Якщо український парламент проголосує за її ратифікацію, в дію не вступить положення про застосування поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі до 31 грудня 2015 року.

Це означатиме, що Угода запрацює і почне реалізовуватись, одночасно Україна матиме понад рік пільгі умови для торгівлі на ринку Євросоюзу.

Таке рішення було запропоноване Європейським союзом з метою надання підтримки українській економіці. В МЗС України добру волю Європи назвали "додатковою гнучкістю".

Безумовно, ця гнучкість вигідна українським виробникам, яким поки що не потрібно конкурувати з європейськими товарами у якості та ціні. У них буде трохи більше року, аби підготуватись до нових ринкових умов.

Однак ця економічна послуга зі сторони ЄС продиктована політичною необхідністю заспокоїти російську сторону. Кремль від самого початку перемовин між Україною і ЄС про зону вільної торгівлі (ЗВТ) та Асоціацію називав її небезпечною. Хоча європейські експерти вирішили, що Угода буде вигідна також для Росії, але у Кремля – свої цифри і мотиви.

Від самого початку перемовин між Україною та ЄС стосовно Асоціації Росія намагалась якомога глибше втрутитись в цей процес: змінювати окремі положення Угоди, пропонувати власні бачення. На що нова українська влада реагувала дуже різко, наголошуючи, що текст угоди є "червоною лінією" і тут жодних правок і погоджень з Росією не буде і бути не може.

В МЗС України пояснюють, що відтермінування всеохоплюючої зони вільної торгівлі — це спільна українсько-європейська стратегія, аби зняти усі російські аргументи, які в українському відомстві називають надуманими.

За умов ратифікації Угоди з ЄС Україна стає хабом між європейським ринком та євроазійським. Бізнес-інтереси багатьох країн почнуть перетинатися саме тут. Втілення низки реформ, які полегшать введення бізнесу в Україні, відкриває шлюз для іноземних інвестицій.

Ці реформи мають бути реалізовані згідно з Планом дій "Відновлення України". Їх виконання передбачено Угодою про Асоціацію з ЄС. Цей план обіцяють оприлюднити цього місяця.

Росія ж долучена до технічних консультацій, які пов’язані з імплементацією Угоди. Наприклад, як працюватиме митне адміністрування, європейські стандарти тощо.

Навряд Кремль чекав цього маневру від ЄС. У Москві недооцінили рішучість Європи підтримувати демократичні зміни в Україні. В Росії були впевнені, що європейські капіталісти та політики ніколи не поступляться своїми інтересами заради України.

Європейське "занепокоєння" зараз трансформується у більш конкретну допомогу Україні. На сьогодні Україна виконує всі вимоги МВФ, але через війну на сході держави дедалі більше погіршується економічне становище. В ЄС це чітко розуміють.


Дві реальності

Поряд з переговорним процесом Україна-ЄС-Росія, який на перший погляд більш-менш успішний, відбувається абсолютно протилежний процес продовження військової агресії Москви проти Києва.

Переговорна група у Мінську приймає рішення щодо припинення вогню, але українські позиції продовжують обстрілювати бойовики. Більше того, вони заявляють, що не можуть виконати положення протоколу про перемир’я. І на кількох напрямках фронту намагаються перейти у наступ.

Зрозуміло, що Росія не збирається зупинятись і зробить усе, аби Угода між Україною та ЄС повністю не запрацювала. Включно з посиленням військової агресії. Наразі їй вдалося опосередкованим військовим тиском відкласти певні положення Угоди. Якщо така практика буде продовжуватись, то Україна буде змушена боронити не лише свій власний європейський вибір, але і спроможність обирати взагалі.


Дмитро Бобрицький