Російський військово-морський флот просто-таки "вдерся" до територіальних вод цілої низки країн-членів НАТО. Особливий інтерес незвані гості проявляють до кабелів, які були прокладені по дну Атлантичного океану і які забезпечують зв'язок США з Європою. Генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберг, як це йому доводиться робити все частіше, висловив занепокоєння таким розвитком подій.
Росія інвестувала великі кошти у свій військово-морський флот, зокрема – у підводні човни,
– зазначив він в інтерв'ю німецькій газері Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Із 2014 року, а точніше – з початку "гібридної війни" проти України – Росія спустила на воду 13 нових підводних човнів. "Активність російських субмарин наразі перебуває на найвищому рівні з часів холодної війни", стверджує генсек Альянсу. За його словами, ці підводні човни можна спостерігати по всій Атлантиці, "в безпосередній близькості до берегів країн НАТО". Їхні дії загрожують зв'язку між європейськими та американськими союзниками.
Читайте також: Старий ворог – найвірніший, або Як НАТО готується до війни із Росією
"Захопити пошту, телефон та телеграф"
За даними американського видання Washington Post, російські підводні човни зазвичай бувають помічені поблизу від місць пролягання важливих кабелів зв'язку, які прокладені в Північній Атлантиці. Ці кабелі, першочергово, забезпечують передачу даних в Інтернеті, але також – телефонний та відеозв'язок між Америкою та Європою – так, принаймні, пояснили редакції американські військові. Через ці канали щодня проходить вкрай важлива інформація, наприклад, про торговельні угоди, обсягами у мільярди доларів.
Якщо комусь раптом вдасться ці кабелі перерізати – наслідки для світової економіки будуть катастрофічними. А якщо до цих кабелів підключитися – Москва може отримувати гігантські обсяги секретної інформації як економічного та політичного, так і військового характеру.
Росія проявляє очевидний інтерес до підводної інформаційної інфраструктури НАТО та країн-членів Альянсу,
– цитує Washington Post американського адмірала Ендрю Леннона, командувача підводними військово-морськими силами НАТО.
За даними газети, через цей "інтерес" військові Північноатлантичного союзу настільки знервували, що вирішили відновити один із основних командних пунктів ВМС НАТО, який закрили одразу після закінчення холодної війни – він відповідатиме за логістику в Атлантиці та в Європі, за ефективне постачання і поповнення персоналу та матеріалів на випадок ескалації конфлікту з Росією.
Читайте також: Зміна оборонної стратегії НАТО – це підготовка до ймовірної війни з Росією, – експерт
"Наздогнати та перегнати"
Слід зазначити, що в цій галузі у НАТО й справді наявні великі дефіцити. Два з половиною десятки років тому були скасовані дві третини командних структур Альянсу, а їхнє відновлення стартувало не з моменту, коли Росія почала проявляти шалене прагення до реваншу, а лише в цьому році. Тепер НАТО доводиться працювати в прискореному темпі, аби збільшити та покращити свої можливості щодо боротьби з підводними човнами супротивника. Вже зараз готуються до спуску на воду численні субмарини-мисливці та розвідники, але поки вони будуть готові та облаштовані, мине ще деякий час, і невідомо, що за цей період встигнуть накоїти росіяни.
За словами Столтенберга, Альянс має бути у змозі швидко та безпечно транспотрувати війська та техніку через Атлантику. Для цього потрібно забезпечити відкриті морські шляхи. А після закінчення холодної війни, як зазначив Генеральний секретар НАТО, "Альянс зменшив свою потужність на морі, особливо – в галузі боротьби з підводними човнами". Тепер доведеться наздоганяти.
Читайте також: В НАТО заговорили про загрозу великої міждержавної війни