Це - без урахування пенсіонерів. Подібного немає практично ніде у світі. Всі ці пільги закріплені законодавством яке, де-юре, зворотної дії немає, тож скасувати їх неможливо. Але де-факто - грошей у бюджеті України на фінансування цих пільг немає. У Кабміні вихід знайшли, пільги не скасують. Їх - скоротять.

В постанові 745 Кабінету міністрів чітко прописано: тепер уряд сам вирішує, скільки доплачувати чорнобильцям та "дітям війни". Раніше це питання регулювала Конституція та спеціальні закони.

Наприклад, пенсії чорнобильців визначалися у відсотках від прожиткового мінімуму для непрацездатних. Сума залежала від групи інвалідності і років участі в ліквідації наслідків аварії. Вона варіювалися від 110 до 220% прожиткового мінімуму. Сьогодні це - від 1000 до 2000 гривень.

З кабмінівськими змінами найвища чорнобильська пенсія становитиме 1200 гривень і "світитиме" тільки тим хто гасив пожежу у 1986 році та отримав інвалідність І групи.

Надбавки ж до пенсій для тих, хто пережив аварію на ЧАЕС, також встановлені на сміхотворному рівні - щомісяця переселенці отримають плюс 5-10 гривень.

Віктор Наумов - ліквідатор аварії на Чорнобильській атомній станції. Каже, і раніше особливої допомоги від держави не мав. А тепер - і поготів.

“В кожному районному центрі були побудовані пам’ятники ліквідаторам. Але в мене виникає питання – чому, Ви, ці гроші не віддали ліквідаторам, які їх потребують на лікування, або на життя. А, Ви, побудували пам’ятники – Ви, просто закопали гроші. Спочатку потрібно було ліквідувати наслідки аварії – але це буде продовжуватися довго – а наступний етап – це ліквідація ліквідаторів”, - каже ліквідатор аварії на ЧАЕС Віктор Наумов.

Так звана "ліквідація" зачіпає не лише чорнобильців. Дійшли руки Кабінету міністрів і до "дітей війни".

“Дітям-війни доплачували 30% від мінімальної пенсії - тобто 300 гривень. Зараз КМУ своїм розпорядженням встановив 49,8 грн., тобто 50 гривень, фактично доплата зменшилася суттєво - в кілька разів”, - каже юрист Леонід Тарасенко.

Проте, у Кабміні постанову свого авторства трактують по-своєму. Але не пояснюють, що саме мали на увазі, готуючи документ.

“Я хочу сказати, що я на наступний Кабмін вийду і всім дуже чітко поясню все що з цим пов’язано. Добре?? Але ніяких скорочень там нема, ясно? Від тих реалій, які сьогодні існують!!!”, - каже віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко.

“А реалії насправді дуже прозаїчні. В той час, коли більше третини населення України потребує справжньої допомоги, під куполом Верховної ради чи за стінами Кабінету міністрів та й просто у держадміністраціях сидять кілька тисяч пільговиків-товстосумів”, - каже журналіст Вікторія Лісецька.

“Коли я був народним депутатом, тоді в мене були пільги на проїзд, на безкоштовне лікування. Ну, і я ним користувався, користувався звичайно”, - каже голова Харківської ОДА Михайло Добкін.

“Мені давали квартиру у 95 році, 78 квадратних метрів на Лесі. Стоїть пуста. Я там не живу, я не люблю квартири!!!!”, - каже екс-міністр, голова Севастопольської держадміністрації Володимир Яцуба.

Виявляється, у чиновників був вибір - частина народних обранців пропонувала не ухвалювати зміни до пільгоутворення. Адже гроші на пільговиків таки можна знайти у бюджеті.

“Насправді це копійки, це зовсім копійки. На мільярд більше, тільки на стадіон в Києві витрачається - цих грошей вистачило б чорнобильцям з головою. Вони коли всі взнають про дійсні дії уряду… я думаю, що на цей "рекет" будуть заблоковані вулиці, буде заблокована, і Банкова, і Грушевського і все інше”, - каже народний депутат України Юрій Кармазін.

Депутат прогнозує - станеться це найближчим часом, чи не у День Незалежності. Мовляв, уряд святкуватиме річницю, а армія українських пільговиків, яка налічує майже пів країни, змушена буде, відстоювати власні права в єдиний спосіб який їй залишили.