представити у вигляді кількох етапів

– Офіційний початок розслідування – внесення відомостей до єдиного реєстру досудових розслідувань. Джерело відомостей неважливе, якщо є ознаки злочину, який підслідний НАБУ, детективи розпочнуть розслідування.

– Далі детективи збирають докази, проводячи слідчі дії. Наприклад, обшуки, допити свідків, виїмки документів тощо. Для таких дій як прослуховування сьогодні слідство змушене звертатися до СБУ.

– Коли доказів достатньо, майно фігурантів справи може бути арештоване і передане в управління, агентства розшуку та управління активами (АРМА).

– Особам, яких підозрюють у злочині, письмово повідомляється про їхній статус підозрюваного. Щоби підозрювані не втекли і не перешкоджали слідству, їм може бути обраний запобіжний захід. Найжорсткіший з них – тримання під вартою, але може бути призначена, наприклад, застава або особиста порука.

– Досудове розслідування закінчується або закриттям провадження, або складанням обвинувального акту. Саме він спрямовується до суду. Робота детективів НАБУ на цьому етапі завершена.

Зараз справу розглядають звичайні судді. Коли буде створено Вищий антикорупційний суд, він буде розглядати усі справи НАБУ і САП. В суді справу представляє прокурор САП. Від того, як він представить справу, залежить і рішення суду: буде обвинуваченого засуджено чи виправдано. Якщо засуджено, арештоване майно може бути конфісковано в дохід держави.

набу

Відео інтерв'ю з Артемом Ситником в програмі "Справа детектива" з Олександрою Дрік